Kakskümmend aastat oma rahvapillimuusikat

?Pill see hüüdis pinu taga…? võtsid viisi üles sünnipäevapeo eestvedajad Aune Sepp ja Kristi Tuhkanen, juhatades pika teemakohase regilaulu saatel külalised saali. Pillilood päevakangelastelt vaheldusid sõnavõttudega õnnitlema tulnutelt ja loomulikult ei saadud läbi ka pisikese nostalgiahõnguta.

Tahame endale ka!

 Et meelde tuletada, kuidas ja miks kõik alguse sai, oli kapelli asutajaliige, pensionil algklassiõpetaja Vaike Kamenik kirja pannud pika lugulaulu, kus ta tunnistab, et orkestri asutamise mõte tekkis head sorti kadedusest. Nimelt esinenud kord tollase Saadjärve kolhoosi peol Adavere kapell, kes kohalikele rahvamuusikasõpradele nii hästi ?peale läks?, et sellesama Vaike eestvõttel kolhoosi esimehe Leonhard Teeveri jutule mindi: paluks pille, tahame ka kapelli luua.

?Muusikat kuulan ma alati hea meelega, kuigi mul ise viisipidamisega raskusi on. Mäletatavasti tegutses meie rahvamajas ka ansambel KOP, kes aga kuulsaks saades  pisut uhkeks läks.  Olin nõus, et orkestrit, mis omainimestele rahvalikumat muusikat teeks, on tõesti vaja,? rääkis peo aukülaline Leonhard Teever. Pillid Saadjärve kolhoos ostis ja 1987. aasta oktoobris alustati proovidega.

Vallavanem Aare Aunap tunnistas, et on mitu korda lubanud ise ka kapelli mängima tulla. ?See lubadus on siiani täitmata, aga küllap ma veel jõuan,? andis ta lootust. Küll on aga muusikalembene vallavanem kitarrimängu ja lauluga kapelli korraldatavatel  lauluklubi pühapäevadel üles astunud ja tema sõnul kunagi orkestrile ka kandle laenanud, mis tänaseks paraku ribadeks mängitud. Vallapoolse kingitusena andis vallavanem kogu peorahva kuuldes lubaduse, et kapell võib sõita Ülenurme põllumajandusmuuseumis korraldatavale kandlepäevale, mis toimub seal iga kuu kolmandal laupäeval, valides ise sobiva laupäeva ja võttes kaasa ka muusikahuvilisi lapsi.

Nii kunagine kolhoosijuht kui praegune vallavanem kinnitasid nagu ühest suust, et kapelli juhendaja Liidi Vaino poolest pole küll ükski pidu pidamata jäänud. Ikka on ta nõus orkestriga välja tulema, et üritusele hing sisse puhuda ja mõni kuivaks jääma kippuv ettevõtmine mahlakamaks-rahvalikumaks muuta. Sama kinnitasid õnne soovides ka valla teiste asutuste esindajad, tänades teda vastutulelikkuse eest. Olgu see lasteaed, vallamuuseum või  kool ? Liidi on alati valmis muusikat tegema tulema, organiseerides pillidega kohale kas täiskasvanud või lapsed. Sest üsna haruldase nähtusena võib Tabivere kapell kiidelda ka järelkasvuorkestriga.

Mantlipärija kasvamas

Nii täiskasvanute kui laste kapellis leiab aega ja lusti kaasa teha 11-aastane Artur Aunap, kes koos kapelli ühe asutajaliikme, vanaema Viivega juba viieaastaselt kaasas käima hakkas ja järjest pillikarjääri teinud on. Alustanud vaikselt vanaema kõrval jauramiga, edutati ta peagi kandle taha, asendab nüüd juba vajadusel kontrabassionu ja ei jääks ilmselt hätta ka akordiniga, kui väga vaja oleks. Loomulikult oli Artur ka sünnipäevapeol teenitult tähelepanukeskmes ja Liidi ei teinud saladust nende omavahelisest vandenõust, et Artur temalt kord ?valitsejakepi? üle võtab.

Heade soovide saatel jagatud kingitusi ja lilli kogunes terve lauatäis, aga mõni kink oli ka selline, mida lauale panna ei anna, aga mille hingeline ja vaimne väärtus hindamatu. Üks selline oli lõõtspillivirtuoos Heino Koosa esinemine, mille oli organiseerinud valla kultuurijuht Tiina Tegelmann. Teine Tiinalt tulnud kink võitnuks aga päeva leidlikuima ja vaimukaima tiitli, kui selline konkurss välja kuulutatud oleks. Nii praegused kui endised kapelliliikmed said võtmehoidja, mille sabas… miniatuurne suupill! Nii et kui Tabivere asula vahel õhtuti ahtavõitu viisiulatusega pillilugusid kuulda olema hakkab, pole moosekante kuigi keeruline ära arvata.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus