Käre pakane reisihuvilisi ei peletanud

“Juurde, Lible, pane aga hoogu juurde! Viska müts maha, saad kiiremini!” hüüdis Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi juhataja Arne Tegelmann Liblet kehastavale sama asutuse arendus- ja projektijuhile Janek Varblasele, kui viimane naaberboksis idavirukate juures velotrenažööril veel kõiki vilkuvaid tulukesi põlema ei suutnud vändata.

Kui need kaks meest kohal, toimus Jõgevamaa boksis pidevalt midagi huvitavat. Ja uudistajaid jätkus Tourestile kõigil kolmel messipäeval, käre pakane inimesi koju jääma ei sundinud.

Turismiedendajate kokkuleppel keskendutakse Tourestile minnes igal aastal maakonna ühele piirkonnale. Kui tunamullu räägiti peamiselt Peipsi äärsetest aladest, siis mullu pandi põhirõhk Põltsamaa kandi tutvustamisele. Tänavu oli messil tähelepanu keskmes maakonna tänavuse kultuurisuve tippsündmus – Jõgeval juunis peetav I Eesti Naiste Tantsupidu. Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse turismikonsultant Teele Kaeramaa ütles, et tantsupeoga seoses tunti huvi eelkõige majutusvõimaluste vastu, samuti päriti, kas on veel pileteid saada. Laupäeval tuli aga terve bussitäis Jõgevahe Pere naistantsijad ise messile. Nad andsid meeleoluka tantsuetenduse ja  jagasid messikülastajatele flaiereid tantsupeo infoga.  

Tulid eelkõige supi pärast

“Tänu Reine Koppeli lahkele abile on meil kaasas päris ehtsad ŽJõgeva Kollase` mugulad ja need on juba suurt tähelepanu pälvinud. Inimesed mäletavad seda sorti, paljud kauplevad endale üht kartulit. Kahjuks pole meil neid jagada. Aga lohutuseks võib öelda, et tänu tarbijate huvile, on see sort alates 2010. aastast jällegi Eesti sordilehes säilitussordina ja Jõgeva Sordiaretuse Instituudis on taasalustatud seemnekasvatusega. Seeme peaks tarbijani jõudma 2013. aastal,” ütles Jõgeva linnavalitsuse arenduse peaspetsialist Erki Teder.

Tema viis ka messil läbi Jõgevamaa teemalist viktoriini. “Inimesed teadsid Jõgeva asju üldiselt päris hästi,” kinnitas ta. “Meil oli küsimusi nelja taseme jaoks ja esimesest tasemest saadi üldjoontes kenasti üle,” lisas Teder, kelle sõnul jõudis üks vastaja ka neljandale tasemele. Tegemist oli küll Jõgevamaalt pärit inimesega. Õigesti vastanutele olid auhinnad – Jõgeva-teemalised raamatud, šokolaadid, linna sümboolikaga müts ja teised linnaga seotud meened.

Kohe, kui Palamuse mehed külmalinna supi maitsmise võimaluse välja hõikasid, tekkis jagajate juurde järjekord. Kinnitati, et on  väga maitsev, ja päriti, kust seda osta saaks. Maitsva supi võtab Põltsamaa Felix tootmisse ja varsti saab külmalinna küüslaugusuppi tõepoolest ka poest osta.

Üks proua tunnistas, et supp maitseb talle väga ja küsis kõhklevalt, kas võiks veel ühe kulbitäie saada. Loomulikult ta sai. Inimesi, kellele supp väga maitses ja kes lisaportsu küsisid, oli Tederi kinnitusel rohkemgi.

Nii laupäeval kui ka pühapäeval jagati  laiali 15-liitrine termosetäis suppi. Erki Teder ütles, paar inimest olid spetsiaalselt külmalinna supi pärast messile tulnud. “Inimestel on tekkinud õigustatud ootus,” tõdes ta.

Pühapäeval oli kohal Vudila meeskond, korraldati medali valmistamise töötuba. 

Jõgevatreff kogub populaarsust

Jõgevatrefi korraldaja Igor Ellisson pole viimastel aastatel ühtegi Touresti vahele jätnud. Ta kohtus messil sõpradega, ajas tööasju. Loomulikult valmistab mees tõsiselt ette tänavu juba 20. korda peetavat motomeeste kokkutulekut.

“Teen siin peamiselt tagatrepitööd ja loon uusi kontakte,” tunnistas ta. Jõgevatreff on motomeeste hulgas tuntud üritus. “Ega mul ei tasu siia kõrvalboksi nendele näitsikutele mootorratturite kokkusaamisest rääkima minna, neil pole selle vastu huvi, kui nad mootorrattaga ei sõida,” lisas ta. Huvilised on eelkõige motoklubidesse koondunud ja omavaheline suhtlemine käib tihedalt. Igor Ellisson käis tänavu juba ka Helsingi turismimessil.

Põltsamaa muuseumi juhataja Rutt Tänav kinnitas, et kõige menukam oli taas Põltsamaa vein. Sel aastal veini iga päev volilt ei jagatud, vaid olid kindlad kellaajad, mil Põltsamaa veinikeldri lahked naised pudelid avasid ja kodumaise veini maitsmiseks välja kallasid.

Kui  Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi juhataja Arne Tegelmann jättis mullu turismimessile ka oma hääle, siis tänavu tuli ta sellega koju tagasi. Tegelmanni hinnangul oli tänavu just reedel ja pühapäeval messil vähem külastajaid kui mullu. Kindlasti oli oma osa ka suusapeol, sest palju huvilisi oli kindlasti pühapäeval Tartu Maratoni stardis.

2012. aastal, kui täitub 125 aastat kirjanik Oskar Lutsu sünnist ning sada aastat “Kevade” esmatrükist, domineerib messil Palamuse. Tegelmanni sõnul minnakse siis välja suurema pinnaga ja kindlasti on ka atraktsioone rohkem.  

Tourest 2011

*18.-20. veebruarini Eesti Näituste messikeskuses

*Baltikumi vanim ja suurim rahvusvaheline turismimess toimus 20. korda

*Registreerunud 458 firmat ja organisatsiooni kokku 25 eri riigist

*Riikidest olid end esimest korda tutvustamas Peruu ja Brasiilia

*Eksootilistest välisriikidest tutvustavad tänavu oma riiki Indoneesia, Tai, Jaapan ja Iisrael *Messilt ei puudunud ka Türgi, Hispaania, Dubai, Horvaatia, Küpros, Kreeka ja Madeira. *Kohal olid ka Soome, Norra, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Bulgaaria, Gruusia, Ukraina, Valgevene ja Eesti


*Reisimessi peeti kolmes hallis: Peahall, “Puhka Eestis” hall ja Lastehall

*Touresti korraldab Eesti Turismifirmade Liit, alates 2003. aastast korraldatakse messi koostöös EASi Turismiarenduskeskusega

*Kolme päeva jooksul külastas messi kokku 20 853 inimest *Kõige rahvarohkem päev oli messi teine päev ehk laupäev, kus messi külastas 10046 inimest.

*Esimesel päeval oli messil 5700 külastajat ja kolmandal päeval  5100
i

Allikas:www. tourest.eu

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus