Kalevipoja rulluisumaratonil selguvad ka Eesti meistrid

 <img src=”/upload/1/rull.jpg” />  

Täna peetakse Kasepää vallas Raja külas Tartu-Jõhvi maantee kaks aastat tagasi valminud teelõigul III Kalevipoja Rulluisumaraton, mille käigus selgitab Eesti Rulluisuliit välja ka tänavused Eesti meistrid rulluisutamise maratonidistantsidel.

Esimesena lähevad rajale 7,3 kilomeetrise distantsiga lasterullist ja hobirullist osavõtjad: neile antakse start keskpäeval. 36,5 kilomeetri pikkuse distantsiga maratoni sõitjad lähetatakse rajale kell 13 ja 21,9 kilomeetri pikkuse distantsiga rahvarulli sõitjad kell 13.05.

Meeste põhidistantsil on oodata põnevat heitlust, sest rajale lähevad eelmisel aastal nii Kalevipoja talvise uisumaratoni kui ka septembrikuise rulluisumaratoni võitnud Kert Keskpaik ning Danila Ruusu, Jaanus Ritson, Tõnis Paalme ja Sulev Lokk, kes mullusel rulluisumaratonil jõudsid esikuuikusse. Maratoni on lubanud kaasa teha ka presidendiproua Evelin Ilves. Tõsi, kohale tuli ta ka möödunud aastal, ent pidas maratoniraja läbimist vihmase ilma tõttu liiga ohtlikuks ning piirdus auhindade kätteandja rolliga.

Eelregistreerimise käigus pani end maratonile kirja üle 200 võistleja, ent üles anda saab end ka täna kohapeal.

“Mullu oli kohapeal registreerunuid seitsmekümne ringis ja eks neid tule arvukalt tänavugi: paljud otsustavad ju alles maratonipäeval aknast ilma kaedes, kas tulevad sõitma või ei tule,” ütles Kalevipoja rulluisumaratoni peakohtunik, tuntud Adavere kiiruisutamistreener Väino Treiman. Tema õpilasi läheb täna starti kümme ja nii mõnelgi neist on šansse oma vanuseklassis kõrgele kohale jõuda, kuigi rulluisutamist ei võta see seltskond eraldi spordialana, vaid suvise treeningutsükli osana, mis aitab laduda tugeva alusmüüri talvisele kiiruisuvormile.

“Kaks nädalat tagasi peetud Tartu rulluisumaratonil oli Adavere noormees Mart Markus 36-kilomeetrisel põhidistantsil 547 startinu hulgas üldjärjestuses neljas. Võrreldes möödunudaastase 12. kohaga oli see tubli hüpe ülespoole,” ütles Väino Treiman. “Vaid 14-aastane Saskia Alusalu oli aga üldjärjestuses 58. ja naiste hulgas neljas.”

            Selle tulemusega tegi Saskia “tuule alla” isegi kõva spordimehena tuntud peaministrile Andrus Ansipile, kes oli kuus ja pool sekundit kehvema ajaga 77. kohal. Mäletatavasti on peaminister proovinud ka Kalevipoja rulluisumaratoni rada: ta osales kaks aastat tagasi toimunud esimesel maratonil.

Kiiver kohustuslik

            Selleks, et osaleda Eesti meistrivõistluste medalite jagamisel, tuleb mõnel Adavere noorel valida lühem distants, kui tegelikud võimed läbi sõita lubaksid. Juunioride ja noorteklassi meistrid selgitatakse nimelt välja 21,9 kilomeetrisel distantsil. Pikim, 36,5 km distants jääb meeste ja naiste põhiklassi pärusmaaks.

            “Üldiselt tundub, et Kalevipoja maratonile registreerunud on valinud endale enamasti jõukohase võistlusmaa,” ütles Väino Treiman. “Tartu rulluisumaratonil on tekkinud teatav trend minna massipsühhoosi mõjul ja oma võimeid üle hinnates pikimat distantsi sõitma. Viimaste hulgas lõpetanute sõidustiili vaadates tekkis küll tunne, et nad oleksid võinud lühema raja valida.”

            Tänasele maratonile tulijatele soovitaski Treiman südamele panna, et nad jõukohase distantsi valiksid ning kindlasti kiivri pähe paneksid: selle kandmine on võistlusel kohustuslik. Täiskasvanud vastutavad maratonil oma tervisliku seisundi eest ise, laste tervisliku seisundi eest vastutab treener või lapsevanem.

            Rulluisutamine muutub Väino Treimani sõnul Eestis üha populaarsemaks — sedamööda, kuidas kergliiklusteid juurde tuleb. Põltsamaa kandis pole neid paraku ühtegi ning see teeb Adavere noorte kiiruisutajate ja nende treeneri meele natuke mõruks.

            “Põltsamaa ja Adavere vaheline Tallinna-Tartu maantee lõik renoveeriti natuke vara: siis, kui kergliiklusteede rajamine  poolkohustuslikus korras tee renoveerimise juurde ei kuulunud,” ütles Väino Treiman. “Praegu ei tea aga keegi kergliiklusteed planeerida, sest tulevase Tallinna-Tartu maantee trass on täpsemalt paika panemata.”

Kaks nädalat jutti

            Kui täna võõrustab Kasepää vald rulluisuhuvilisi, siis möödunud laupäeval peeti sama valla piirides rahvarohket Kalevipoja kala- ja veefestivali.

            “Rabelemist on kahe ürituse korraldustoimkonda kuulujatel olnud muidugi omajagu, aga tänu sellele, et abikäsi on palju ja nurisejaid üldse mitte, saame kõigega hakkama,” ütles Kasepää vallavanem Jüri Vooder.

            Mõni päev varem Kasepää laadaplatsil kokku pandud telgid tuli juba eile Rajale rulluisumaratoni stardi- ja finišipaika üles panna. Tööd oli ka ümbruse korrastamise ja tee killustikust puhastamisega. Üldiselt on kaks aastat tagasi rajatud teelõik aga vallavanema sõnul veel täiesti sile ja korras ning rulluisutamiseks igati sobiv.

Rulluisumaratoni paremate autasustamine toimub umbes kell 15. Samas jagatakse välja ka mitmeid loosiauhindu.

Kalevipoja Rulluisumaratoni korraldab Jõgeva Maavalitsus koostöös Kasepää Vallavalitsuse, Mustvee Linnavalitsuse ja Eesti Rulluisuliiduga.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus