Kääpa rahvamajas saab näha mitut sorti erinevas vanuses kummikuid

Koguda on võimalik absoluutselt kõike, Voorel elav füüsiku ja astronoomiharidusega endine kooliõpetaja Rein Kahuks tõi Kääpa rahvamajja näitusele kummikud, mida ta pensionipõlves koguma hakkas.

 

Pedagoog Rein Kahuks luges internetist vanaaegsete jalatsite eksponeerimisest Soome, Saksamaa ja teiste välisriikide muuseumides. “See andis mõtte hakata ise koguma kummikuid ja teisi sellelaadseid jalanõusid. Kollektsioneerimiseks leidsin üht-teist oma kodustest panipaikadest, mõndagi olen saanud ka sõpradelt ja tuttavatelt,” rääkis mees.

Kolmekümnendate kalossid Nokialt

Kokku on Rein Kahuksi kogus praegu üle kolmekümne jalatsipaari. Eriti haruldaseks peab ta eelmise sajandi kolmekümnendatel aastatel Soome firmas Nokia toodetud naiste kalosse, mis kingadele peale tõmmati. “Selles ettevõttes tehtud botikuid mul kogus veel pole. Küll on aga sarnased botikud, mis valmistatud 1958. aastal vabrikus Põhjala,“ märkis Kahuks.

Meilgi omal ajal kuulsaid ja nõutud Tshehhi botikute paar õnnestus kollektsionääril osta Tartust ühest kasutatud rõivaste ja jalanõude poest. Kohe tuli tal meelde, kuidas omal ajal neid saapaid Riiast ostmas käidi ja kui suur defitsiit need Eestis olid. Ja sedagi, kui palju sekeldusi olid naised sunnitud läbi tegema, et ihaldatud jalanõud lõpuks kätte saada.

Ehtsad kalurisaapad ja jaapani vildikalossid

Muu hulgas on Rein Kahuksi kogus ka ehtsad kalurisaapad ning usutavasti Jaapanis tehtud vildikalossid, mida ta möödunud talvel veel ise kandis.

Enda sõnul püüab Kahuks koguda võimalikult erinevate firmade kummijalatseid. “Mul on kogus ka kunagises Moskva vabrikus „Krasnõi treugolnik” ehk „Punane kolmnurk” valmistatud kummikud. Loodan, et kunagi saan ka Nokia kummikuid. Olen tänulik, kui keegi oma vanad ja haruldased jalanõud minu kollektsiooni jaoks alles hoiab,” ütles  ta.  

Arutledes kummikute valmistamise tehnoloogia üle, julgeb Rein Kahuks väita, et see pole just alati paremuse suunas  muutunud.

“Tootmise odavuse huvides pannakse kummisegusse täiteaineid. Sel põhjusel kaotab kautšuk aga oma omadused, jalanõud pragunevad ruttu,” tõdes ta.

Näitus jääb avatuks vähemalt nädalaks

Kääpa rahvamajas saab Rein Kahuksi kummikunäitust vaadata ka veel järgmisel nädalal, võib-olla kauemgi. Arvestades näituse asukohta, sai kollektsionäärilt küsitud, milliseid kummikuid võinuks kanda Kalevipoeg. “Selliste kummikute number võiks olla 77 või veelgi suurem,” ütles Rein Kahuks.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus