Karikas jäeti koju

Laiuse Põhikooli võimlas peeti ülemöödunud nädalavahetusel traditsioonilist kevadvaheaja alguse korvpalliturniiri, millel osales kuus tüdrukute võistkonda. Kohaliku spordiklubi Contra välja pandud karikas jäi seekord Laiusele. 

 

Turniiri tugevaimaks oli tegelikult Haljala Gümnaasiumi võistkond Lääne-Virumaalt, kes võitis kõik viis vastast, ent nemad osalesid väljaspool arvestust: kaks nende mängijat olid teistest koolidest, see polnud aga juhendi järgi lubatud. Et neil väljaspool arvestust võistelda tuleb, oli Haljala korvpalluritele ette teada, aga mängukogemuste saamiseks otsustasid nad ikkagi kohale tulla.

Laiuse korvpallipiigad kaotasidki ainult Haljalale ja päris suurelt – 17:31. Ülejäänud neli mängu nad aga võitsid  ja seega võitsid ka terve turniiri. Raskemad mängud olid väljakuperenaistel Vastse-Kuuste Kooli (20:16) ja Imavere Põhikooliga (24:22), kes tulidki vastavalt teiseks ja kolmandaks.

Ka Vastse-Kuuste ja Imavere omavaheline mäng oli väga tasavägine ja lõppes Vastse-Kuuste napi võiduga (35:33). Et mõlemad nimetatud võistkonnad said turniiritabelisse kirja kaks võitu, otsustaski nende omavahelise mängu tulemus teise ja kolmanda koha saatuse. Kolmandaks tulnud Imavere võistkond oli koosseisult turniiri noorim: sealsed põhimängijad õpivad alles kuuendas ja seitsmendas klassis. Pärast Laiuse turniiri ootasid neid ees turniir Moskvas ja otsustavad mängud omaealiste Eesti meistrivõistlustel.

Neljandaks ja viiendaks jäid Ülenurme Gümnaasium ja Simuna Kool, kes said kumbki kirja ühe võidu ja neli kaotust. Simuna alustas tegelikult lootusrikkalt, alistades hilisema teise koha omaniku Vastse-Kuuste 40:28, ent siis pidi nende liider Ellen Anett Põldmaa sõitma Eesti koondise laagrisse ja temata enam võita ei suudetud.

Kuues võit

Turniiri parimaks mängijaks valiti Iiris Uusallik Haljala võistkonnast. Laiuse võistkonna parim oli Marleen Mägi. Koos temaga aitasid Contra karikat võita Silva Uusna, Agne-Mai Aland, Merily Mägi, Kristi Kreek, Hanna Palm ja Kelli-Mai Mägi.

Laiuse võistkonna treeneri ja Contra Cup’i peakorraldaja Vallo Väljaotsa sõnul toimus turniir üheteistkümnendat korda ning koju jäi karikas kuuendat korda.

„Algul võitsime neli aastat järjest, siis tulid aga natuke kehvemad aastad,” ütles Vallo Väljaots.

Sel turniiril mängitud mängude eest said hoolealused Vallo Väljaotsalt kiita.

„Eks ma mängude ajal vehkinud ikka kätega ja teinud kõvemat häält: ma ei ole lihtsalt see tüüp, kes suudaks mängu pingilt tuima näoga jälgida. Aga see ei tähenda, et ma tüdrukute mänguga üldse rahul poleks olnud. Kui võit tuli, pole ju põhjust pragada,” ütles Vallo Väljaots.

Koduse turniiri korraldamise vaeva võtab ta koos abilistega kanda selleks, et eelkõige oma võistkonnale, aga ka teistele tublidele tegijatele mänguvõimalusi anda. Näiteks sel hooajal oli Contra Cup Laiuse võistkonnale alles kolmas võistlus ning sellega saigi hooaeg ka läbi.

„Kodune turniir on vajalik ka selleks, et vanemad näeksid, mida tüdrukud trennis omandanud on. Nii mõnigi lapsevanem käis mänge vaatamas,” ütles Vallo Väljaots. „Olen tänulik Jõgeva vallavalitsusele ja Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupile, kes turniiri toetasid, ning Ants Lendile Kuremaalt, Väino Aunapuule Kadrinast ja Aivar Kondojale Muugast, kes mänge vilistasid.

Sõbralik õhkkond

Esimese turniiripäeva õhtut aitas noortel korvpalluritel sisustada massöör Kaire Vahtre, kes tegi ühe vabatahtliku peal näidismassaazhi, rääkis massaazhi tähtsusest spordis ja vastas küsimustele. Varasematel turniiridel on noortega kohtumas käinud tuntud sportlasi ja kultuuriinimesi.

„Laiuse turniirile tuleme hea meelega, sest siin on mõnus sõbralik õhkkond ja lahked võõrustajad,” ütles Vastse-Kuuste võistkonna treener Mai Nigul. „Eks meil natuke kahju muidugi ole, et me viimases, otsustavas mängus Laiusele alla jäime ja esimeseks ei tulnud, aga tegelikult meie tüdrukud selliseid asju väga ei põe. Läheb siis turniir kuidas läheb, ikka küsitakse lõpus, et millal järgmine on, st et millal jälle mängida saab.”

Vastse-Kuuste tüdrukutel pole treeneri sõnul just kuigi palju aega isekeskis trenni teha, sest ühist harjutamisaega on raske leida: kellel on ka muid harrastusi, kes aga peab kodus talutöid tegema. Seepärast käivad tüdrukud tavaliselt kahe-kolmekaupa poiste treeningutel: Vastse-Kuustes tegutsevad ka mitmes vanuses poiste võistkonnad.

„No eks mõnele tüdrukule pakugi korvpall pinget võib-olla poistega koos treenimise võimaluse pärast. Aga muidugi osatakse ka liikumisest, heast kehalisest vormist ja toredast seltskonnast lugu pidada,” ütles Mai Nigul, kes põhiametilt valla spordijuht.

Küllap innustavad samad asjad korvpalliga tegelema ka Laiuse tüdrukuid. Sel kevadel seisab Laiuse võistkond, tõsi küll, taas fakti ees, et kolm selle liiget lõpetavad kevadel kooli ja nelja allesjääva kogemustega mängija kõrvale tuleb jälle uued huvilised leida. Loodetavasti see treeneril ka õnnestub.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus