Ka Palamusel kolis postiteenus postkontorist poodi

Möödunud reedel oli viimast päeva avatud Omniva Palamuse postkontor. Eilsest hakkas selle kandi rahvale postiteenust pakkuma Coop Jõgeva kaupluses tegutsev postipunkt.


Palamuse on rahvarohke koht ja turismihooajal liigub seal ka palju turiste. Ent nagu Omniva kaubamärgi all tegutseva riigiettevõtte Eesti Post kommunikatsioonijuht Kaja Sepp oma selgituses märkis, langes ka seal pidevalt postkontori teenuse kasutamise maht. See omakorda tekitas vajaduse kas postkontori tööaega lühendada (mis oleks olnud kasutajatele ebamugav) või avada postipunkt. Kuna leiti hea partner Coop Jõgeva A&O kaupluse näol, mindi postipunkti teed.

Sepp tõi võrdluseks, et kui Palamuse postkontor oli avatud vaid 21 tundi nädalas, siis kaupluses tegutsevas postipunktis saavad inimesed teenust tarbida 71 tundi nädalas: esmaspäevast reedeni kella 8-19, laupäeviti kella 10-19 ja pühapäeviti kella 10-17. Oluline on ka see, et postipunkt on lahti iga päev, postkontor oli aga laupäeviti-pühapäeviti suletud.

“Oleme pidevalt tagasisidet kogunud ja see näitab, et kliendid on väga rahul sellega, et nad saavad koos ostude tegemisega sooritada ka postitoimingud. Tänu sellele on inimesed mitmel pool postiteenuseid rohkem tarbima hakanud,” kinnitas Kaja Sepp.

Nagu kõigile alustavate postipunktide töötajatele, viis Omniva ka Palamuse kaupluse töötajatele läbi esmase koolituse. See leidis aset möödunud neljapäeval. Ka eile, postipunkti esimesel tööpäeval, pakkus Omniva esindaja postipunkti teenindajatele tuge. Tulevikus hakkab konsultant postipunkti külastama kord kvartalis. Telefonitsi ja e-posti teel saavad kauplusetöötajad muidugi ka muul ajal nõu küsida.

“Palamuse A&O kaupluse töötajaid olid koolitusel väga tublid,” kinnitas Kaja Sepp.  

Tema sõnul kavatseb Omniva Uus tn 2 majas asuvad ruumid, milles Palamuse postkontor läinud nädalani tegutses, võõrandada, sest kinnisvara haldamine ei kuulu ettevõtte põhitegevuste hulka.

Oodatakse automaati

Kui Omniva kommunikatsioonijuht kõneles postkontori sulgemisest igati positiivses võtmes, siis Palamuse vallavanem Rait Persidski selles sündmuses midagi meeliülendavat ei leidnud.

“Ehkki postkontori lahtiolekuajad olid viimastel aastatel tööl käivatele inimestele täiesti vastuvõetamatud, oli rahval siiski kindel teadmine, et Palamuse on muu maailma osa, kus saadakse ja saadetakse kirju ja pakke ning tarbitakse muidki teenuseid. Postiteenuse kadumine või selle marginaliseerimine ei ole see, mida meie kodanikud riigilt ootaksid,” ütles Rait Persidski. “Postkaartide, ümbrike ja markide müümisega saadakse kaupluses toimivas postipunktis kindlasti hakkama, ent raske on ette kujutada, mil viisil suudab poe personal teenindada postipakkide saatjaid ja saajaid, ilma et nende põhitöö häiritud saaks. Internetiajastul on meile kättesaadavad kõikvõimalikud elektronkaubanduse kanalid kogu maailmast ja postikaubandus on tõusuteel kogu maailmas. See tähendab, et tõuseb ka postipakiteenuse maht.”

Eelöeldust lähtudes on vallavanem Rait Persidski alustanud Omnivaga läbirääkimisi Palamusele pakiautomaadi paigaldamise asjus. Paraku pole Omnival praegu vaba automaati, mida Palamusele paigaldada.

“Kohe, kui saame teada, millal uued pakiautomaadid 2017. aastal Eestisse võiksid jõuda, saame ka Palamuse teemaga kiiresti edasi liikuda,” sõnas Omniva kommunikatsioonijuht Kaja Sepp.

Palamuse vallavanem Rait Persidski aga tõdes, et Palamuse on selles õnnetus nimekirjas, kus pakke saadakse ja saadetakse postiettevõtte rehkenduste kohaselt liigväikeses koguses. Väike on see kogus aga osalt sellepärast, et pakiautomaadi puudumise tõttu kohapeal suunavad paljud palamuslased oma posti teel tellitud kaubad Jõgeva või Tartu pakiautomaatidesse.

Saavad hakkama

“Oleme Omnivaga kokku leppinud, et pakiautomaat tuleb Palamusele, kui vald käibe vähesusest tingitud kahju ettevõttele kompenseerib. Vald on valmis oma inimeste heaolu nimel seda tegema. Seetõttu on pakiautomaadi käivitumise puhul väga tähtis, et inimesed seda maksimaalselt kasutama hakkaksid. Loodan, et enne haldusreformi realiseerumist tuleval aastal on pakiautomaat Palamusel olemas,” sõnas Rait Persidski.

Möödunud nädalal levis meedias uudis, et Saaremaal kolib hulk postipunkte Coopi kauplustest raamatukogudesse, sest poes ei tasunud nende pidamine ära. Küsimusele, kas ka Jõgevamaal võib sama asi juhtuda, vastas Kaja Sepp:

“Coop on postipunktide alal meie suuremaid partnereid ning kindlasti see koostöö mõlemalt poolt jätkub. Kuna elu ei seisa paigal ja postipunkti partneri töökorralduses võib muutusi tulla, siis muidugi võib muutusi ette tulla ka postipunktide töös. Üldjuhul on postipunktid siiski väga püsivad. Usume ja loodame, et ka Palamusel jääb postipunkt inimestele pikaks ajaks teenust pakkuma.”

Palamuse postkontori klienditeenindaja Luule Kirspuu jaoks oli möödunud neljapäev eelviimaseks päevaks selles ametis.

“Hea meelega oleksin siin edasi töötanud. Päris koju jääda ma veel ei tahaks,” ütles Luule Kirspuu nukralt ja lisas, et Omniva pakkus talle ka uut tööd, ainult et paraku Tallinnasse. Ja sinna ta ei lähe.

“Kaupluse töötajatel ei saa muidugi kerge olema, aga nad on tublid, küll nad hakkama saavad,” ütles Kirspuu kaupluses avatava postipunkti kohta.

Postkontoris pakki vastu võtmas käinud klient Raili ütles, et külastas postkontorit tihti, sest tellib oma viieaastasele lapsele päris tihti välismaistest netipoodidest uusi rõivaid, sest seal on need palju odavamad.

“Aga minu jaoks pole vahet, kas saan pakid kätte postkontorist või poes asuvast postipunktist,” sõnas Raili.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus