Kalender Peipsi piirkonna vaatamisväärsustest

Möödunud aastal andis Johannes Haav välja kalendri “Mustvee ja selle lähiümbrus”. Eelmisel nädalal valminud tuleva aasta kalendris “Vaatamisväärsusi Peipsi lähikonnast ” tutvustab ta märksa suuremat piirkonda. Nii on fotod Kuremäe Pühtitsa nunnakloostrist, Lohusuu koolimajast, Kallaste pankrannikust, Kolkja sibularestoranist, Nina külast. Jõgevamaalt on Haav kalendrisse valinud fotod Mustvee linnast, Kasepää ja Pala vallast, samuti Saare vallast, mis küll ei asu otse Peipsi rannikul, kuid on selle piirkonnaga tihedalt seotud. Kuna Johannes Haav on teadaolevalt ainsana Jõgevamaa fotograafidest pildistanud ka õhust, on kalendris tema aerofotod. Peipsi-äärsetest piirkondadest pärit suurmeestest tutvustab kalender kirjanik Juhan Liivi ja helilooja Eduard Tubinat.

Kalendrisse on märgitud kuufaasid, päikesetõusude ajad, lipupäevad, nii eesti kui vene rahvus-ja usupühad. Astronoomilises osas oli konsultandiks Tartu Observatooriumi  teadlane Mihkel Jõeveer, kes paraku hiljuti igavikuteedele läks. Ajaloo- ja kultuurimälestiste pildistamisel andis head nõu muinsuskaitsetöötaja Helju Sihver.

“Kalendri koostamine oli mulle heaks vahelduseks igapäevatööle. Pildistamiseks tuli Peipsi piirkonna omavalitustes sadu kilomeetreid ringi sõita ja palju kaadreid üles võtta. Mõistagi ei mahtunud kõik pildid kalendrisse, kuid mõndagi neist on ehk edaspidi võimalik tutvustada näitustel, ” lausus teenekas fotograaf Johannes Haav, kes avalikkusele tutvustab oma koostatud kalendrit Kalevipoja Kala- ja Veefestivalil.  

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus