Kaks päeva kõrgetasemelist kammerkoorilaulu Põltsamaal

Möödunud reedel ja laupäeval peeti Põltsamaal X Eesti kammerkooride festivali.  Festivalil, mida korraldas Eesti Kammerkooride Liit, osales neljas kategoorias kokku 23 koori üle Eestimaa. Peaauhind läks Tartu Ülikooli kammerkoorile.

Nagu kinnitas ungarlasest zhürii esimees Pal Tomaszowsky, oli kõigis neljas kategoorias võistlus väga kõrgel tasemel ning koorid olid võimelised laulma ka keerulist repertuaari.

Kategooriate parimad ja eripreemiad

Laupäeva õhtuks selgusid kategooriate parimad ja peaauhinna võitja. Grand Prix vooru pääses omavahel võistlema neli koori – Tartu Ülikooli kammerkoor, Tallinna kammerkoor, segakoor Noorus ja HaleBopp Singers. Nagu eelmisel festivalil kahe aasta eest, läks ka tänavu Grand Prix Tartu Ülikooli kammerkoorile, kelle dirigent on Triin Koch. Ühtlasi sai see koor esikoha ka A-kategooria kooride hulgas Tallinna kammerkoori (dirigendid Aivar Leštšinski ja Darja Pastušenko) ja segakoori Noorus (dirigendid Raul Talmar ja Jana Perens) ees. B-kategoorias esikohta välja ei antud, see-eest selgitati välja kaks teise koha omanikku, kelleks olid Viljandimaa kammerkoor (dirigent Toomas Voll) ja Tartu Rahvaülikooli segakoor Hale Bopp Singers (dirigent Lauri Brede). Kolmas koht kuulus Rakvere kammerkoorile Solare Elo Forseli juhatusel. C-kategooria võit läks Estonian Business Schooli kammerkoorile (dirigendid Sille Ojastu ja Tõnno Piigli), kellele järgnesid Türi kammerkoor Tiiu ja Kuldar Schütsi juhatusel ning Märjamaa segakoor Rello Thea Paluoja käe all. D-kategoorias ehk noortekooride parimaks osutus Tallinna Reaalkooli segakoor (dirigent Eve Karp) ning teine koht kuulus Kuusalu noortekoorile Taavi Esko juhatusel.

Välja anti ka mitmeid eripreemiaid. Dirigendi eripreemia pälvis Mikk Üleoja. Kooriühingu eripreemia määrati Tallinna kammerkoorile. Parima noortekoorina sai Tallinna Reaalkooli segakoor preemiaks kutse Ungari festivalile. Klassikaraadio eripreemiaga (neli tundi salvestusaega) tunnustati Viljandimaa kammerkoori. Klassikaraadio ergutuspreemia eesti muusika südika esitamise eest sai Nõmme muusikakooli kammerkoor R. Tobiase lauluga “Varas”. Sama laul oli ka A-kategooria kooridele kohustuslik laul. B-kategooia koorid laulsid kohustusliku lauluna Tuudur Vettiku “Üks õieahel hõljul” ning C-kategooria koorid Gustav Ernesaksa “Sireli, kas mul õnne”. Need laulud polnud repertuaari võetud juhuslikult, teatavasti on kõigil kolmel heliloojal tänavu ka juubeliaasta.

Torma kammerkoor sai kiita

Ainsa Jõgevamaa koorina osales festivalil Torma kammerkoor Merle Nisu juhatusel, kes võistles C-kategoorias. Ehkki seekord auhinnalisele kohale ei tuldud, saadi toreda kogemuse võrra rikkamaks. Tunnustatud koorijuhilt Ants Üleojalt pälviti ka avalikult kiidusõnu.: “Ega me midagi saavutada ei lootnudki, läksime lihtsalt proovima. Oleme ju ainult kaks aastat koos käinud. Paljudel osalenud kooridel oli laulustaazhi paarkümmend aastat ja rohkemgi. Omaette elamus oli nii kõrgetasemelisel festivalil kaasa teha ja laulda, prozhektorid peal, klassikaraadio lindistamas ning viis tähtsat inimest kuulamas ja hindamas. Igatahes saime julgust järgmisele festivalile minna ja “Tuljaku” võistulaulmisest võtame samuti osa. Ega rohkem kammerkooridel suuremaid ülesastumisi ei olegi,” rääkis Merle Nisu.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus