Käibemaksu tõus ei mõjuta kõiki hindu kohe

Eile kehtima hakanud kaheprotsendiline käibemaksutõus ei kajastu täna automaatselt kõikide kaubaartiklite hindades, kuid kohe annab maksutõusust tunda kallinenud bensiin ja diislikütus.

1. juuli südaööst kehtima hakanud 20-protsendiline käibemaks liideti automaatselt kütusehindadele. Enamikes tanklakettides tõsteti hindu 25 sendi võrra. Siiski on kütusefirmade esindajate sõnul ees ootamas veel üks hinnatõus, sest praegustes hindades ei kajastu aktsiisimäära tõus. Kardetavasti liidetakse bensiiniliitri hinnale veel kuni 70 senti, mis kergitab mootorikütuse hinna enamikes tanklates üle 16 krooni.

Hinnatõus ei tule üleöö

Toidukaupade müüjad püüavad esialgu hoida seniseid hindu, kuigi eilsest peavad kõik kaubandusettevõtted tasuma toodetelt käibemaksu 20 protsenti. Seega kannavad  esialgu kahju teenuste ja kaupade pakkujad, mitte tarbijad.

Grossi Toidukaupadeketi nõukogu liige Rita Tehvo kinnitas, et nende kauplustes eilsest kõiki hindu ei tõstetud ning nõutav käibemaks arvestatakse poe enda juurdehindluse arvelt. “Nii kiiresti pole füüsiliselt võimalik sedavõrd ulatuslikku hinnatõusu läbi viia ja kaupmees peab selle kulu ise kandma,” sõnas Tehvo. Hindade tõstmine ja uute hinnasiltide paigutamine on aega ja lisajõudu nõudev protsess ning seega polnud võimalik Grossi Toidukaupluses hindu eile ega täna tõsta. Siiski tõdes Tehvo, et lähiajal vaadatakse kõikides nende kauplustes hinnad üle ning pannakse välja ka vastavad sildid.

Jõgeva Majandusühistu kaubandusjuht Endla Raud sõnas, et eilseks ei suutnud nad kõikidel kaupadel hinnasilte vahetada, kuid kassatšekkidel on juba käibemaksuks märgitud 20 protsenti. Siiski vahetatakse poes hinnasilte jooksvalt ning enamik kaupu ka kallineb.

Veel kinnitas Raud, et hinnad ei muutu kõikides kaubarühmades, näiteks ei tõsteta hindu Jõgeva ja Mustvee E-Ehituskaupade poes, Pae Mööblikaupluses, Jõgeva kaubahalli ning Mustvee tööstuskaupade osakonnas. Sarnaselt Grossi poe juhatuse liikmele sõnas ka JMÜ kaubandusjuht, et käibemaksu tõus toob kaasa suure töö- ja ajakulu. Raud lisas, et käibemaksu tõus mõjutab eriti just JMÜ kliente maapiirkonnas, kus ostujõudlus on linnadest väiksem.

Maxima palub ostjatelt mõistvat suhtumist

Maxima kaupluseketi pressiesindaja Erkki Erilaid kinnitas Vooremaale, et automaatselt nende poodides kõiki hindu ei tõsteta. “Hinnad tõusevad mõnedel alkoholisortidel, maiustustel ja keemiakaupadel,” selgitas Erilaid. Maxima X tüüpi kauplustes, mis asub ka Jõgeval, püütakse jätta kuni 40 protsenti kaupu endiste hindadega, nende hulgas olulised toiduained nagu leib sai ja piimatooted. Erilaiu hinnangul leevendab maksutõusu fakt, et viimase aastaga on toidukaupade hinnad tublisti langenud.

Kaupadel, mille hindu eilse seisuga kergitati, on müügisaalis juures ka uued hinnasildid. „Kindlasti võib juhtuda, et mõni silt jääb kahe silma vahele, sest neid on vaja vahetada sadu ning seepärast palume ostjatel vahetult pärast käibemaksu tõusu olla mõistvamad. Poodidele jäeti ümberkorralduste tegemiseks liiga vähe aega,” nentis Erilaid. Veel lisas mees, et kuna tema hinnangul töötab enamik kauplusekette niigi kahjumiga, siis  ei saa poed käibemaksutõusu enam oma  juurdehindluse arvelt kompenseerida.

Kütuse hinnad Jõgeva tanklates

Bensiin

95 15.20

98 15.70

Diiselküte 14. 35

Erimärgistusega diiselküte

Olerex ja Mokter 10.75

Eksar-T 10.40

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus