Kalevipoeg kutsub tublisid jõgevamaalasi Athena keskusse

Pisut enam kui kuu aja pärast on taas Eesti Vabariigi aastapäev, mille puhul president ja presidendiproua riigi väärikamatele vastuvõtu korraldavad. Neid, kes samuti tublid, aga keda president oma peole ei kutsu, ootab tänavu vastuvõtule Kalevipoeg ise.

Kalevipoja vastuvõtud peetakse 23. veebruari õhtul üheaegselt üheksa Eesti linna kümnes peosaalis (Tallinnas toimub nimelt kaks vastuvõttu). Igal pool on peoperemeheks Kalevipoeg ning esinevad tuntud eesti artistid. Kultuuriprogrammis löövad kaasa ka kohalikud taidlejad. Nagu presidendi vastuvõtulgi, pakutakse vahuveini ja suupisteid (põhiliselt küll magusaid) ning saab ka tantsida. Tallinnas Eesti Nuku- ja Noorsooteatris toimuvalt vastuvõtult teeb ülekande ka Kanal 2.

Kalevipoja vastuvõttude korraldamise algatas Järvamaa kultuuritöötaja Arlet Palmiste, kes oli koos filmiprodutsent Artur Talvikuga ka mullusuvise Ühtelaulmise käimatõmbaja.

Maal elava inimesena tean, et Eestimaal on väga palju tublisid inimesi, kes on oma riigi heaks mõndagi kasulikku teinud, aga keda iialgi ühelegi vastuvõtule ei kutsuta – isegi kohaliku valla- või maavanema vastuvõtule mitte, presidendi omast rääkimata,” ütles Arlet Palmiste. Kui hakkasin mõtlema, kes see võiks siis olla, kes need inimesed riigi sünnipäeva puhul peole kutsub, jäi minu mõte peatuma rahvuseepose kangelasel Kalevipojal. Kalevipoeg propageeris ju juba aegade alguses ühisalgatust ja ühiskonnale kasulike ehitiste rajamist ning mis võiks olla loomulikum kui see, et ta nüüd naaseb ja tänab tublisid inimesi tehtud tööde eest.”

Kalevipoja vastuvõtud toimuvad Tartu Athena keskuses, Tallinna Tehnikaülikooli aulas, Pärnu spaahotellis Strand, Paide kultuurikeskuses, Viljandi Pärimusmuusika Aidas, Rapla kultuurimajas, Põlva kultuurikeskuses, Haljala kultuurikeskuses, Kohtla-Järve kultuurikeskuses ning Eesti Nuku- ja Noorsooteatris. Kümmet Kalevipoega kehastavad rahvateatrite näitlejad.

Kalevipoega kehastab Kalev

Kahes kohas — Kohtla-Järvel ja Raplas — lükati kohalike prominentide vastuvõtud isegi teisele päevale, et samas saalis 23. veebruari õhtul Kalevipoja vastuvõttu saaks pidada,” ütles Arlet Palmiste. Nii et peopaikades on sellesse ideesse igatahes väga hästi suhtutud.”

Jõgevamaa inimesed on Arlet Palmiste sõnul oodatud Tartus Athena keskuses toimuvale vastuvõtule, kus Kalevipoega kehastab Tabivere vallavolikogu esimees Kalev Kurs ja kus esineb Karl Madis. Mõne teise saali kultuuriprogrammist leiab ka Jõgevamaa artiste. Näiteks Haljala kultuurikeskuses astub üles pärimusmuusik Triinu Taul ja Viljandi Pärimusmuusika Aidas mängib tantsuks meie kandi kahemehebänd Vana Kallim.

 Ühtekokku suudavad peopaigad mahutada umbes 5000 inimest. Nii et päris ilma valikusõelata ei saa rahvast sisse lasta ka neile vastuvõttudele. Kuidas neile üritustele siis pääseb?

Kutse peole saavad need inimesed, keda keegi soovitab,” ütles Arlet Palmiste. Kodulehel www.kodanikud.ee on kõigil võimalik täita taotlusvorm, mille olulisim osa on teada anda heast teost, mida tema poolt soovitatud isik on teinud oma riigi ja ühiskonna jaoks. Iga heateotegija saab posti teel kutse kahele. Taotlusi saab täita 10. veebruarini.”

Muidugi on sellise peolepääsemise korra puhul võimalik ka see, et inimene kirjutab soovituse oma abikaasale ja pääseb ise ka koos temaga peole, aga sellist teguviisi ei peeta Palmiste sõnul antud juhul mingiks patuks. Küll aga eeldatakse, et kui inimesed on saanud tasuta kutse sellisele toredale peole, viitsivad nad ka natuke pingutada ja panevad end pidulikult riidesse.

Hoitakse poliitikavabad

Ehkki Kalevipoja vastuvõtt toimub kümnes erinevas paigas, saavad kõik üritusele kutsutud vahepeal ka koos tegutseda. Nuku- ja Noorsooteatris laulab nimelt Ivo Linna koos publikuga Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmenti viit isamaalist laulu ning tänu teistesse saalidesse edastatavale telepildile saavad pidulised seal neid laule kaasa laulda. Selleks jagatakse rahvale ka spetsiaalseid laulikuid.

Arlet Palmiste sõnul tahetakse Kalevipoja vastuvõtud eriti lähenevaid valimisi silmas pidades hoida võimalikult poliitikavabad, nii et valimistel kandideerijatel end neile üritustele kõnet pidama pakkuda pole mõtet. Küll aga loodab Palmiste, et vastuvõtud kujunevad südamlikeks ja mõnusateks pidudeks, kus valitseb üksteisest hoolimise vaim.

Kalevipoja vastuvõttu ei korralda Arlet Palmiste üksinda, vaid koos MTÜga Sääsküla Huviklubi.

See klubi on alguse saanud minu ja mu abikaasa soovist teha midagi ära oma kodukülas,” ütles Arlet Palmiste. Aastatega on ettevõtmised aga laienenud ja nüüd teeme juba sellised suuremaid kodanikualgatuse projekte nagu Ühtelaulmine ja seesama Kalevipoja vastuvõtt. Peale minu ja abikaasa on MTÜsse lisandunud teisi inimesi: meil on siin selline tore sõprade punt.”

Vastuvõtu korraldamisel on Sääsküla Huviklubile koostööpartneriteks liikumine Kodukant, Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit, Elion ja ANPAL Lillesalong. Mõistagi ei saa üritust korraldada päris ilma rahata. Vastuvõtu korraldamisele panevad õla alla Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Kanal 2 ja siseministeerium.

Kodanikuühiskonna Sihtkapitali nõukogu esimehel Tiit Riisalolt olen Kalevipoja vastuvõtu korraldamiseks ka mitmeid häid ideid saanud,” ütles Arlet Palmiste.

Olgem siis varmad tublisid Jõgevamaa inimesi Kalevipoja vastuvõtule soovitama! Peale taotluse täitmise võimaluse leiab kodulehelt www.kodanikud.ee aga ka lisainfot Kalevipoja vastuvõttude kohta.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus