Kärde peakraav jälle avatud!

Keskkonnaspetsialistid avasid eelmisel nädalal veele tee Kärde peakraavist Endla järve.

</b>

RMK kaitsekorralduse spetsialist Kaupo Kohv ütles, et kraavi suudme ette liikunud ujuvsaarest kaevati kraav läbi. Selleks kasutati Truxori nimelist masinat, mis suudab nii maismaal kui vees liikuda. Töid tegi OÜ Preisor, kokku läks saare läbikaevamine maksma üle 3000 euro.


Endla järvele on iseloomulik, et aeg-ajalt mingi osa kaldaõõtsikust rebeneb ja hakkab tuulega järvel triivima. Ja ega keegi suuda täpselt ennustada, kuhu sellised saared välja jõuavad, sest see sõltub konkreetselt tuulte suunast ja muudest teguritest. Seega võib juhtuda, et mingi aja pärast peame uuesti mõne ebasoovitavasse kohta triivinud turbasaare likvideerimisega vaeva nägema. Alati ei pea selleks ka Truxorit kasutama, heade veeolude korral on võimalik neid saari ka paatidega eemale pukseerida,” lisas Kohv.

Vajaduse tõstatas Keskkonnaamet, sest tegemist on olulise ligipääsuga järvele. Seda vajavad nii järelevalve, päästjad kui ka uurijad. Lisaks varustab Kärde peakraav järve lõunaosa hapnikurikkama veega. Oli oht, et talvel võivad järve lõunaosas hapnikutingimused oluliselt halveneda ja kalad ummuksisse jääda.


Endla järves on ka varem väiksemaid liikuvaid saarekesi olnud, mis vee liikumist on seganud. Neid on kohalikud looduskaitsetöötajad koos teiste huvilistega mootorpaatidega  ümber paigutada jõudnud. Nii suurt saart ei ole varem Kärde peakraavi ees olnud.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus