Kaks eriilmelist muusikaõhtut

Kasepääl möödunud reedel ja laupäeval aset leidnud festival “Peipsi romantika” tõi Kasepääle kokku suure hulga eri vanuses muusikasõpru. Sõltuvalt esinejatest oli reedene publik natuke noorem ja rohkearvulisem, ent ka laupäevasel kontserdil oli järveäärne peoplats enam-vähem rahvast täis.


Nagu viimasel ajal ikka, tuleb alustada ilmast ja sedakorda positiivses mõttes: nii mõnusa ilmaga õhtuid, nagu möödunud reedene ja laupäevane, pole sel suvel just palju olnud. Nii et rahvas sai täiel rinnal nautida head muusikat ja head toitu: “Peipsi romantikal” pööratakse ka viimasele suurt tähelepanu. Esimesel õhtul oli n-ö soojendajaks kohalik laulja ja lauluõpetaja Ruth Lehis, põhiesinejateks Indrek Ventmann, Daniel Levi ning Tanel Padar & The Sun.

“Kuna Tanel Padar on teada andnud, et kooslust Tanel Padar & The Sun pärast tänavust suve enam esinemas näha ei saa, siis oli igati mõistlik nad seekord “Peipsi romantikale” esinema kutsuda,” ütles Kasepääl toimuvat muusikafestivali korraldava MTÜ Parim Valik eestvedaja Hannes Soosaar. “Ning eriti tore oli see, et nad astusid Kasepääl üles laiendatud koosseisus, millesse kuulusid ka tšellist Kaido Kelder, akordionist Allan Jakobi, löökriistamängija Reigo Ahven ja laulja Marvi Vallaste.”

Kui Padari ja ta bändi kohta võib öelda, et nad esinesid tuntud headuses, siis Daniel Levi valmistas Soosaare sõnul positiivse üllatuse: tema live-esinemist polnud paljud varem näinud. Üllatuseks oli paljudele ka Ruth Lehise etteaste.

“Minu suur soov oli anda Ruthile suurel laval rohkearvulise publiku ees esinemise võimalus, sest ta on seda väärt,” ütles Hannes. “Ka Ruth ise oli tagantjärele väga õnnelik saadud kogemuse üle. Loodetavasti annab see talle veelgi enam tuult tiibadesse.”

Teise päeva programmi avas Avitaguse tantsurühm, milles teeb kaasa nii Avinurme kui ka Mäetaguse valla mehi-naisi.

“Avinurmega oleme mõne kuu pärast juba ühises vallas, nii et koostöö nendega on igati loomulik,” sõnas Hannes Soosaar.

Isemoodi romantika

Laupäevased põhiesinejad olid ansamblid Jää-äär ja Singer-Vinger, kes oma imagolt ja muusikastiililt üsna erinevad.

“Meid on siia juba mitmel aastal kutsutud, aga kuna meil on igal suvel tuur olnud, ei saanud me tulla,” ütles ansamblis Jää-äär kitarri mängiv ja laulev Tõnu “Tõun” Timm. “Sel aastal otsustasime, et tuuri me ei tee, vaid võtame vastu kõigi nende toredate inimeste kutsed, kellele me senini ära oleme pidanud ütlema. “Meie publik” on siin kohal, aga distants nendega oli kontserdi ajal võib-olla liiga suur. Oleme harjunud kuulajatele natuke lähemal olema.”

Kui osa publikust nautis laupäeva õhtul täiega Jää-äärt, siis osa ootas, millal Singer-Vinger lavale tuleb ja tõeline “möll” hakkab. Ja kui see juhtus, oli lavaesine kohe näppu viskavat ja tantsivat rahvast täis.

Hardi Volmer küsis publikult, kas nad on oma selle päeva romantikakoguse juba kätte saanud, sest Singer-Vingeril romantilisi lugusid, teadagi, napib. Samas tekitas “pungivanade” esinemine neis, keskealistes, kes Singer-Vingeri laulude saatel üles kasvanud, kindlasti ka romantilisi tundeid.

Kui “Peipsi romantika” esimesel õhtul õnnestus särada Ruth Lehisel, siis teisel õhtul sai rahvas osa ühe teise Ruthi, Avinurme vallas elava tubli ema, rõõmust. Tal oli nimelt samal õhtul sünnipäev ja tema noorem tütar Helena otsustas talle sel puhul üllatuse teha ning laulda koos Jää-äärega (see on üks Ruthi lemmikansambleid) talle tervituslaulu, milleks oli Jaak Tuksami “Meel unus mägede taha”. Üllatus oli totaalne selles mõttes, et ema teada oli Helena Austraalias, ent tegelikult oli ta sealt augusti asemel naasnud juba pooles juulis. Jää-äärega oli ta sünnipäevalaulu asjus paar kuud varem e-posti teel kokkuleppe sõlminud. Vanema õe Diana ülesandeks jäi ema õigel ajal Kasepääle toimetada.

Läks hinge

Liigutav hetk läks hinge võhivõõrastelegi, Ruthist ja tema tütardest rääkimata. Helenal takistas meeleliigutusnutt algul laulmistki.

Kasepää vabaõhulava kohta võib öelda, et publik – nii oma maakonna oma kui kaugem – on selle üles leidnud ja omaks võtnud. Ka artistid on sellest esinemispaigast alati vaimustuses.

“Kasepää vabaõhulava “töötab” tõesti hästi,” kinnitas Hannes Soosaar. “Selle paiga tänavune kontserdikalender on tihe ja muljetavaldav ning see hakkab positiivselt mõjutama kohalike ettevõtjate rahakotti. Võtsin näiteks enne “Peipsi romantikat” ühendust Kasepää ümbruse majutusettevõtjatega ja selgus, et neil kõigil olid festivali nädalavahetuseks kohad täis broneeritud.”

Hannes Soosaar kinnitas, et MTÜ Parim Valik kavatseb “Peipsi romantika” korraldamist jätkata ning tuleva suve plaanid hakkavad juba kuju võtma.

“Tahame tulevikus veelgi rohkem Peipsi-äärseid taidluskollektiive kaasata. Ja kodumaiste kõrval võiks siia, kui rahakott lubab, ka mõne välismaise esineja tuua,” sõnas Hannes Soosaar.

Tänavust “Peipsi romantikat” toetasid Leader Eesti, Peipsiveere programm ja mõned erasponsorid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus