Kahest päevast jäi vähekski

Väikemuuseumide töötajad on missioonitundega inimesed. Missioonitundest üksi jääb aga muuseumi edendamisel väheks, vaja on ka teadmisi ja kogemusi. Neid käivad Jõgeva maakonna väikemuuseumide töötajad muu hulgas hankimas igakevadistelt ühistelt väljasõitudelt. Tänavusel reisil uudistati Läänemaa huviväärsusi.

Reis sai teoks kahel maipäeval, mille jooksul said üle vaadatud Läänemaa ja Rannarootsi muuseum, Eesti Raudteemuuseum, Ants Laikmaa majamuuseum Taeblas, Koela ja Põlluotsa talumuuseum, Lyckhomi muuseum ja Saare mõis, Noarootsi kirik ja pastoraat, Rooslepa kabel, Haapasalu piiskopilinnus ja Ilon Wiklandi loomingule pühendatud Iloni Imedemaa.

Põnevat ja kasulikku nähti igal pool. Näiteks Koela talumuuseumi sattuti ajal, mil seal praktikal olevad Haapsalu Kutsehariduskeskuse õpilased lina töötlesid. Selle töö juures omal ajal tarvitatud riistu on paljud näinud, tööprotsessi ennast aga tänapäeval juba üpris vähesed.

Haapsalus tegutseva Eesti Raudteemuuseumi ekspositsioonist leiti aga vähenähtud foto Jõgeva sõjajärgsest ajutisest jaamahoonest. Rootslaste rahaga korda tehtud Rooslepa kabelit tutvustas aga meie muuseumirahvale kunagi Luua Metsanduskoolis õppinud Enn Asmer, kes rõõmustas taaskohtumise üle oma kunagise õpetaja Maila Talvega.

„Tegelikult jäi kahest päevast kultuurilooliselt rikka Läänemaa jaoks veel vähekski,“ ütles muuseumitöötajate ühiste väljasõitude eestvedaja, Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi pedagoog Aili Kalavus.

Muuseumitöötajate tänavune ringsõit oli juba viies. Esimesel kolmel aastal tutvuti oma maakonna huvitavamate paikadega, sealhulgas väikemuuseumidega: paljud muuseumitöötajad polnud ju ka üksteisel külas käinud. Et Jõgevamaale kolme aastaga enam-vähem ring peale tehtud sai, mindi mullu juba kaugemale — Tartusse ja Põlvamaale. Tänu sellistele reisidele on muuseumitöötajad oma muuseumi arendamiseks häid ideid saanud, ent oskavad ka külastajatele paremini soovitusi jagada, missuguseid paiku veel külastada tasuks.

Reisi toetamise eest on muuseumitöötajad tänulikud Jõgevamaa Omavalitsuste Liidule ja Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupile, mõnusa bussisõidu eest aga ettevõtja Aivar Sanderile.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus