Kahe tule süütamise tseremoonia sulab ühte kauniks ja säravaks rahvuslikuks traditsiooniks

Jõgevamaa võidupüha paraad ja maakaitsepäeva pidustused toimuvad seekord maakonnakeskuses Jõgeval. Linnas, mis käesoleval aastal tähistas 75. sünnipäeva ja kus neli aastat tagasi Eesti Vabariigi president Toomas-Hendrik Ilves võttis vastu võidupüha paraadi. Mälestusväärset sündmust ilmestas madalalt ning valju mürinaga üle pealtvaatajate peade lennanud kaks NATO hävitajat. Olime uhked võimaluse üle korraldada sündmust, millega tähistati 90 aasta möödumist võidukast Võnnu lahingust.

Tänasel päeval lehvivad Eestimaa kohal taas sinimustvalged trikoloorid, millest esimese õmbles teatavasti Emilie Rosalie Beermann Põltsamaal. Sinimustvalge lipp tunnistati Ajutise Valitsuse määrusega Eesti riiklikuks sümboliks 21. novembril 1918 ning sama aasta 12. detsembril heisati see eestluse tähisena Toompea lossi Pika Hermanni torni tippu.

Lisaks Eesti lipu sünniloole, on meie maakond seotud vabadusvõitlusega väejuhtide kaudu, kellest tuntuim Julius Kuperjanov.

Eesti-Vene rahulepingki sõlmiti siit kandist pärit diplomaadi Jaan Poska osavõtul. Võidupüha ja jaanipäev on tihedas seoses eesti rahva vabaduspüüdega ning kultuuritraditsioonidega. Seepärast on võidupüha kogu rahvast ühendav emotsionaalne püha, millega mälestatakse ja meenutatakse kangelaslikult võidelnud sõdureid ja väejuhte ning tähistatakse Eesti sõjaväe võitu Landeswehri üle 23. juunil 1919 aastal Võnnu all.

Heiskame hommikuvalguses uhkusega lipud ja süütame õhtul muistse kombe kohaselt jaanituled. Kahe tule süütamise tseremoonia on nagu loodud sulama ühte kauniks ja säravaks rahvuslikuks traditsiooniks.

Siit paigast, kus 1939. aastal tervitas rahvast president Konstantin Päts ja 2009. aastal võttis paraadi vastu president Toomas Hendrik Ilves, lähetame Haapsalu linnas toimuvalt võidupüha paraadilt Eesti Vabariigi Presidendi saadetud võidutule omavalitsusjuhtidega kõigisse maakonna omavalitsustesse, et  õhtuvidevikus kodutanumal püha leegiga  jaanilõkked  süüdata.

Täna on meie rahva rõõmupäev, mida kaunistavad sinimustvalged lipud kenades koduõuedes. Seetõttu on igati sobiv tunnustada  tänasel pidupäeval  ka enam silma paistnud  kodukaunistajaid mastivimpli ja tänukirjaga.

Tänan ka Jõgevamaa kaitseliitlasi, kes vabale tahtele ja omaalgatusele toetudes suurendavad rahva valmisolekut kaitsta Eesti iseseisvust ja põhiseaduslikku korda. Kutsun jõgevamaalasi üles asetama lilli ja süütama võidutuld vabadussõja mälestusmärkide jalamile.

Õnnitlen võidupüha puhul ja soovin kaunist ning meeleolukat jaaniõhtut!

Elagu Eesti Vabariik!

i

VIKTOR SVJATÕŠEV, Jõgeva maavanem

blog comments powered by Disqus