Kadripäevaeelne tuisk tõi esimesed katsumused

Jõgeva SAI agrometeoroloog-eksperdi Laine Kepparti andmetel jõudis suur lumesadu koos tuisu ja tugeva tuulega läänest Jõgevamaale teisipäeva ennelõunal. Sadu jätkus ka järgneval ööl.

“Lund sadas ohtrasti. Tuul kandis selle hangedesse. Liiklus oli häiritud, inimesed sumpasid lahtiajamata kõnniteedel. Kolmapäeva hommikul oli Jõgeval lume paksus 15 cm. Lõuna-Eestis mõõdeti lume paksuseks üle 20 cm,” teatas Keppart.

Talveilma jagub ka järgmise nädala algusse.

Lumesahad alustasid teisipäeva hommikupoolikul

Lumesahad alustasid teede ja tänavate puhastamist teisipäeva lõuna paiku. Tartu Teedevalitsuse järelvalveinsener Urmas Ilves kinnitas kolmapäeva hommikul, et Jõgevamaal suuri probleeme ette ei tulnud.

Põhiteed nagu Tallinn-Tartu, Jõhvi-Tartu ja Jõgeva-Tartu peavad lahti aetud saama 5 tundi, tugiteed 12 tundi ja ülejäänud teed 36 tundi pärast tuisu lõppu.

AS Vooremaa Teed juhatuse esimehe Aivar Aigro andmetel olid kolmapäeva hommiku kella kaheksaks kõik Jõgevamaa põhi- ja tugiteed sõidetavad. Kõrvalteede lahtiajamisega aga alles tegeldi.

Liinibuss jäi lumme kinni

Läbipääsmatuid teelõike siiski oli, sest eile hommikul veidi enne seitset jäi Võisiku teel liinibuss lumme kinni. Jõgevamaa Päästeteenistuse Põltsamaa komando mehed tõmbasid bussi päästeautoga välja.

Aivar Aigro märkis, et nn tuisukoridorideks ja probleemsemateks kohtadeks on Tallinna-Tartu maanteel lõik enne Pauastveret, Elistvere-Lähte tee ja Õuna teerist.

Tema sõnul läksid masinad Tallinn-Tartu maanteed puhastama juba teisipäeva hommikupoolikul, peale lõunat jõuti nendega Jõhvi-Tartu ning Jõgeva-Tartu maanteele.

Kui teisipäeva õhtul oli teede peal lund lükkamas 10 masinat, siis kolmapäeva varahommikul puhastas teid juba 15 sahka.

“Tuisu ajal püsis tee lumest puhtana, aga ainult väga lühikest aega. Kui teedele oli esimene ring peale tehtud, tuli minna kohe teisele,? ütles AS Vooremaa Teed juhatuse esimees.

Maalapsed läksid läbi hangede

“Meie vallateid puhastavad lumest talunik Urmas Soolepp ning OÜ Moreen. Tuisk oli aga nii tugev, et Urmas Soolepp läks teid lahti ajama juba teisipäeva öösel kell kolm. Meie hoolitseme ikka selle eest, et lapsed kooli saaksid. Eks maalaps peab olema tugev ja minema pimedas läbi hangede hommikul kella seitsmeks juba bussipeatusse. Sõitsin täna hommikul vallateed läbi ja probleeme ei näinud. Teed olid sõidetavad,” lausus eile Pajusi vallavanem Heldur Lääne.

Laine Kepparti andmetel oli veel 15. novembril õhus üle 8 kraadi sooja. Pärast seda algas aga järsk jahenemine ja mitmel pool Eestimaal tekkis lumikate juba 16. novembril, Jõgeval aga alles 17. novembri lõunaks ja jäi väga õhukeseks. Samas mõõdeti Põltsamaal juba siis lumekatte paksuseks 10 cm ja Türil koguni 15 cm.

“Ka möödunud aastal sadas korralik lumi maha just 23. novembril. Enamasti tuleb ja läheb Eestimaal lumi talve eel korduvalt. Aastate 1922.-2003. vaatlusandmete keskmisena on Jõgeval püsiv lumikate moodustunud alles detsembri keskpaigas,” märkis Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert Laine Keppart.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus