Kaksikõed Kaselad innustavad spordirajal ka oma vanemaid

Jõgevamaa gümnaasiumi lõpuklassis õppivad kaksikõed Britta ja Birgit Kasela kuuluvad suusatamises Eesti noorte paremikku. Uueks hooajaks on kaksikud tõsiselt valmistunud ning loodavad jõuda veelgi paremate tulemusteni.


Tihtilugu võib mõnel Jõgeva lähedasel kergeliiklusteel näha kahte tütarlast, kes suvises ilmas rullsuuskadel kilomeetreid mõõdavad. Kui Otepää ümbruses on sellised liikujad tavalised, siis Jõgeval mitte. Rulli sõitvad tüdrukud on kaksikõed Kaselad, Birgit ja Britta, kes mõlemad on viimastel talvedel kuulunud Eesti noorteparemikku.

„Tüdrukud on nagu kaks tilka vett. Mina neil vahet ei tee,” ütleb gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja Rainer Võsaste.

„Õpetajad ikka teevad meil vahet,” ütleb Britta Kasela ja Birgit noogutab nõusoleku märgiks.

Tartu Suusaklubisse kuuluvad õed alustasid suusatamisega seitse aastat tagasi. See polnud siiski nende esimene spordiala.

Alustasid jooksjatena

 „Jooksutreeningutega alustasime tegelikult Piret Kolli kergejõustikuklubis,” räägib Birgit. „Joosta meile meeldib tänaseni ja ka tulemused on keskmaajooksudes olnud päris head.” Võimaluse korral on õed esindanud kergejõustikuvõistlustel nii kergejõustikuklubi Hartat, Jõgeva valda ja ka maakonda. Sel sügisel tegid õed esmakordselt kaasa ka Tallinna poolmaratonil.

Tartu Suusaklubis Allar Kivili juhendamisel harjutavad kaksikõed jõudsid Eesti noorte meistrivõistlustel medalivõiduni juba N16 vanuseklassis, kus võideti teatesuusatamises hõbemedalid. N18 klassis jõuti Eesti MV individuaaldistantsil 5. (Birgit) ja 7. (Britta) kohani.

Uueks hooajaks on õed tõsiselt valmistunud. Kodustes tingimustes on palju rulli ja ratast sõidetud, imitatsiooni ning jooksutreeninguid tehtud. Juuni lõpus käidi klubiga mäestikulaagris Slovakkias.

„Oktoobris läheme viieks päevaks Soome Vuokatti suusatunnelisse ja novembris tuleb Levil juba kahenädalane suusalaager,” selgitas Britta.

„Eesti meistrivõistlustel tahame eeloleval talvel ikka vähemalt viie hulka jõuda. Kindlasti paremini sõita kui eelmisel aastal,” lisas Birgit.

Kodustest suusatamistingimustest rääkides ütlesid õed, et kõik sõltub ikkagi talvest. „Põltsamaal on küll lumesüsteem olemas, kuid seal meile väga treenida ei meeldi. Kui vähegi võimalik, siis eelistame Kuremaa suusarada. Lumepuudusel käime aga Otepää kunstlumel,” kirjeldas Britta talviseid suusatamisvõimalusi. Suusakilomeetreid tuleb neil hooajaga ikka üle 2000.

Sportlik pere

 Suusatamine on spordiala, kus meie oludes tuleb sügisel ja talvel palju kodust eemal viibida. Kas see õppimist ei sega?

Birgiti sõnul ei sega. „Puudumisi tuleb küll päris palju, kuid õpetajad on mõistvad ja tulevad meile vastu. Püüame end ise ikka õppetööga järjel hoida.”

Rääkides suusatehnikast, siis õdedel erilisi omi eelistusi pole. Britta ütleb, et tema tunneb end veidi paremini klassikatehnikas, Birgitile sobib seevastu paremini uisusamm.

Üheskoos harjutamine ja võistlustel ning laagrites käimine on neile suureks motivaatoriks. „Koos on kindlasti kergem. Eks raskeid hetki tuleb ka ette, kuid koos saame neist üle,” arvas Birgit.

Kindlasti on oma osa õdede sporditeel nende vanematel. Perekond Kasela valiti käesoleva aasta algul maakonna spordiliidu Kalju poolt Jõgevamaa 2018. aasta sportlikumaks perekonnaks. Lisaks Birgitile ja Brittale andsid selleks märkimisväärse panuse ema Kaiu ja isa Janek. Mõlemad nad on aktiivselt sporti teinud ja praegugi tublid rahvasportlased. Jõgeva vallavalitsuse teede peaspetsialist Kaiu on mänginud varem korvpalli ja ehitusettevõtjast isa Janekit teatakse kui endist jäähokimängijat.

„Arvan, et oleme oma sportimistega nüüd ka vanematele eeskujuks olnud. Isa ja ema on rohkem jooksma ja suusatama hakanud ning mõlemad nad on osalenud Oslo jooksumaratonil. Isa on kaasa teinud ka Tartu maratonil,” tunnustab Britta oma vanemaid. Birgit lisab, et isa sõidutab neid nii treeningutele kui võistlustele.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus