Kamaris sooviti laupäeval õnne saja-aastasele Tatjana Küpparile

Väga kõrgesse ikka jõudnud memm peab oma pikaealisuse põhjuseks aastakümneid tehtud tööd värskes õhus ja tervislikku toitumist.

Tatjana Küppar, lähedastele ja tuttavatele Tanja või Taali, on pärit Võrumaalt Meremäelt. “Kui Meremäe otsa ronisin, sain hästi kaugele vaadata ja sealt paistis vist ka Peipsi järv,” meenutas tänaseks terve sajandi elanud naine elamusi lapsepõlvest.

Kamari külla tuli Tatjana neiuna taluteenijaks, siis aga leidis siit endale kaasa ja koos rajati väike Tigase talu. “Talupõldudel sai küntud nii ühe kui ka kahe hobusega ja üldse igasugust maatööd tehtud. Hiljem olin majandi farmides aga aastakümneid karjatalitajaks. Küllap maatöö on mind tugevaks teinudki,” rääkis Tatjana Küppar.

“Samuti on mulle jõudu andnud ka korralik toitumine. Kõige paremini on ikka maitsenud omaküpsetatud leib. Alati söön hea meelega ka suppi, näiteks piima- või kapsasuppi,” ütles ta.

“Suitsu pole ma kunagi teinud. Pitsi kangemat võib pidulikumatel juhtudel aga ikka võtta. Vahel kulub viin aga ka haigete kohtade määrimiseks ära. Poeviinast on aga mõneti puhtam isegi puskar, mida tehti paljudes Võrumaa taludes,” pajatas memm.   

Talvel lume ja libedaga on Tatjana Küppar enamasti toas, suvel käib aga aeg-ajalt ikka õues, söödab vahel kanu ning ajab nendega ka mõne sõna juttu. Oma praegusest tervisest kõneles ta nii: “Kuulen ja näen hästi. Käimine on aga vilets ja vahel pean võtma ka peavalurohtu. Hiljuti veetsin mõne aja ka Jõgeva haiglas. “

Tigase talus elab 100-aastane memm koos vanema tütre Anni Mikuga, veel on tal lapsed Enno, Leo ja Ilse. Tatjana Küppar pole oma laste kiitmisega kitsi. “Nad on ikka ausad ja korralikud olnud. Enno on ka tõsine laulumees,” rääkis ta.

Lapselapsi on Tatjana Küpparil 11, lapselapselapsi 16 ja lapselapselapselapsi praegu 1. See väike poiss tuleb ka täna juubelipeole vanavanavanaema õnnitlema. Õnnitlemas on ka Põltsamaa vallavalitsuse ja Kamari Haridusseltsi esindajad. Muusikalise tervituse toob Kamari naisansambel.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus