Kääpa OTT Avatud talude päeval

Selle suve Avatud talude päeval 23. juulil osaleb ka maikuus alustanud Kääpa OTT ‒ otse tootjalt tarbijale.


OTT on omamoodi väike laat ‒ vabatahtlikke korraldatud kokkusaamisevõimalus peamiselt väikestele, kohalikele mahetoidutootjatele ja tarbijatele. Et mahe, tuleneb korraldjate isiklikest eelistustest. “Seda eelkõige sellepärast, et mahemajanduse toodetest ise osa saada ja maheteadlikkust tõsta,ˮ ütles korraldaja Annika Oras.

Sellist toidukaupa ei saa kuigi lihtsalt toota niisugusel hulgal, et sellega kauplemise võtaksid enda hooleks suured kaubandusketid. Ja mahepoe asutamiseks maapiirkondades piisavalt huvilisi ei jätku, see on ikka suuremate linnade lõbu.

Toiduvõrgustikke on muidugi mitmesuguseid. Ei ole Kääpa OTT ka ainuke. OTT-e peaks Eestis olema kokku 16. Peale selle veel toiduvõrgustikud, mis koguvad kokku ühelt poolt ostusoovid, teisalt talunikelt kauba ning viivad tellitu tellijatele koju kätte.

Kääpa OTT-i hakati pidama neljapäeviti kella 18-19 Kalevipoja muuseumi, ehk endise Saare koolimaja korvpalliväljakul.

Nagu ikka mittetulundusühingud, kasutab ka Kääpa OTT tasuta reklaamikanaleid. Ümbruskonna teadetetahvlitel on sildid, mida igal nädalal küll ei jõua uuendada. Aga täpsema ettekujutuse selle kohta, kes millega konkreetsel neljapäeval kaupleb, saab Kääpa OTT-i tegemisi näiteks facebookis jälgides.

Annika Orase sõnul läheb üha paremini, külalisi on kogu aeg lisandunud. “Kõiki ma ammugi ei tunne. Käiakse juba ka kaugemalt. Tulijaid on olnud Mustveest ja Kasepäält, Palamuselt ja Sadala kandist. Isegi Tartust. Samuti on meid üles leidnud siinkandis suvitavad soomlastest turistid,ˮ rääkis korraldaja. Ka tootjad on enamasti kaubapäevadega rahul. Eriti need, kes igal neljapäeval käivad, sest usaldus tekib ajapikku. Keerulisem on neil, kes iga kord kohale ei jõua.

Alati on üheks ettevõtmiseks olnud väike välikohvik. Ja see on väga populaarne. Kes jätab kodus õhtusöögi tegemata, et õhtul OTT-il kõht heast-paremast täis süüa, kes ostab sooja sööki koju kaasa.

Alati osalenud Tamme Ratsutalu tuleb välja oma suure koosseisuga, nad lubasid vankrisõitu ja miniloomaaed on muidugi ka kaasas.

Kääpa OTT-i toimumiskoht on iseenesest väga põnev ‒ Kalevipoja muuseumi õuepealne. OTT-i korraldajatele on see kogukonna keskus. Tavaliselt on muuseum küll kaubapäevade ajal juba suletud. Seekord, avatud talude päeva puhul, saadi kokkulepe ka Kalevipoja muuseumiga, mis erinevalt tavalisest suvisest nädalast (T-L 10-16) on nüüd avatud ka pühapäeval.

Avatud talude päeval liitub Kääpa OTT-iga maali- ja vitraažikunstnik Anne Vasar Pala vallast. Oma töötoas õpetab ta klaasimaali külmvärvidega. See on niisugune tehnika, millega juhendaja saab osalistele vabamad käed jätta ja nii jätkub teda rohkematele huvilistele. Ka lubas ta oma maale ja vitraaže kaasa võtta.

Samuti on kohal Seikluspargi meeskond ja saab kasutada seiklusrada, mis tavaliselt tuleb Kalevipoja Koja kodulehelt ette tellida.

Jõgevamaa koostöökoda korraldab sel avatud talude päeval kaks bussireisi maakonna avatud taludesse, neist Peipsi poole mineva reisi programmis on ka Kääpa OTT-i külastamine. Buss peaks esialgse kava kohaselt jõudma Kääpale 14.50. Tõenäoliselt peatus pikk ei ole, aga sularaha võiks kaasa võtta, ikkagi laadale minek.

“Ilmselt ka mõni meemüüja ja äkki keegi veel,ˮ Loodab korraldaja Annika Oras.

Avatud talude päeval tulevad OTT-ile

*Elo Antsi ‒ Tõrukese mahetalu (kitsepiima toorjuust ürtidega, kohupiim, munad)

*Kaasiku talu ‒ kartul, maasikad kui veel on, ja võibolla veel midagi (sõltub saagi olemasolust)

*Metsavälja talu ‒ munad, kurk

*Männiku talu, Merje Ottson ‒ kurk, hernes, maasikas, munad

*Uugi talu ‒ kasesiirup, rabarberisiirup

*Kaja Aasjõe ‒ lilletaimed

*Ellen Rajatalu ‒ lilletaimed

*Angerfish OÜ ‒ suitsukala

*Külaotsa talu ‒ leib, piim, kohupiim, karask

*Lillimäe viljad ‒ marjakrõpsud, kummik (kummikommi asemik), mahe tatrajahu

*Kadrilauri talu vutifarm ‒ suitsuvutid ja vutimunad

*Tamme Ratsutalu ‒ vankrisõit ja miniloomaaed.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus