Kalevipoja Laadale pääsesid eestimaise kauba pakkujad

Laupäeval Saare vallas Kääpa külas peetud traditsioonilisel Kalevipoja Laadal müüdi vaid eestimaist kaupa.

Kalevipoja Laada avasid Saare vallavanem Jüri Morozov ja vallavolikogu esimees Aivar Kütt. Laadajuhiks-teadustajaks oli Kalevipoja kasvu tartlane Ardi Niinepuu.

Korraldajate,  SA Kalevipoja Koda juhataja Hannes Soosaare ning huvi- ja projektijuhi Urpo Reinthali sõnul oli Kalevipoja Laat mõeldud kauplejatele, kellel pakkuda käsitöötooteid, taimi, istikuid ja muud kodumaist. Nii võiski osta puitmööblit,  tekke,  patju, korve, tööriistu, suveniire jne.

Kuressaare ettevõtja Aivar Suuster saabus Saaremaalt seal toodetud leiva, maiustuste ja õllega. “Möödunud aastal käisin Kasepää vallas Kalevipoja Kala- ja Veefestivali laadal. Õnnestunud kauplemine seal ja kogemine, et Jõgevamaal on  meeldivad ja sõbralikud inimesed, ajendas nüüd tulema Kääpale,” rääkis Suuster.

Mitmekülgsete käsitööesemetega oli laadal esindatud ka Voorel asuv Jõgevamaa Omavalitsuste Aktiviseerimiskeskus, kellel muu kauba hulgas oli pakkuda ka lapitekke väikelastele.

Soovijad said endale osta puukujude meisterdaja Taavi Pirgi loomingut.

Ivan Junninen Jõgevalt tõi laadale toimatitaimed. “Vihmane ilm segab küll pisut kauplemist, kuid mõndagi õnnestub ehk ära müüa,” tunnistas aiapidaja laada esimestel tundidel.

Ainsaks elavaks kaubaks olid laadal lääne-siberi laikad, keda pakkus  jahikoerte kasvataja Ene-Helve Kallavus Tartumaalt. “Koeri ära müüa ei õnnestunud ja eks sellega peabki veel vaeva nägema ja teistelgi laatadel käima,” nentis koerakasvataja..

Muusikaliselt sisustas Kalevipoja laata ansambel “Midagi Head”, esineti kohale toodud autolaval. Lihaküpsetusmeister Kaupo Mathiesen küpsetas põrsast, mida müüs oksjonil.

Kalevipoja Varakambris sai uudistada näitust “Vanad asjad uueks”. Varakambri perenaine Aili Reinthal ütles, et näitusel on Saare valla naiste käsitööd, mis tehtud kasutatud esemete, näiteks purkide ja pudelite kauniks ja uudseks muutmisel. Nii olid näitusele välja pandud beebitoidupurkidest meisterdatud küünlalaternad. 

Kalevipoja laadad Kääpa külas on traditsiooniks muutunud. “Tänavune laat oli esimest korda meie korraldada. Mõtlesime sellele, kuidas võimalikult mitmekülgset ja rahvarohket laata läbi viia. Veidi segas plaane vihm, kuid üldjoontes ettevõtmine õnnestus,” rääkisid SA Kalevipoja Koda eestvedajad Hannes Soosaar ja Urpo Reinthal.

“Kui laat saab Kääpal teoks kord aastas, siis turg võiks nii selles paigas kui ka Voorel olla kord nädalas. See võimaldaks kohalikel elanikel kodupiirkonnas aia- ja põllusaadusi ning muidki tooteid müüa ja loodetavasti jätkuks eestimaisele kaubale ka piisavalt ostjaid,” ütles Saare vallavanem Jüri Morozov.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus