Ka kesknädalal tabatakse roolist joobnud juhte

Eelmisel kolmapäeval viidi Eestis läbi politseioperatsioon joobes juhtide tabamiseks. Kuigi tegemist oli nädala keskpaigaga, tabasid Jõgevamaa politseinikud kaks alkoholijoobes juhti.

 

Üleriigiline politseioperatsioon oli avalik ning sellest kõneldi pea kõikides meediakanalites, seega ei olnud paljud autojuhid imestunud, kui neid kinni peeti ning alkomeetrisse puhuma pandi. Nii mõnigi mainis vastuseks: “Jah, ma kuulsin raadiost, et täna selline operatsioon käib.” Mõned juhid olid pika sõidu jooksul saanud isegi mitu korda puhuda.

Siiski tabasid ülemkonstaabel Annika Lillemägi ja komissar Diana Erikson esimese joobes juhi juba kell üheksa hommikul Tabivere alevikus. Neljakümnendates aastates mees puhus alkomeetri näiduks 0,25 mg/l ehk 0,5 promilli. Rikkuja tunnistas, et võttis eile õhtul sõbraga viina ning istus täna hommikul söömata-joomata autorooli. “Hommikul lonksu kalja võtsin, oleks pidanud sööma ja kohvi jooma,” selgitas mees.  

Aknapesuvedeliku kasutamine võib näidata juhil joovet

Selleks, et tema joovet tõestada, tuli mehel puhuda täpsemasse mõõteriista, mis asus Jõgeva politseijaoskonna välijuhi teenistusautos. Aja kokkuhoiu mõttes sõitis välijuht Kaigo Ottenson patrullile poole tee peale vastu. Sõitmine ja uue puhumise toiming võtsid oma aja ning algselt välja puhutud 0,25 mg/l jäi alles vaid 0,13 mg/l.

Selline joobeaste loetakse jääknähuks ning läheb väärteo alla. Mees kahetses oma tegu ning kinnitas, et tundis ennast hommikul hästi. “Kui ma oleksin teadnud, et jääknähud on, ma poleks kodust välja liikunud,” kinnitas mees. Kuna mehe taust oli puhas, siis määrati talle selle teo eest trahviks 160 eurot.

Eksitus juhtus ühe Honda Accordi juhtinud mehega, kes puhus alkomeetri näiduks 0,04 mg/l, ehk 0,08 promilli. Noormees kinnitas, et pole midagi joonud ning politseinikud uskusid teda, kuid palusid tal siiski autost välja tulla. Selgus, et mees oli just hetk enne politseinike poolt kinni peatamist piserdanud esiklaasile aknapesuvedelikku, mis sisaldab ka alkoholi. Pesuvedeliku aurud imbuvad ventilatsioonisüsteemi kaudu salongi ning näitavad mõne minuti jooksul alkomeetrisse puhudes juhil kerget joovet.

Pool minutit autost väljas viibinud, puhus juht uuesti ning alkomeetri näiduks oligi null. “Ma tundsin aknapesuvedeliku lõhna juba siis, kui juht auto aknaklaasi langetas. Arvasingi, et nüüd võib alkomeeter joovet näidata,” lisas Erikson. 

Turvavööta sõitmise eest hoiatusega ei pääse

Lisaks joobnud juhtide leidmisele tegeleti ka muude liiklusrikkumiste avastamisega. Tabiverest tabati üks turvavööta sõitnud juht. Mees rääkis, et tahtis vaid korraks poodi minna ning ei pidanud lühikese sõidu tarvis turvavöö kasutamist vajalikuks. Ülemkonstaabel Annika Lillemägi selgitas rikkujale, et turvavöö kandmine on põhjusega kohustuslik ning karistused selle eiramise eest on karmid.

See on ka üks rikkumine, mille puhul ei lasta enam minema lihtsalt hoiatusega. Seda suurem oli rikkuja üllatus ja pahameel, kui kuulis talle määratud trahvisummat, mis oli 80 eurot. Maksimaalne trahv turvavööta sõitmise eest on lausa 200 eurot. “No kurat, ma ei tea, mis vägi see mind nüüd siia poodi ajas,” siunas mees trahvikviitungile alla kirjutades.

Jõgeva patrullteenistuse vanemliikluspolitseinik Kajar Pent ütles, et tegemist oli üsna tavapärase kolmapäevaga, mil reidi käigus silmapaistvalt suuri rikkumisi ei tuvastatud.

“Avastati kaks alkoholi tarvitanud juhti, mida võib pidada võrdlemisi väikeseks näitajaks. Samas on ka üks napsine roolikeeraja liikluses liiga suureks ohuks. Senine politseitöö praktika on näidanud, et suvekuude saabudes tabab politsei üha enam alkoholi tarvitanud juhte, samas suureneb ka joobes juhtide poolt põhjustatud avariide hulk,” lisas Pent. 

Politseioperatsiooni tulemused Lõuna-Eestis ja Jõgevamaal

Lõuna-Eestis kontrollitud juhid     8072

Avastatud rikkumised                 38

Alkoholi tarvitanud juhid              12

Kriminaalses joobes juhte           1

Alkoholi tarvitanud jalgrattureid    2 

Jõgevamaal kontrollitud juhid       695

Alkoholi tarvitanud juhid              2

Ilma juhtimisõiguseta juhid          2

Turvavarustuse mittekasutamine  2

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus