Kaisa Saluste: “See päev andis mulle enesekindlust ja julgust olla mina ise”

Jõgevamaa Gümnaasiumi õpilane Kaisa Saluste sai presidendi töövarjuna kaasa teha president Kersti Kaljulaidi Jõgeva- ja Tartumaa visiidi esimese päeva. Oma töövarjupäevale tagasi vaadates sõnastas Kaisa oma mõtted nii: “Kui ma võtan seda üleüldist kogemust, siis see andis mulle avarama silmaringi, ma nägin kuidas elu tegelikult käib. Kui ma mõtlen Kersti Kaljulaidile, siis see andis mulle rohkem enesekindlust ja julgust olla mina ise.”


Kõik käis Kaisa kinnitusel ülikiiresti. “Sain esmaspäeval teada, et mulle pakutakse niisugust võimalust ja neljapäeval oli juba see päev. Ega ma enam mingit suuremat uurimistööd ei teinud. Olin hästi kursis juba tema elukäiguga. Et mulle nagu paljudele eestlastele oli Kersti Kaljulaidi nimi, kui ta presidendiks valiti, küllalt tundmatu, siis ma, nagu ilmselt paljud teisedki, lugesin tema tegemistest Luxemburgis ja olen lugenud mitut tema kõnet, mis ta presidendina pidas.”

Kuulas seda, mis huvitas

Kaisa Salustet ei valinud kooli juhtkond presidendi kantselei poolt väljapakutud töövarju kohale sugugi juhuslikult. Kaisa on tegev kooli õpilasomavalitsuses ja Jõgevamaa noorteühenduste liidu pühendunud vabatahtlik. Ta oli viimase Jõgevamaa noorte osaluskohviku korraldaja.

“Ma olen poliitikahuviline, küll mitte selles mõttes, et ise selles osaleda, kuid mulle meeldib maailmas ja Eestis toimuvaga kursis olla. Ka osaluskohvikut korraldades tahtsin ma viia poliitika noorteni, mitte ise selles protsessis osaleda. Ma läksin presidendi töövarjuks eesmärgiga näha ja kogeda seda, mida president oma visiidil näeb ja kogeb,” ütles Kaisa Saluste.

Töövari saatis presidenti kõigil selle päeva kohtumistel ja sõi koos presidendiga lõunat. Seega oli Kaisal võimalus otse kuulata kolme president Kaljulaidi kõnet ja kahte küsimustevooru – Jõgevamaa gümnaasiumis, kohtumisel Jõgevamaa ja hiljem Tartumaa omavalitsusjuhtidega. Osaleda vestlusringis Põltsamaa noortekeskuses ning külastada koos presidendiga kaht ettevõtet, Tk-Teami Põltsamaal ja Hektor Design Hostelit, kus president hiljem ööbis, Tartus.

Kõige enam kõnetas Kaisat kohtumine Põltsamaa noortekeskuses, oli vaba ja sundimatu vestlus noorsootöö tegijatega. “Sain päris palju targemaks. Kuulasin seda, mis mind tõesti huvitas,” ütles Kaisa kohtumise kohta.

Siiras, südamlik ja elutark

Ametlikus osas, kõnet pidades ja küsimustele vastates mõjus president Kersti Kaljulaid enam-vähem sellisena, nagu Kaisa endale presidendi kõnesid lugedes teda ette oli kujutanud ‒ ametlik, täpne, põhjalik.

“Üks asi, mis Kersti Kaljulaiule on hästi omane, on see, et ta ei vasta mitte kunagi viie lausega. Selliseid lühikesi vastuseid tal ei ole, ta tõesti mõtleb läbi ja vastab hästi sisukalt. Tihtipeale juhtus, et ühe küsimuse vastus sisaldas vastuseid ka järgmistele küsimustele. Kersti Kaljulaid on hästi kontrolliv ja oma sõnade suhtes ja vastutab väga oma sõnade eest,” ütles Kaisa.

Tal avanes võimalus presidendiga ka omavahel vestelda. Päeva ajal küll põgusamalt, aga pärast kohtumisi ja enne õhtusööki sai Kaisa veidi pikemalt presidendiga rääkida. Ta meenutas presidendilt kaasa saadud õpetussõnu: “Gümnaasiumis õpi, aga pärast lõpetamist õpi, õpi ja õpi.” “Paljud on küsinud, millest me rääkisime, aga ma tahan mõne asja ainult enda teada ka jätta – lubasin endale nii!”

Mis inimene president Kersti Kaljulaid on? Kaisale on president silmanähtavalt väga meeldinud.

“Ta on hästi siiras inimene, heasüdamlik, elutark. Ta hoolib, küsis, andis nõu ka inimesele, nagu mina, kes tuli talle üheks päevaks töövarjuks. Mina tema käest n-ö poliitilisi küsimusi ei küsinud. Loomulikult oli asju, mida ma teada tahtsin ja küsimusi, mida olin valmis mõelnud, aga ma sain neile vastused tema kõnedest ja vastustest teiste küsimustele.”

Kaisa on aktiivne ja hakkaja

Jõgevamaa gümnaasiumi direktor Priit Põdra ütles, et Kaisa on oma klassi hing ja süda. “Hindab õiglust ja sõbralikkust, seisab alati nõrgemate eest. On aktiivne ja hakkaja noor neiu, äärmiselt siiras, abivalmis ja heatahtlik.

Kaisa on panustanud mitmetesse kooli sündmustesse nagu aktused, jõuluball ja salongiõhtud. Kaisa on Jõgevamaa Osaluskohviku vedur ja mootor ning Jõgevamaa osaluskogu esimees ja Jõgevamaa gümnaasiumi õpilasesinduse presidendi parem käsi. Kaisa on tegev õpilaste esindajana komisjonis, mis värbab meie kooli tööle uusi õpetajaid. Lööb kaasa kooliteatris “Liblikapüüdjad”,.” lisas koolijuht.

Kaisa Saluste tegemisi:

*Lõpetanud giidikooli ning praeguseks juba peagu viis aastat Puurmani mõisa giid

*2012. aastal Eesti 4H aasta noor

*2013. aastal Hea Eeskuju

*Tegev kooliteatris “Liblikapüüdjad”

*Kooli õpilasesinduse liige ning aseesimees

*Jõgevamaa noortekogu esimees.

*ENL-i vabatahtlik 2016

*2016. aasta naiste tantsupeo vabatahtlike noorte koordinaator

*2017 Jõgevamaa laulu-ja tantsupeo vabatahtlike noorte koordinaator.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus