Kala “ujus” Jõgevalt Palamusele

Pealkirjas sisaldub antud juhul viide näituse toimumiskohale, mitte sellele, kus  pildid maalitud on. Maalitud on need aga üsna erinevates kohtades, sest Kala galeriis on esindatud õige mitme riigi akvarellistide looming.

Eesti autoritest võib näha Rein Mägari, Elita Järvela, Eike Salu, Gennadi Lapini, Ülle Meisteri ja Christel Alliku töid. Järvela, Salu ja Lapin on neist ehk siinsele publikule tuttavamad: tegemist on ju jõgevlastega. Ent Laiuselt pärit pealinlane Rein Mägargi on oma loomingut siinkandis näidanud. Ülle Meisterit teatakse aga paljude raamatute, sealhulgas kooliõpikute illustreerijana.

Lätit esindavad näitusel Sarmite Caune, Leedut Gvidas Latakase, Soomet Christina Metheri ja Rootsit Ari Laitineni akvarellid.

Suurt osa nimetatud akvarellistidest ühendab asjaolu, et nad on osalenud nn Põhja kunstilaagrites, mida Läänemere äärsete riikide professionaalsetele ja harrastuskunstnikele Kaarina-Piikkiö (Soome) rahvaülikooli rektori Olli Kuusisto eestvedamisel aastatel 1991-2004 korraldati. Ari Laitinen oli peaaegu kõigi Põhja kunstilaagrite juhendajaks, Christina Mether, Eike Salu, Gennadi Lapin, Elita Järvela, Sarmite Caune ja Gvidas Latakas on aga laagrite “veteranid”.

Kiht-kihilt

Ari Laitinen, aastakümneid Rootsis elanud kunstnik ja kunstipedagoog, aga ka suurepärane muusik, on hoogsa ja jõulise käega maalija, kes armastab suurt formaati. Hoos ja mastaapides jäävad tema õpilased talle ehk alla, küll aga on nad hästi omandanud Skandinaavia akvarellikoolkonnale omase õhulise maalimislaadi ja puhast musta välistava värvikäsitluse.

Eike Salu, kellelt näitusel väljas tervelt kümme tööd, on arvatavasti üks Ari Laitineni andekamaid õpilasi. Aasta-aastalt on temagi tegelikult jõulisema pintslitõmbe ja suurema formaadi suunas liikunud. Eike viitsimist kiht-kihilt maalida (lasta ühel akvarellikihil kuivada ja seejärele maalida selle peale järgmine) on kadestanud Ari Laitinengi.

“Ma maaliksin ka niimoodi nagu Eike, aga ma olen selleks liiga kärsitu,” tunnistas Ari ühes maalilaagris.

Allakirjutanu maaliks ka hea meelega nii, nagu Eike, aga paraku puudub mul tema võime pilti juba enne maalima hakkamist valmis kujul ette kujutada ning seda peas eri heledusega kihtideks “lahutada”. Ilma selleta aga kiht-kihilt maalida ei saa.

Natuke vähem on Ari Laitineni jälgedes käinud ehk Sarmite Caune ja Gvidas Latakas. Mõlemalt on Palamusel väljas küll ainult üks töö, ent natuke annavad autorite isikupärasest stiilist aimu needki. Sarmite gladioolipilt eristub paljudest teistest selle näituse töödest tumedama koloriidi ja kuidagi eriti sujuva-voogava pintslijoone poolest, Gvidase “Labürint” on karikatuurse kujutuslaadiga mõttemaal.

Ei ?okeeri

Ventspilsis elav Sarmite ja Kaunases elav Gvidas on professionaalsed kunstnikud. Sama kehtib Rein Mägari ja Ülle Meisteri kohta. Mägar on, muuseas, lõpetanud Leipzigi Graafika ja Raamatukunsti Kõrgema Kooli ning seetõttu võib teda galerii Kala ühe omaniku Gennadi Lapini sõnul saksa akvarellikoolkonna esindajaks pidada.

Enamikul näitusetöödest võib näha rahulikke loodus- ja lillemotiive, nii et arusaamatuses või ?okeerituna selle näituseruumi ukselt (või õigemini trepiotsalt) keegi tagasi põrkama ei peaks. Samas pole väljapanek ka igav, sest juba eri maade akvarelli esindatus tekitab huvitava võrdlemisvõimaluse. Ka valgustus on Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi ärklisaalis nüüd akvarelli ja üldse kunsti eksponeerimiseks piisav. Nii et kel Palamusele asja, astugu ka muuseumi ärklisaalist läbi: Kala ekspositsioon väärib vaatamist.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus