Ka väikestes paikades vajatakse süvakultuuri

Meie osakonna üheks ülesandeks ongi maakondade kultuurijuhtidega suhtlemine, meie poolt pakutavate projektide tutvustamine ning kontsertide saatmine maakonda. Inimesed, kellega me Jõgevamaal suhtleme, on tõelised muusikasõbrad, aga ka tublid korraldajad-organisaatorid ning head kultuurihaldajad.

Alustasime oma päeva Palamuselt. Meeldiv oli viibida kaunis kirikus, mis oma imelises tagasihoidlikkuses mõjub rahustavalt. Uhke renoveeritud rahvamaja oli meile aga tõeliseks üllatuseks: see on polüfunktsionaalne hoone, mis sobib kõige nõudlikumalegi esinejale. Riik ja vald pole raha asjata raisanud: ruumid on ilusad ning loodame, et õige pea saab maja ka korras klaveri. Samas loodame, et nii heades tingimustes saab peatselt jälle uue hoo sisse Eesti Kontserdi ja Palamuse valla koostöö, mis hetkel kahjuks pisut soiku on jäänud. Töises vestlusringis jõudsime igatahes ühisele arvamusele, et süvamuusika kontserdid ei tohi Palamuselt kaduda. Usume, et mõtted, millest rääkisime, teostuvad lähiajal. Selleks jõudu Tiina ja Arne Tegelmannile ning vallale suurt tahet kultuuri toetada!

Veel häid üllatusi
Edasi suundusime Jõgevale, kus üllatused ilusate majade ja ruumide näol jätkusid. Teadsime, et Jõgeva linnavalitsus on läbi hooaja üks suuremaid kontsertide tellijaid, kuid ei oleks uskunudki, et nii väikeses linnas on nii palju erineva atmosfääriga kontserdipaiku. Väga meeldiva ja asjaliku vastuvõtu osaliseks saime kultuurikeskuses, kus maja perenaine Airi Rütter ning Jõgeva linnapea Viktor Svjatõ?ev tutvustasid maja ja selle üllatavaid võimalusi. Ka selle maja renoveerimiseks kulutatud miljonid ei ole tuulde visatud, sest maja igas ruumis tegutses mingi toimekas seltskond.

Oli rõõmustav kuulda, et linn toetab ka edaspidi kultuuri ning on valmis väärt ürituse eest raha välja käima. Teine meeldiv kohtumine oli meil Jõgeva Gümnaasiumis, kus tegutseb tohutu energia ja novaatorlike ideedega muusikaõpetaja Maret Oja, kus toimuvad Alo Mattiiseni muusikapäevad ning kus on täiuslik saal ja muusikaklass. Tõeliselt kammerlik ja natuke salapärane õhustik valitseb Jõgeva kiriklas, muusikakool mõjus meile aga see-eest koduse ja tuttavlikuna oma sooja ja sõbraliku atmosfääri, hea kõlaga klaverite ning klassidest kostvate pillihelidega: me kõik oleme ju lapsepõlves mõnes sellise koolis käinud.

Täname linnavalitsuse kultuurispetsialisti Hele Tallinnat, kes oli meile teejuhiks Jõgeva kontserdipaikadesse. Jõgeva inimeste koostöövalmidus ning sära nende silmis, kui nad oma tegemistest rääkisid, jätsid meile sügava mulje.

Orelile pöialt
Põltsamaa poole sõitsime väikese ärevusega hinges: jäi ju möödunud suvel Põltsamaa lossihoovis üks ilus projekt osalt meie süül, osalt muil põhjusil teostamata. Kuulutasime orkestri German Brass kontserdi välja, kuid mitmete tehniliste probleemide lahendamatuse ja majanduslike raskuste tõttu jäi see siiski ära. Loodame, et möödunudaastane ebaõnn ei ole võtnud tegijatelt tööindu ega publikult huvi muusika vastu ning et suurte suvekontsertide traditsioon Põltsamaa lossihoovis jätkub. Ja ehk jätkub ka Põltsamaa kultuuritegijate koostöö Eesti Kontserdiga ses vallas.

Rõõm oli tõdeda, et ka Põltsamaal on kultuurikeskus renoveeritud ja värske väljanägemisega, nii et esinejatel ja publikul on sinna meeldiv tulla. Samas ei ole seal võrreldes Jõgeva kultuurikeskusega nii korralikku helitehnikat ja ka saali akustika on natuke tagasihoidlikum. Kuid usume, et entusiastlik ja järjepidev töö selles liinis aitab olukorda parandada. Soovime ja loodame, et linn jätkab kultuuri toetamist.

Põltsamaa kirik on oma vaoshoitud suursugususega meeldivaks kontserdipaigaks. Hoiame pöialt, et oreli remont kulgeks plaanipäraselt ning taas saaksid toimuda vahvad orelikontserdid ja orelisaatega kammerkontserdid.

Eesti Kontsert on teatavasti riigi poolt doteeritav asutus ja see seab teatud ülem- ja alampiirid meie poolt pakutavate ja maakonna poolt tellitavate kontsertide hulgale ja meie poolt nõutavatele garantiisummadele.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kõik külastatud paigad jätsid meeldiva mulje ja loodame, et Jõgevamaa ja Eesti Kontserdi vaheline koostöö jätkub kõikidele probleemidele ja raskustele vaatamata. Teame ju kõik, et ka maakondades on inimesed, kes tunnevad huvi süvakultuuri vastu ja vajavad seda. Kauneid kontserdielamusi kõigile siinsetele muusikasõpradele!

MART SCHIFRIN, Eesti Kontserdi kontserdiosakonna juhataja

blog comments powered by Disqus