Ka ratastoolis saab koos sõpradega suuri üritusi korraldada

Elurõõmus Luualt pärit ratastoolis noormees Tauno Terve nakatab oma optimismi ja positiivsusega teisigi. Ta ei virise ega hala, vaid otsib alati olukorrast väljapääsu. Et Tallinnas puuetega noortele õieti üritusi ei toimu, otsustasid kolm Astangu kutserehabilitatsioonikeskuse õppurit, kelle hulgas ka Luualt pärit Tauno, ise ohjad enda kätte võtta.

 

Tauno Terve, Jüri Lehtmes ja Karl Neilinn korraldasid juuni alguses Tallinnas Kristiine keskuses ürituse, tutvustamaks ratastooliga liikumise võimalusi. Noored pakkusid kõikidele soovijatele võimalust läbida üht kindlat takistusrada just ratastoolis. Raja läbis 225 inimest. Eks see vajas ikka tugevat pingutust,“ tõdes Tauno Terve. Tema sõnul oli takistusrada mõeldud tavainimestele, et panna nad ratastooliinimeste olukorda ja vaadata, kuidas nad toime tulevad. 

Pidusid tuleb veel

Pidu läks igati korda. Samal peol esines teiste bändide hulgas noortele ka Tanel Padar. Ta tuli hea meelega meile esinema,“ tõdes Tauno Terve.

Pidude korraldamisega puuetega noortele kavatseb Tauno  koos sõpradega jätkata. Kõik, kes kohal käisid, soovisid järgmisel aastal jälle sarnasel peol kokku saada,“ lisas ta . Järgmine pidu tuleb samalaadne, midagi väga kardinaalselt uut poisid praegu välja ei mõtle.

Veel plaanivad noored sarnase peo nagu Tallinnas ka Tartus korraldada. Taolisi pidusid pole Tartus varem olnud ja noored ei tea, kuidas teised kaasa tulevad.

Puuetega noorte ürituste organiseerimisel aitavad ettevõtted meeleldi kaasa. Osa toetajaid on juba teatanud oma abist ka järgmisel üritusel. See teeb ainult heameelt,“ lisas Tauno Terve. Tema sõnul on organiseerijatel lihtsam, sest esimesed kogemused on saadud. 

SINA programmist suur abi

Väga suur abi oli poistel Heateo Sihtasutuse alamprogrammist SINA ehk suured ideed noorte algatusel.

SINA noorteprogramm on esimene programm Eestis, mis toetab noori sotsiaalseid ettevõtjaid. SINA sai alguse 2007. aasta kevadel Heateo Sihtasutuse algatusena.

Sihtasutus kutsus noored kokku ja lasi iseseisvalt midagi ära teha. Sama programmi alt said ka Terve ja teised tema sõbrad koolitust. Valmis ka interneti koduleht http://www.partyonwheels.eu

Poistel on ka oma mentor, kelle käest saab alati igasugust abi ja nõu küsida.

Organiseerimine käis meil kaheksa kuud, kõigepealt läksime SINA abiprogrammi õppima, alles siis hakkasime konkreetselt tegutsema,“ rääkis noormees.

Noortele tuleb anda võimalusi,“ tunnistas Tauno Terve. Tema hinnangul saavad noored hakkama paljude asjadega. Nüüd on juba hoog sees, tuleb leida mõned sõbrad ja siis saab uued plaanid paika. 

Töökoha soovib leida Tartus

Noormees õpib Astangu kutserehabilitatsioonikeskuses arvutiteenindust, aasta pärast lõpetab ta kooli ja soovib tööle minna Tartusse.

Praktikal oli ta MicroLinkis. “Valisime just sellised kohad välja, kus saab liikuda,“ märkis noormees.

Kui kõigepealt katsetasid poisid, kuidas ratastoolidega Tallinnas trolli pääseb, siis järgmisena proovitakse ära ratastoolis trammi pääsemine.

Trollidega oli lihtne, sest trammi- ja trollibussikoondis kodulehel on kirjas, millal väljuvad madala põhjaga sõidukid. Neid on juba päris palju, järjest tuuakse juurde. Keerulisem on olukord ilmselt trammidega. 

Pere toetus oluline

Tauno tädi Malle Evert ütles, et perekond on noormeest palju aidanud. Pere toetas teda ka suurürituse korraldamisel ja pereliikmed käisid ka Tallinnas kohal. Samuti toetavad Taunot lähisugulased, eriti nooremad.

Igal aastal käib Tauno koos sõpradega reisil, tänavu suvel Horvaatias, mullu Belgias. Ära oldi kümme päeva. Tänu Taunole käidi paljudes kohtades, sest noormees oskas ka teisi tagant utsitada. Veel tegi Tauno Horvaatias tänavu suvel ka õhupallihüppe. Muidugi koos instruktoriga.

Mind hämmastab mõnikord tema huumorimeel. Näiteks pani ta Tallinnasse elama asudes lehte kuulutuse: puudega noormees otsib korterit. Mõni arvaski, et tal on talveks küte olemas,“ rääkis Evert.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus