Kaheksa aastat esimeses klassis õppiva Mauno lugu

Eeloleval reedel näeb publik Jõgeva kultuurikeskuses esimest korda Janek Varblase monoetendust „Aabitsa kukk“. Tegemist on Andrus Kivirähu samanimelise näidendiga, mille Jõgeva Linna Teatris on lavastuseks seadnud Maris Paas. Monoetendust saab mitmel pool üle Eesti  vaadata märtsikuu lõpuni.

„Eks mulle ole see kindlasti esmakordne kogemus,“ ütles kaheksa aastat esimeses klassis õppinud Maunot kehastav Janek Varblas, kes astub esimest korda lavalaudadele monoetenduses.

„Iga lavakogemus viib järgmiseni. Arvan, et just piimamees Tevje roll andis mulle usku ja indu ka monolavastus ette võtta. Kui ma seda rolli oleksin kartnud, siis poleks muidugi sellele mõelnudki. Aga Tevje kasvatas enesekindlust ja nüüd püüan Mauno lugu võimalikult huvitavalt välja tuua.“

Uudne väljakutse

Tartumaa parim meesnäitleja ja tänavuse aasta riigifestivali näitlejapreemia laureaat Janek Varblas tunnistab, et näitlemisvõimalustest tal puudus ei ole, kuid „Aabitsa kukk“ on kindlasti enese veidi teistmoodi proovilepanek, mida on huvitav teha.

Mauno tragikoomiline monoloog paneb mõtlema näitleja ja küllap ka vaataja. „Arvan, et selliseid inimesi nagu Mauno on meie seas küll ja küll, kes algkoolihariduse ja oma mõistusega elus üksi toimetavad. Nad elavadki omaette, kinniste uste taga, istuvad akna all mööduvat elu vaadates. Kivirähk püüab läbi Mauno monoloogi avada seda, mis selliste inimestega suletud uste taga tegelikult toimub. Me näeme neid küll, aga tegelikult ei tea neist ju mitte midagi,“ nentis Varblas.

„Vaat matemaatikat ma ei sallinud, sellest ma ei saanud midagi aru. Kolm koera istuvad, neli tulevad juurde, palju kokku on? Mis vahet seal on? Terve kari koeri, kes neid lugeda jõuab!“ tunnistab Mauno.

„Tegelikult pole Mauno ju hale. Ta saab aru küll, kui kurja või ülekohut tehakse. Kui vaja, oskab ta ka nahaalne olla. Läbi huumori avaldub aga Mauno sõnades karm elu mis teda saadab,“ tõdes Maunot mängiv Janek.

„Mina käisin esimeses klassis kaheksa aastat. Lõpuks, kui mul habe kasvama hakkas, siis õpetaja küsis et – kuule, Mauno, mis oleks, kui ma viiks su teise klassi, sa oled ikka juba suur mees, vurrud nina all. Aga mina ütlesin, et ei, õpetaja, ei ole tarvis! Kes ikka õppida tahab, sellel on esimeses klassis ka õppida küll ja küll!“ võtab Mauno kokku oma tausta.

Etendused üle Eesti

Aastate eest mängiti „Aabitsa kukke“ draamateatris, kus Mauno rollis oli Tõnu Oja. „Vist üle kolmesaja etenduse mängiti, kuid üldiselt pole see väga tuntud, sest mängiti väikesele publikule,“ avaldas Janek arvamust.

Uus on seegi, et Janek Varblas läheb seekord oma etendusega mitmele Eestimaa lavale. Näiteks saab „Aabitsa kukke“ vaadata 6. oktoobril Tartus Athena keskuses.

„Etendus jõuab ka Viljandi Ugala ja Rakvere teatri väikesele lavale. Samuti Tallinna, kus mängime Kalamajas Teo teatris. Kokku mängib Janek seda 22 korda ja viimasel korral 16. märtsil Jõgeval,“ rääkis lavastaja Maris Paas.

Janek Varblase sõnul lubas Tallinna etendusel kohal olla ka autor Andrus Kivirähk.

„Sügisel on etenduste graafik veidi tihedam, kuid muidu mängin kord nädalas. Detsember jääb üldse vahele. Jaanuaris teen etendusega võib-olla kaasa Elvas toimuval monofestivalil. Kui etenduse vastu huvi jätkub, on võimalik ka mängugraafikut tihendada,“ lubas Janek Varblas.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus