Kääpal põimusid laul, tants ja kohvikukultuur

Laupäeval toimus Mustvee vallas Kääpa külas ja selle ümbruses laulu- ja kohvikutepäev. Mõlemaid sündmusi on korraldatud viis viimast aastat ja alati on need toimunud ühel päeval. Laulupäeva korraldab SA Kalevipoja Koda ja kohvikutepäeva Annika Oras.


Kääpa laulupäev algas rongkäiguga lasteaiamaja juurest Kalevipoja Koja õuele. Esinejate rivi ees kandsid  Kääpa laulupäeva lippu Annika Oras ja Andri Plato segakoorist Serviti. Mustvee vallavanem Märt Kraft märkis oma tervituskõnes, et esmakordselt toimus Kääpal laulupäev 1935. aastal. „Selle üle, et traditsioon on jätkumas, võib ainult rõõmu tunda. Koorilaul on ju meie rahva ja kultuuri üks tugisambaid.”

Esimesed laulud laulsid lasteaiarühma Siilike poisid ja tüdrukud, kes osalesid Kääpa laulupäeval esimest korda. Lapsi juhendavad õpetajad Evelin Tamm ja Hevely Ivask.

Mustvee valla ainsat segakoori Serviti juhatas dirigent Ülle Sakariase tütar Elisa Sakarias.

„Koostöö kooriga oli väga meeldib. Serviti on ju saanud kogemust paljudelt laulupidudelt,” märkis Elisa Sakarias.

Kümnest lapsest koosnev Voore kooli rahvatantsurühm esitas Kääpa laulupäeval mõnegi tantsu esmakordselt. „Väga hea, et selliseid sündmusi korraldatakse ja kultuuritraditsioone taaselustatakse,” ütles juhendaja Jeane Plaado.

„Tore, et meid Kääpale külla kutsuti. Oleme osalenud erinevatel tantsupidudel, tantsime rahvatantse ja tänapäevast repertuaari,” ütles Valgamaalt külla saabunud Puka tantsurühma Vokiratas liige Milvi Pajumäe.

Publiku ees oli ka Voore naisrühm Linely, kes alustas tegevust rivitantsudega, kuid praegu tantsib rahvatantse, naisansamblid Eluhelmed ja Allikad Heino Sulgeri juhendamisel. Samuti naisansambel Kanarbik ja Puka naisansambel.

Tänavusel Kääpa kohvikutepäeval oli avatud kümme kohvikut. Kalevipoja Koja õuel asunud kohvik Grill & Chill tegutses heategevuslikel eesmärkidel. „Meie tulud lähevad Kääpa lasteaiarühmale, kes ise otsustab, milleks teenitud raha kasutab,” ütles kohvikupidaja Viivika Kivi, kelle laps samuti Kääpal lasteaias käib.

Kalevipoja Koja õues asuvas kohvikus Magus Elu pakkus head ja paremat kohvikutepäeva eestvedaja Annika Oras koos abilistega. Kääpa lasteaiarühma Siilike õues asunud kohvikus Lastekas toimetasid kunagised lasteaialõpetajad ja nende sõbrannad. „Tüdrukud on hästi harjutanud, neil jätkus fantaasiat ja toime tuldi ka raha arvestamisega,” ütles lasteaiarühma õpetaja Evelin Tamm.

Koseveski külas Kääpa jõe kaldal asuvas Väljaotsa talus oli Rannakohvik. „Meil jätkus tegevust kõigile pereliikmetele alates väiksematest lastest kuni vanemaealisteni. Kaasasime ettevõtmisesse sõprugi. Osaleme omakandi kohvikutepäeval kolmandat korda,” rääkis talu perenaine Jane Kull. Tema sõnul on kohvikutepäev tore sündmus, mis võimaldab piirkonna kauneid kohti ja tegusaid inimesi paremini tundma õppida.

Rannakohviku külastajad vaatasid ka näitust Kääpa kandi käsitööhuviliste naiste valmistatud riidekottidest ning Heiki Kahro õlimaalidest.

Koseveski külas asunud Aare perekohviku peremees Aare Mäletjärv osales Kääpa kohvikutepäeval teist korda. „Kohvikus saan oma maasikatele reklaami teha. Maasikad on koogi sees ja pakun ka toormoosi. Musitseerima kutsusin duo Rehi ja Kalm (Artur Rehi ja Martin Kalm).”

Metsaääre meeste kohvikus valmistasid toidud ja suupisted põhiliselt mehed. „Abiks olid meile ka naised ja lapsed. Lihatoidud tegime tavalisest vürtsisemad. Pitsat tegime oma ehitatud grillahjus,” rääkis kohviku eestvedaja Andre Säälik.

Igal külastajal paluti kõigis kohvikutes panna pudelisse üks hernes. Nii tehti kindlaks külastajate arv. Metsaääre kohvikus oli see number 457.

„On väga hea meel, et sel aastal osalesid ka laste kollektiivid. Kuskilt peab see pisik ju alguse saama. Ja kirsiks tordil oli puhkpilliorkestri kontsert,” arvas Annika Oras päeva lõpus.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus