Kaks piigat ja roosad prillid

 ?Selline pealkiri sai näitusele pandud sellepärast, et oleme alles väga noored inimesed ja näeme veel kõike läbi roosade prillide,? ütles Aureelia.

Nii 12-aastane Laura kui ka 13-aastane Aureelia õpivad Jõgeva Gümnaasiumis. Kunstikoolis hakkasid nad kõigepealt käima kunstiringis, siis läksid üle põhiõppesse. Nii et Laura käib kunstikoolis tegelikult juba kaheksandat, Aureelia seitsmendat aastat. Laura seda, mis asjaoludel ta kunstikooli sattus, enam ei mäletagi. Aureelia mäletab: nad sõitsid kunagi perega kunstikoolist mööda, kui seal õpilastööde laat oli. Pidasid kinni, läksid vaatama ja kuna nähtu nii huvitav tundus, siis tuligi Aureelia kunstikooli õppima. Kahetsenud kumbki sellesse kooli tulekut pole.

?Siin on mul palju häid sõpru,? ütles Laura.

?Siin on alati lõbus,? lisas Aureelia.  

Näitusetööd valisid Aureelia ja Laura välja koos kursusejuhendaja Elita Järvelaga. Pildid pärinevad nii põhiõppe kui ka kunstiringi ajast ning on paigutatud Virtuse fuajeesse ja kunstikooli koridori. Fuajees on raamituna kursuse lõputööd ning kompositsioonitundides tehtud taiesed, mille puhul õpilased on õpetaja antud teema suhteliselt iseseisvalt lahti mõtestanud. Seega on need tööd, milles on rohkem õpilast kui õpetajat ning mille puhul noored on pidanud tavalisest suuremat loomingulisust üles näitama.

Ühised lemmikud

Laura lemmik tema enda tööde hulgas on ?Koopia?. Tegemist on tõepoolest gua??värvidega maalitud koopiaga tuntud maalist, aga mitte üksühese koopiaga, vaid ühe natüürmorti meenutava fragmendi n-ö väljasuurendusega. Aureelia hindab oma töödest kõige rohkem samuti gua??idega maalitud kompositsiooni ?Soojad suhted loodusega?, mille ta maalis üleriigilise joonistusvõistluse ?Ilmapuu? jaoks. See on tõeline mõttemaal, millel inimese peas kasvavad põõsad ja puude okstel soojad käpikud.

Huvitaval kombel hindab ka Aureelia Laura piltidest kõige enam ?Koopiat? ja Laura Aureelia piltidest ?Sooje suhteid loodusega?. Ning kunstikoolis õpetatavatest ainetest armastavad nad mõlemad kõige rohkem maalimist.

Ka õpetaja Elita Järvela silmis on Aureelia eeskätt maalija. Laural õnnestub tema meelest aga paremini kompositsiooniülesannete täitmine. Näiteks tõstis ta esile möödunudaastast kursusetööd ?Kunstiliblikad?, milles Laura kombineeris akvarelli ja tintenpeni. Õigupoolest mainis ka Laura ise seda tööd ühe oma lemmikuna.

Üldiselt on Aureelia ja Laura Elita Järvela meelest aga mõneti sarnased nii iseloomult kui ka kunstiliselt väljenduslaadilt.

?Tööde tasegi on nii ühtlane, et esmapilgul võiks näitust ühe autori omaks pidada,? ütles Elita Järvela.

Sari jätkub

Loomu poolest on kaks piigat tema sõnul ühtmoodi armsad, tagasihoidlikud ja korralikud. Aureelia tegi näitust ette valmistades oma töödest aga üsna range valiku, Laura seevastu tõi kohale väga suure koguse töid.

?Huvitav oli see, et tal nii palju varasemaid töid üldse alles oli,? ütles Elita Järvela. ?Teine huvitav asjaolu, mis ilmnes, oli see, et just nende varasemate tööde hulgas oli üllatavalt palju fantaasiarikkaid töid. Tükati julgemaidki kui need, mida Laura praegu teeb. Üldiselt on tüdrukute areng aga selle näituse põhjal silmaga nähtav. Nad on läinud sisukamaks, maalilisemaks.?

Laura ja Aureelia näitusele eelnes sealsamas Virtuses Margareth Pilve ja Marleen Varblase näitus ?SukkJasaabas?. Seda sai näha detsembris, ?Roosad prillid? jääb avatuks 5. märtsini. Muuseas, Aureelia ja Laura olid esimesed kunstikooli õpilased, kes said Jõgeva Kunstikooli vastilmunud almanahhi omanikeks. Need anti neile kätte näituse ?Roosad prillid? avamisel.

Jätkub ?neljandike? näituste sari aga Jõgeva kultuurikeskuses. 11. märtsil avab seal oma isikunäituse Hille Malm, 1. aprillist saab näha kursuse ühisnäitust natuke moodsamast kunstist.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus