Kärde Küla Selts kogub Linajärve uue silla rajamiseks raha

Kärde Küla Selts läkitas Jõgeva valla kodulehele ning ka sotsiaalmeediasse palve aidata Linajärve uue silla ehitamiseks kokku saada 4518 eurot. Uue aasta alguseks oli kogutud 1500 eurot toetusraha.

Linajärve sillale astumine on praegu ohtlik, sest üle kümne aasta vana ujumissild on tänaseks katki – tugipostid ja lauad liiguvad, naelad turritavad ohtlikult, vette viiv trepp ja hüppetorn on lagunenud, väikesel lastebasseinil pole juba aastaid põhja all, käsipuud on mädanenud ja purunenud ning koht näeb välja kole ja mahajäetud.

Kärde Küla Selts kirjutas projekti ning taotles juba kaks aastat tagasi raha Leader-programmist, kuid sealt saadi eitav vastus. Maa peremees RMK on lubanud vana silla koos postidega oma kuludega üles võtta, uue ehitamiseks neil aga jõudu pole. 

Annetanud on lapsedki

Marve Millend Kärde Küla Seltsist rääkis, et nende küla lapsedki on tühjendanud oma hoiupõrsaid ning kandnud raha külaseltsi arvele. Viie euro suurused ülekanded näitavad, et mõni noormees või neiu on loobunud oma taskurahast. Ikka selleks, et Linajärve sild korda saaks ning neil oleks suvel mõnus ujumiskoht.

Marve Millendi sõnul vaid ühe küla rahvaga silda korda ei tee.  Külaselts on rääkinud Jõgeva vallaga, kust lubati toetust. Jõgeva vallavanem Enn Kurg kinnitas, et uue ujumissilla rajamisest on Kärde ja Tooma rahvaga juttu olnud ning vald on valmis ettevõtmist toetama.

“Summat ei oska ma praegu öelda, aga tavaliselt paneme niisuguste projektide abil rajatavatesse objektidesse omalt poolt 15 protsenti,” ütles ta.


Mullu detsembri algul pandi külaseltsi appikutse valla kodulehele üles. Naaberkülade ärimehed ja põllupidajad on lubanud raha anda, üks metallifirmamees pakkus, et võib teha täiesti tasuta kaks vette viivat metallredelit. 

 “Eks igaüks püüab jõudumööda aidata. Me usume, et vanu häid sõpru on veel, kes tahavad suvel siin end jahutada ja ujuda. Kui neil on soov ja unistus ka tulevikus oma armsat  järve külastada, siis leiavad mingi võimaluse külaseltsi aidata,” avaldas Marve Millend lootust.

Raha on vaja ainult ehitusmaterjali ostmiseks, sest paigaldamise eest tuleks veel mitu tuhat eurot välja käia. Sillaehituse eestvedaja  Taavi Tõnts Kärde Küla Seltsist ütles, et mehed ehitavad  ise silla täiesti tasuta valmis.  

Läheduses teisi ujumiskohti pole

Marve Millendi sõnul peab silla korda tegema kevadel, sest ujumiskoht on Endla looduskaitseala külastajate seas väga populaarne. Ja lapsi juba jõuga järvest eemale ei hoia, nad tulevad ikka turnima ja uudistama. Vana lagunenud sild on aga lausa eluohtlik.

Kärde Küla Seltsi liige  Taavi Tõnts on näinud, et kui kooliekskursioonid kevaditi Endlasse tulevad, siis on terve bussitäis silla peal ja kõik naudivad vaadet. “Rabast ekskursioonilt tulnud lapsed käivad ujumas ning armastavad silla peal istuda ja kaasa võetud võileibu süüa. Sellel järvel pole aga tugevat põhja. Kui oled sisse kukkunud, pole kuhugi toetuda, et välja tulla. Kalda ääres on põhi hõljuv, tegemist on rabajärvega, mis on mudane ja pehme kaldaga ning läheb järsult sügavaks,” rääkis ta. Tänu sellele, et on olemas ujumissild, mis on aegade jooksul asukohta vahetanud,  on järve kaldad terved ja puhtad püsinud.

Linajärv on oluliseks ujumiskohaks ka ümbruskonna rahvale. “Kui siin oleks paari kilomeetri raadiuses teine ujumiskoht, siis võiks mõelda, et milleks seda silda ikka nii väga vaja on. Kuid läheduses teist ujumiskohta pole,” nentis Taavi Tõnts.

Uus sild on tema sõnul plaanitud rajada pontoonidele, et saaks seda vajadusel kaldale tõmmata.  Kui külaselts saab piisavalt tuge, siis soovitakse rajada ka väikelaste bassein.

Esimene puidust ujumissild mõnusa istumispingiga ehitati Toomale juba ligi 60 aastat tagasi.

Toomal viimati 2011. aastal tegutsenud RMK Endla teabepunktis käis mai keskelt septembri keskpaigani hinnanguliselt umbes 3000 külastajat, juulis oli Endla looduskaitsealal külalisi 21 välisriigist. Kõige rohkem käis välisriikide turiste 21. juulil, neid oli kaheksast riigist: USAst, Rootsist, Vietnamist, Lõuna-Koreast, Austriast, Prantsusmaalt, Poolast ja Saksamaalt.

Väliskülalisi oli juulis Toomal kokku üle 170 ja neid huvitas eelkõige info looduses liikumise võimalustest. Palju küsiti infot ka kalastamisvõimaluste kohta. 

Kui tahate aidata, siis annetage, palun, MTÜ Kärde Küla Selts arvele 221051733150 ja kirjutage märksõnaks: “Silla ehituseks”. 

Tooma Suur Linajärv

*Kutsutakse vahel ka Suureks Prilljärveks

*Asub  Jõgeva vallas Tooma külas Endla looduskaitseala keskuse  lähedal

*Jõgeva linna on Toomalt umbes 20 kilomeetrit,

Kärde külla kaks kilomeetrit, Vaimastverre kuus kilomeetrit

*Järves on rohkesti lubjarikkaid allikaid, mille asupaika reedavad suvel külmad kohad ja talvel jäässe sulanud augud

*Kaladest elevad järves särg, ahven, koger, linask ja haug

*Sobib kalastamiseks ja suplemiseks

*Üsna väärtuslik ka maastiku kaunistajana


Allikas: Aare Mäemets, “Eesti NSV järved ja nende kaitse”, Tln, 1977

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus