Kalevipoja mõttetalgutele kogunes üllatavalt palju mälumängijad

Peale Linnutaja võtsid kolmapäeva õhtul Saare rahvamaja saalis kohad sisse võistkonnad Noorus, Vapper viisik, Patja, Kratid ja Aktiv Saare vallast, Pala valla esimene ja teine võistkond ning Rääbis Mustveest. Tulemata jäi Kasepää valla esindus.

Suveräänne liider

Küsimuste koostaja ja võistluse läbiviija Uno Ainsoo ütles, et oli Saarele saabudes ja nii suurt hulka särasilmseid mälumänguhuvilisi nähes meeldivalt üllatunud. ?Kuid rõõmu kõrval tunnen ka muret, ega küsimused liiga lihtsateks ei osutu,? lisas ta naljaga pooleks.

Viide plokki jagatud 25 küsimust olid Eesti-teemalised. Olulisemad kui näiteks Sri Lanka 200 meetri paremusjärjestuses 10. kohal oleva naissportlase nime meeles pidamine on ikkagi koduste Eesti asjade teadmine, kommenteeris Ainsoo.

Küsimusi esitati ükshaaval, mitte nii, nagu viimase aja mälumängudes kombeks ? viis küsimust korraga lauda ning seejärel valitseb ruumis viieminutine haudvaikus. Nii oli pealtvaatajatel Saarel korraldatud mälumängu põnev jälgida.

Linnutaja tõusis liidriks juba esimese küsimuse järel, millele võistkondadest ainsana õigesti vastas. Ajaloo ja poliitika teemaploki avaküsimus kõlas: kes oli patendiameti peadirektori Matti Pätsi, kelle isapoolne vanaisa oli Eesti esimene president Konstantin Päts, emapoolne vanaisa ? omaaegne Riigikogu liige, haridusminister, välisminister ning Eesti Vabariigi saadik Leedus? Õige vastus: Jaan Lattik, tuntud kirjanik, usu- ja poliitikategelane.

Edasi saadi teada, et Eesti kõige lühemaajaline peaminister on 1920. aasta novembri lõpus ametis olnud õigusteadlane ja poliitik Ado Birk. Ning et Eesti rahatähtedel kujutatud suurmeestest elas kõige kauem, 84 aastaseks Karl Ernst von Baer. Kõige nooremana, 40- aastasena suri Carl Robert Jakobson. Noorpõlves Tormas elanud kuulsa ühiskonnategelase ja kirjaniku pseudonüümi Linnutaja oli võiduvõistkond ka endale nimeks võtnud.

Kaotajaid pole

</P>

Lisaks ajaloole ja poliitikale olid küsimused loodusest ja geograafiast, kultuurist ja spordist ning varia all ka kaks Kalevipoja teemalist küsimust.

?Keda võib rahvuseepose põhjal pidada Kalevipoja vanaemaks?? küsis Ainsoo. Et Kalevipoja ema Linda koorus välja tedremunast, tuleb Kalevipoja vanaemaks lugeda tetre.

Mängu lõpuks kujunes paremusjärjestus alates teisest kohast järgmiseks: Vapper viisik, kolmandat-neljandat kohta jagasid Patja ja Pala 1, viies oli Pala 2, kuues-seitsmes Kratid ja Rääbis ning kaheksas-üheksas Noorus ja Aktiv.

Võistkondade pingerea aluseks on igast mängust saadavad kohapunktid. Järgmised mängud peetakse 15. veebruaril Mustvee kultuurikeskuses, 1. märtsil Pala kultuurimajas, 15. märtsil Torma kultuurikeskuses ning 5. aprillil Kasepää rahvamajas.

Normaalne inimene ei pea sugugi teadma kõike ega suutma loetud sekundite jooksul vastata, mida mälumängus küsitakse, rääkis Uno Ainsoo. ?Mälumängu korüfee Hardi Tiidus on öelnud, et mälumäng on ainus spordiala, kus pole kaotajaid. Kui sa vastust ei tea, siis pärast vastuselehte kokkukorjamist saab õige vastuse ikkagi teada.?

Sõna ?mälumäng? tõi eesti keelde legendaarne Valdo Pant 1960. aastate algul. Enne seda kasutati peamiselt sõna ?viktoriin?.

ANDRES LOORAND

blog comments powered by Disqus