Eestit esindas augustis Otepääl toimunud raie MMil neli Luua Metsanduskooli vilistlast: Andres Olesk, Taavi Ehrpais ja Anto Laas moodustasid põhiesinduse, Mik Hansen tegi kaasa juunioride arvestuses. Peale meeskondliku esikoha tuli Andres Olesk individuaalarvestuses teiseks. Teise koha sai juunioride hulgas ka Mik Hansen. Võidukarikas otsustati hoiule tuua sellesse kohta, kus kõik neli meest head saekäsitsemisoskused said ehk siis Luua Metsanduskooli.
“Võtke sellest, mis siin koolis pakutakse, maksimaalne,” ütles Andres Olesk metsanduskooli praegustele õpilastele. Üksiti avaldas ta kahetsust, et üks meeskonnaliige ? Taavi Ehrpais ? perekondlikel põhjustel kohale tulla ei saanud. Peale karika andsid saemeistrid koolile üle ka kopsaka kingituse: Husqvarna firma võistlussae.
“Me ise võistleme Jonseredi saagidega, ent selle firma võistlussaag osutus nii defitsiitseks, et me ei suutnud seda tervest Eestist hankida,” ütles Andres Olesk.
Kool omalt poolt pidas saemeistreid ja nende treenerit Einar Musta meeles tänukirjade ja meenetega.
“Loodame, et see karikas jääbki meie kooli hoiule,” ütles Priit Kirsimäe. “Meie vilistlaste ja õpilaste seas on piisavalt selliseid, kes võiksid ka tulevikus maailmameistritiitleid võita.”
Pika puuga
“Luua koolist saab tõepoolest väga hea saekäsitsemisoskuse,” kinnitas seitsme raie MMi kogemusega Andres Olesk. “Minu ja Taavi Ehrpaisi kursus tegi läbi viieaastase nn pilootõppekava. See algas kaheaastase metsuriõppega, mis nägi ette tervelt 1400 tundi saepraktikat. Kuigi Anto Laas ja Mik Hansen enam nii põhjalikku saepraktikat ei saanud, on nemadki sel alal tugevad tegijad.”
Maailmameistrivõistlusi aitas Luua Metsanduskooli vilistlastel Andres Oleski arvates võita ülihea meeskonnavaim, korras närvid ja õige rõhuasetus treeningutel.
“Kuna võistluste viimane ala ? laasimine ? on väga tehniline ala, millest samas väga palju oleneb, otsustasime kohe ära, et pühendame poole kogu ettevalmistusajast laasimistreeningutele,” ütles Andres Olesk. “Otepääl olimegi pärast nelja ala hollandlaste ja sakslaste järel alles kolmandal kohal, aga laasimises tegime teistele pika puuga ära ja olimegi maailmameistrid.”
Viis minutit
Mis koduseinte toetusse puutub, siis teatud mõttes oli see olemas küll: meie võistlejad ei pidanud põdema reisistressi, nad said teenindava personaliga emakeeles suhelda ja viimase võistluspäeva hommikul said nad Andres Oleski kodus, mis Otepäält vaid 30 kilomeetrit eemal, väikese soojendustreeningu teha. Aga seda, et kohtunikud mõne sentimeetri või sekundi nende kasuks mõõdavad, ei maksnud eesti meestel lootagi: korraldajamaa esindajate esinemist jälgib raie MMil alati vähemalt kümme vaatlejat.
“Raie MM on tegelikult tõsine spordivõistlus: võisteldakse küll kolm päeva, aga iga mehe etteaste kestab tegelikult kokku vaid umbes viis minutit. Ja selle aja jooksul tuleb kõik endast välja panna,” ütles Andres Olesk.
Tema ja Taavi Ehrpais lõpetasid Luua Metsanduskooli kümme aastat tagasi ning nüüd tegutsevad nad vastavalt Valga- ja Raplamaal ettevõtja-metsaomanikuna. Kaks aastat tagasi kooli lõpetanud Anto Laas töötab Tartus ohtlike puude langetajana ning möödunud aastal diplomi saanud Mik Hansen on eraettevõtja.
RIINA MÄGI