Ka suvel tasub tööle minnes leping sõlmida

Küsitlesin kolme noort inimest, kelle suvi möödus töötades. Püüdsime välja selgitada, kas lepinguga tööle võetud noori koheldi tööandja poolt õiglaselt ja millised olid töölepingu tingimused. Kas lepinguga või lepinguta, on lõppude lõpuks igaühe enda otsustada. Isegi tuttava tööandja puhul on leping mõnikord hädavajalik.

Kioskimüüja suur vastutus

Kadri (17), töötas suvel kuu aega rannakioski müüjana. Töökoha sai ta tutvuste kaudu ja tööle hakkas juba samal päeval, kui leping allkirjastati, kuigi reaalne leping toodi talle alles mõned päevad hiljem.

Segaduse kohta lepingu sõlmimisel sõnas Kadri, et lepingu tingimustest ei räägitud mulle eriti põhjalikult. “Räägiti väga üldiselt ja ülevaatlikult. Lepingut lugedes sain teada oma õlule langenud vastutusest. See üllatas, hirmutas ja ajas isegi veidi vihale.?

Tööst rääkides sain aru, et see polnud sugugi kerge. Kiirete tööpäevadega ja vastutusega ei ole noorel inimesel sugugi kerge toime tulla. ?Kuigi minu tegevust otseselt ei kontrollitud, oli vastutus ikkagi liiga suur. Alaealise jaoks on see veidi liig – inventuurid, aruanded, allkirjad… Oleksin vajanud suuremat väljaõpet. Sain hakkama pigem kaastöötajate sabas jooksmisega,? rääkis Kadri.

Positiivseks küljeks töö juures leidis tüdruk just need asjad, mida teha ei tohtinud. ?Näiteks seegi, et 17-aastasena võisin müüa alkoholi- ja tubakatooteid, mis tulenes ilmselt tööliste puudusest, sest teadagi on see ju seadusega keelatud! Positiivseks küljeks loeksin veel, et palga jagamine toimus siiski õiglaselt! Kõik oli täpselt välja arvutatud ja toimus lepinguga kooskõlastatult – meeldiv summa.?

Kõikidele noortele, kes tahavad suviti tööd teha, soovitab Kadri kindlasti otsustada lepingu kasuks. “Soovitan suvel töötada kõigil noortel, kindlasti aga tuleb lepingut juba enne tööleminekut uurida. See säästab ebameeldivatest üllatustest,? märkis ta.

Leping ennetab probleeme

Keiti (16) töötab kooli aula koristajana. ?Olin tööl olnud juba päris pikka aega, enne kui pidin lepingule alla kirjutama. Lepingu tingimustega jäin rahule. Selles olid kirjas minu kohustused, aga otseselt ei kontrollinud mu tööd keegi. Et töötan nädalavahetustel, siis ei sega see mu õppetööd,? rääkis ta.

Keiti sõnul pole siiani tööandjaga probleeme olnud ja töö pole ka kuigi raske. ?Palgaga olen ma üldiselt rahul, mulle meeldib ise raha teenida, sest siis ei pea ma vanematelt küsima. Üldiselt arvan, et kindlasti peaks tööle hakates küsima lepingu, vältimaks probleeme palga ja töökohustustega,? arvas Keiti.

Lepinguta mugavam

Kelli (17) töötas suvel kaks kuud Itaalias koduabilisena. Tööl oli ta lepinguta, aga tema hinnangul oli see pigem positiivne kui negatiivne. ?Lepinguta on mugavam töötada. Kui sind ei kohelda õiglaselt, võid alati lahkuda. Mina jäin oma elu ja palgaga väga rahule, kuigi palk oli ainult 150 eurot kuus. Mulle maksti absoluutselt kõik elamiskulud kinni. Kahe kuu jooksul ei pidanud ma oma palka kordagi kasutama. Mulle tehti palju kingitusi ja mind viidi ka ümbrust vaatama,? oli Kelli rahul.

TRIIN SAAR

blog comments powered by Disqus