Kamari mänguväljak pakub rõõmu ja mõne väikese muregi

 

Möödunud laupäeval avati Kamaris pidulikult uus laste mänguväljak, kuhu paigaldatud atraktsioonid maksid 18 000 eurot. Lisandus liivaalade rajamine ning oma järge ootab piirdeaed.

i

Kamari Haridusseltsi esimehe Kalli Kadastiku sõnul avasid nad  mänguväljaku teadlikult just isadepäeva eel. Nii tabati n-ö kaks kärbest ühe hoobiga: avati põhjaliku uuenduskuuri läbi teinud mänguväljak ja samas peeti meeles ka isasid. Tegelikult sobisid need kaks üritust vägagi hästi omavahel kokku, sest eks ole just  mänguväljak see koht, kuhu vahel isadki lastega kaasa lähevad.

Samal väljakul mängisid juba isad

Esimese laste mänguväljaku projekteeris kunagise Sakala Tõulinnukasvatussovhoosi haljastaja Ando Eensalu. Kolm ja pool aastakümmet tagasi, 1976. aastal avati Kamaris lasteaed. Mõistagi oli siis lastele tarvis kohta, kus nad värskes õhus mängida saaksid. Tollane kohaliku sovhoosi haljastaja koostas projekti, mille põhjal ehitati liivakast ja veel mõned väiksemad atraktsioonid. Toona oli Sakala Tõulinnukasvatuse Sovhoosi õitseaeg ning raha jätkus ka lasteaia toetamiseks. Nii ehitati 1977. aastal mänguväljakule veel karussell, liumägi ning ronimisredel.

1999. aastal asutati Kamaris haridusselts, kelle eestvõttel täiendati juba samal aastal ka laste mänguväljakut ja rajati sinna mõned täiendavad atraktsioonid, mille hulgas olid rippkangid rippes kätekõverduste tegemiseks, puidust võimlemispink, rööbaspuud ja veel üht-teist. Kalli Kadastiku sõnul langes ka tookord, 12 aastat tagasi, mänguväljaku avamine ajaliselt kokku isadepäevaga.

i
Peamiselt puidust valmistatud atraktsioonid vananesid ja väsisid.   Juba mitu aastat tagasi kirjutati mänguväljaku rajamise tarvis projekte, kuid need ei leidnud rahastamist. Eelmisel sügisel esitas Leader- programmile omapoolse projekti Kamari Haridusseltsi juhatuse liige ja seltsi peamine projektikirjutaja Liia Lust. See projekt sai positiivse vastuse ning nii võis mänguväljaku rajamine alata. Renoveeritud väljakule paigaldas uued atraktsioonid Jüri alevikust pärit osaühing Tiptiptap. Laste mänguväljaku liivaalad rajas AS Vooremaa Teed. Seni veel järge ootava aia ehitavad väljaku ümber OÜ Bueno ehitusmehed.

i
Mänguväljak saab ka aia

Kalli Kadastiku sõnul kasutatakse nende lasteaia mänguväljakut tegelikult tunduvalt aktiivsemalt kui linnades lasteaedade juures olevaid. Kamari lasteaed asub küla keskuses ja enamik sealsetest lastest käib mängimas ka õhtuti ning nädalavahetustel.

Selline vaba juurdepääsuga asukoht oli ootamatu ka atraktsioonide toojatele ja paigaldajatele, kes detailid ühel päeval rahumeeli lasteaia juurde maha laadisid. Kalli Kadastik rääkis, et  ütles töömeestele, et nii neid asju õhtuks jätta ei saa, sest lapsed pääsevad vabalt neile juurde. Linnades on lasteaia territoorium teatavasti aiaga piiratud, Kamaris veel mitte.

Igal medalil on ju kaks külge. Kalli Kadastiku sõnul on ühtpidi väga tore, et lapsed ka lasteaia välisel ajal
mänguväljakule pääsevad, teisalt ei ole neid õhtusel ajal ja nädalavahetustel keegi jälgimas ega suunamas. Just seetõttu ongi plaanis lasteaia mänguväljak aiaga piirata ja kas sinna edaspidi sel ajal mängima pääseb, kui lasteaed suletud on, seda pole veel otsustatud.

Kamaris asub lasteaed elamutele väga lähedal ja lastele on raske selgeks teha, et nad ei saa kellelegi teatamata vahepeal lasteaiast koju minna. Ja samuti ei saa lasteaia töötajad alati kindlad olla, kas mänguväljakul mängiv laps ikka juba vanemate järelevalve all on, kui ta lasteaiast lahkunud on.

Kamari unistab uuenenud tenniseväljakust

i
Möödunud laupäeval peetud avamispeol lustisid lastega koos ka nende vanemad. Ühtekokku oli mänguväljaku avamisele vihmast hoolimata kogunenud umbes 40 külaelanikku. Tervitusi tõi Kamari rahvale ka Põltsamaa valla vallavanem Toivo Tõnson, Kingiks oli ta kaasa toonud palle, millega kohe mängima hakati.  Päevaprogrammis olid ka võistlused, kuid tulemusi seekord  kirja ei pandud ja paremusjärjestust välja ei hõigatud. Isad said lastelt kaela kenad isadepäeva medalid.

 Juba tuleval aastal tahab haridusselts ette võtta tenniseväljaku renoveerimise. Plaanis on paigaldada nüüdisaegne kate. “Korras ja nüüdisaegne tenniseväljak meelitab siia kindlasti kätt harjutama ka Põltsamaa linna elanikke ja võib-olla ka kaugemal elavaid tennisehuvilisi,” avaldas Kalli Kadastik lootust. 

Kamari mänguväljaku uuendamine

*Mänguväljakule paigaldati rippkiikede komplekt, liivakast, liumägi

*On olemas palkidest laud-pink, mänguauto, kolmes kõrguses rippkangid

*Lisaks veel mängumaja, vedrukiik, kaks kaalukiike ja mõned väiksemad atraktsioonid kõige väiksematele

*Mõnede atraktsioonide juurde rajati ka liivaalad

*Atraktsioonid maksid kokku 18 000 eurot

*Mänguväljaku ümber ehitatakse puidust piirdeaed

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus