Kalevipoja rulluisumaratoni võitis Venetsueelast pärit sportlane

Möödunud laupäeval sõideti Kasepää vallas Raja külas Kalevipoja Rulluisumaratoni, mis oli, nagu kahel eelmisel aastalgi, EMT Rullituuri üks etappe. Maratoni põhidistantsil oli kiireim Alfredo Leon Moreno. Tema järel teiseks tulnud noorel adaverelasel Marten Liivil on aga suured šansid võita terve seitsmeetapiline tuur.

 

VIII Kalevipoja Rulluisumaratoni 43,8 kilomeetrisele põhidistantsile lähetati 123 meest ja 39 naist. Eri soost võistlejad lasti rajale eraldi: naised startisid kaks minutit pärast mehi. Seda selleks, et tugevamate klubide naised ei saaks oma klubi meeste “tuules” sõites teiste naiste ees eeliseid. Ilm oli võistluseks igati soodne, kui välja arvata Tartu suunas kulgeval rajalõigul kimbutanud vastutuul.

Meeste seltskonnas käis esialgu kassi-hiire mäng. Esimeselt ringilt tulles oli mitmekümnemehelise juhtgrupi eesotsas küll Robert Brandt, ent oli selge, et potentsiaalsed võitjad on kusagil tema selja taga. Uus Maa Team’is sõitev venetsueelalane Alfredo Leon Moreno, kes sõitnud edukalt ka maailmakarika etappe (hiljutisel Ostrava etapil tuli ta koguni teiseks), passis näiteks muretult juhtgrupi lõpus.

Teiselt ringilt tulles oli suur grupp juba väiksemateks kooslusteks murenenud. 15-16 meest, kes teistest pisut ette olid saanud, liikusid kord Marten Liivi, kord Kaur Meressaare, kord Mart Markuse või kellegi teise juhtimisel. Vahepeal üritasid Marten Liiv, Danila Ruusu ja lätlane Roberts Punduris teistel eest ära sõita, ent nad püüti peatselt kinni.

Nii polnud isegi viimase ringi teise poole alguseks veel mitte miski selge. Et juhtgrupil oli järgmiste ees piisav edumaa, võidi kulgeda üsna rahulikus tempos. Samas olid kõigil silmad-kõrvad lahti, et mitte maha magada hetke, mil tõeliseks “paugutamiseks” läheb. Poolteist-kaks kilomeetrit enne lõppu lükkasid juhtgrupi mehed lõpuks tõesti viimase käigu sisse ning esimesena veeres üle finišijoone Alberto Leon Moreno, tema järel klubi Albe Team/Arco Transport teises võistkonnas sõitev Marten Liiv ja Uus Maa/Rullibaasi esimese võistkonna liige Kaur Meressaar.

Suurim aplaus veteranile

Legendaarne Kert Keskpaik (Albe Team/Arco Transport 1), kes võitnud korduvalt nii Kalevipoja uisu- kui ka rulluisumaratoni, pidi seekord leppima neljanda kohaga. Tema Adaverest pärit meeskonnakaaslased Mart Markus ja Aleks Luik said vastavalt viienda ja kümnenda koha. Kõige suurema aplausi pälvis maratonil aga vanim võistleja, 81-aastane Pajusi valla spordiveteran Erich Valksaar. Võistlusmaa läbimiseks kulus tal aega küll tund ja viis minutit enam kui võitjal, ent tema eas on juba sellise distantsi läbisõitminegi vägev tegu.

Erinevalt meestest, ei jätnud naised viimase ringi otsustada midagi. Tugevamate kolmik koosseisus Enel Kõrva, Diana Kaareste (mõlemad rulluisuklubi Abec/AT Sport) ja Laima Kaufina (Läti) läks kohe teistel eest ära ning sõitis oma sõitu, vedajat pidevalt vahetades. Eelviimasel ringil hakkas Diana jõud siiski raugema, nii et kahest kiiremast jäi ta maha, aga tagant tulijaid ta siiski veel kannule ei lasknud. Viimase ringi teisel poolel sõitis Kaufina ka Enel Kõrvaga väikese vahe sisse ja tuhises üle finišijoone uhkes üksinduses. Teise ja kolmanda koha said teenitult Kõrva ja Kaareste, Adaverest pärit Sandra Alusalu oli kaheksas. Tema noorem õde Saskia rulluisumaratonil ei osalenud, sest on taas treenimas Saksamaal Inzellis tegutsevas kiiruisuakadeemias.

Meeste põhidistantsi võitnud Alberto Leon Moreno sõidab Eesti Uus Maa Team’i värvides juba kolmandat aastat. Kalevipoja Rulluisumaratonil tegi ta kaasa esimest korda. Raja küla ümbersõidul kulgenud 7,3 kilomeetri pikkuse ringi kohta ütles külalisvõistleja, et rada oli kiire ja järskude pööretega, ent sõidetav.

Kes Tartusse, kes Minskisse

Alfredo Leon Moreno on juba kahel aastal võitnud Tartu Rulluisumaratoni ja küllap himustab ta kolmandatki võitu. Kalevipoja maraton oli nii talle kui ka paljudele teistele rulluisutajatele hea võimalus Tartu maratoni eel (selle start antakse 25. augustil Jõgeva kesklinnast) vormi testida.

Kalevipoja Rulluisumaratonil teise koha saanud Marten Liiv ja mõned teisedki tugevad Adavere noored jäävad aga Tartu maratonilt kõrvale, sest nad sõitsid juba Kalevipoja maratoni järgsel ööl Valgevene pealinna Minskisse Rahvusvahelise Uisuliidu korraldatavasse treeninglaagrisse, kuhu jäävad 25. augustini.

“Meie oleme ikkagi eelkõige kiiruisutajad ja püüame Minski sise- jäärajast maksimumi võtta. Treeningunädal lõpeb meil võistlusega, ent see on rohkem testvõistlus,” ütles Adavere noorte kiiruisutajate treener Väino Treiman.

EMT Rullituuri viimase, seitsmenda etapi ajaks (Peipsi ääres sõidetu oli kuues) on adaverelased aga kodus tagasi ja Marten Liiv tahab sel võistlusel kindlasti rajal olla. Senistelt etappidelt on ta kogunud kaks esimest, kaks teist, ühe kolmanda ja ühe kaheksanda koha ning juhib sarja ühtekokku 2963 punktiga. Teisel kohta hoidval Kert Keskpaigal on 2935 ja kolmandal positsioonil oleval adaverelasel Aleks Luigel 2901 punkti. Seega on kevadel Adavere põhikooli lõpetanud ja peatselt Põltsamaa ühisgümnaasiumis õpinguid jätkaval Marten Liivil head võimalused terve sarja võitjaks tulla.

Lisaks põhidistantsile sõideti Kalevipoja Rulluisumaratonil 21,9 kilomeetri pikkust IIZI Skate’i (sellel oli 85 osalejat) ja 3,6 km pikkust POP lastesõitu (26 osalejat). Toimusid ka pisirulli- ja suusarullisõit. Kalevipoja Rulluisumaratoni korraldab MTÜ Rulliklubi koostöös Jõgeva maavalitsusega, Jõgevamaa spordiliiduga Kalju, Kasepää valla- ja Mustvee linnavalitsusega ning teiste partneritega. 

KALEVIPOJA RULLUISUMARATONI PAREMAD

Põhidistants (43,8 km)

Mehed

i

1. Alfredo Leon Moreno (Uus Maa Team) 1:14.39,69

2. Marten Liiv (Albe Team/Arco Transport 2) 1:14.39,74

3. Kaur Meressaar (Uus Maa/Rullibaas 1) 1:14.40,79

Naised

i

1. Laima Kaufina (Läti) 1:22.34,74

2. Enel Kõrva (Abec/AT Sport) 1:23.06,78

3. Diana Kaareste (Abec/AT Sport) 1:24.58,60

Iizi Skate (21,9 km)

1. Karlis Vancovics (Läti) 40.04,87

2. Randar Ivanov (Rakvere Bont) 40.04,87

3. Sten Miljand (Adavere) 43.32,67

4. Kermo Voitka (Adavere) 43.32,95

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus