Kamaris ja Sadukülas käib töö ja lõbu käsikäes

Seitsmendast kuni kaheksateistkümnenda juunini toimus Põltsamaa vallas Väike-Kamari külas lastele töö-ja puhkelaager. Laagrist võttis osa 32 last vanuses 4-14. Eelmise aastaga võrreldes oli huvi laagri vastu suurem. Lastel oli kokku üheksa juhendajat, kõik kodukoha korrastamise ja lastega tegelemise vastu huvi tundvad külaelu ja noortega seotud inimesed. Laagri üks suuremaid eestvedajaid ja toetajaid oli MTÜ Kamari Haridusselts.

Lapsed tegid oma kodukoha ja kooli ümber asuvad platsid korda, lõhkusid puid, värvisid garaaziuksi jne.

Juhendajate sõnul olid lapsed väga tublid ja töökad ning tundsid tehtud tööde üle uhkust. Laste endi sõnul oli töö neile meele järele. Üheksa-aastane Martin rääkis, et ta värvis garaaziuksi, ladus puid, korjas kive ja korrastas lõkkeplatsi. “Mulle meeldis tööd teha,? ütles poiss.

Huvitavad ja harivad külalised

Pärast kolmetunnist töötamist käis lastel väga palju huvitavaid külalisi. Näiteks õpetas Marge Tiku Pajusist lastele line-tantsu, Milvi Jaanus rääkis narkootikumide ja alkoholi kahjulikkusest. Lastekaitsespetsialist Kätlin Kruus rääkis laste õigustest. Kaitseliitlased tutvustasid laagrilistele sõjaväevarustust ja relvi. See pakkuv eriti just poistele huvi.

Tüdrukute tähelepanu köitis aga Oriflame?i kosmeetikatoodete konsultant Liia Peets, kes õpetas neid ennast õigesti meikima.

?Pärast korralikku iluprotseduuri nägid tüdrukud veel kaunimad välja kui enne,? sõnas Kalli Kadastik, kes oli üks juhendajatest ja tegutseb ka MTÜ Kamari Haridusselts juhina.

Käidi ka rattamatkal roosiaias. Lapsed tutvusid paljude lillesortidega ja said ka ise lillede istutamist proovida.

Külalised sõpruslaagrist

Kahel päeval käisid Kamari laagri rahval külas Umbusi töö- ja puhkelaagri lapsed, kes hiljem omakorda Kamari laagrilised endale külla kutsusid. Umbusi lapsed ja ka Pisisaare laagrilised said Kamaris osa Oriflame?i üritusest. Sel päeval oli Kamari laagris koos rekordarv lapsi ? ligikaudu 70.

Teisel külastuspäeval said Umbusi lapsed osa võtta ka Kaitseliidu üritusest, kus alguses tutvustati varustust ja relvi ning pärast korraldati luuremäng. Mänguks koostati Umbusi-Kamari segavõistkonnad. Lapsed pidid küll võistlema rahesajus, kuid nende sõnul tegigi just see võistluse huvitavaks ja meeldejäävaks.

Kui Kamari oli külas Umbusis, vooliti Jane Pajupuu Kanteri juhendamisel savi, mis hiljem Tallinnast kohale tulnud Erko Rasmus Servetiga põletusahju pandi. Lapsed olid omatehtud kujukestega väga rahul. Teisel külastuspäeval käidi koos giidiga Umbusi rabas matkal.

Juba teist aastat järjest toimuvas laagris on laste palgaks kolmepäevane puhkelaager Vaiblas koos peredega. Seal korraldati võistlusi ja veedeti lihtsalt koos aega parimal moel.

Laagrit külastas ka meditsiiniõde, kes rääkis südamehaigustest ja andis nõu, kuidas õigesti toituda ja oma tervise eest hoolitseda. Viidi läbi ka esmaabikursus.

Laagrit külastas veel Esta Koss, kellega koos tehti meekärgedest lilli. Lapsed said ka harjutada oma kunstnikuannet, maalides UNICEF-i kingitud kannudele laagri logosid.

Laagril on olemas ka oma lipp, mis valiti eelmise aasta laagris konkursi käigus. Lipp oli laagrirahvale nii tähtis sümbol, et see õmmeldi valmis suisa öösel. Lipu all andsid lapsed ka vande.

Saduküla lapsed usinas tööhoos

Säärane töö-ja puhkelaager on käimas ka Puurmani vallas Sadukülas. Laager algas 28. juunil ja kestab kaks nädalat.

Laagrist võtab osa seitseteist neljanda kuni üheksanda klassi õpilast. Lapsed korrastavad koolimaja nii seest kui väljast. Plaanis on teha korda ka kooli aed, seda tööd on esialgu takistanud tugevad vihmahood.

Lapsed teevad tööd umbes kaks ja pool tundi päevas. Seejärel pakutakse neile sooja lõunasööki, mille maksab kinni vald. Pärast lõunat mängitakse, osaletakse viktoriinides jne.

Eelmisel teisipäeval külastasid laagrit noorsoopolitseinikud, kes rääkisid lastele seadustest, eelkõige neist, mis noortega seotud.

Laagrilised ootavad külla Laiuse töö- ja puhkelaagri lapsi. Kavas on spordipäev, laagri lõppedes plaanitakse koos minna Sammliku tallu, kus sõidetakse kanuuga, matkatakse seiklusrajal ja veedetakse lihtsalt mõnusalt aega.

TRIIN SAAR

blog comments powered by Disqus