Juventuse noored Hiinas vastukülaskäigul

 

Oktoobri keskel külastas noorteühenduse Juventus  delegatsioon Guangxi ülikooli Hiinas, et tutvuda sealse koolikorraldusega, arendada noorte koostööd ning luua võrgustikke noortele suunatud tegevuste edendamiseks.

Visiit sai teoks Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Hiina haridusministeeriumi vahel käivitatud koostööprogrammi raames, mille kohaselt kutsub kumbki riik lepinguperioodil kuueliikmelisi noorterühmi külla. Delegatsiooni kuulusid Joosep Mölder, Kadi Uusküla, Kätrin Liebert, Merle Vaht, Tuuli Kaeramaa ning liidrina Katrin Mikk. 

Saabujaid tervitas mõnus soojus

Vabatahtlikud, kes visiidil osalesid, võtsid aasta varem ise vastu Hiina noori ning tutvustasid neile Eestit. Nimelt valis Eesti Noorsootöö Keskus 2011. aastal noorteühenduse Juventus organisatsiooniks, mille liikmed tutvustasid eelmisel sügisel viiele Hiina noorele Eestit.

Noorsoovahetuse teemaks oli noorte vaba aeg, noorsootöö võimalused, kultuuridega tutvumine, ühine tulevik jms. Noorsoovahetus toimus möödunud aasta 10.-16. oktoobrini.

Nõnda siis juhtuski, et käesoleval aastal läksid meie noored vastuvisiidile Hiina, tutvumaks sealse kultuuri, õppimisvõimaluste ja oludega.

Reisi Nanningisse alustati Tallinnast. Sihtkohta jõudmiseks suunduti enam kui 24 tundi kestnud seikluse jooksul esmalt Tallinnast Amsterdami, sealt Pekingisse ja lõpuks Nanningisse.

Lennujaamast astuti välja kella 22.30 paiku kohaliku aja järgi. “Kohe tervitas mõnus soojus. Hotelli jõudsime kohaliku aja järgi veidi enne pühapäeva südaööd,” rääkis Kadi. 

Eesti tüdruk õpib hiina keelt

Esmaspäeva hommikul tutvusid noored Guangxi ülikooli õpilaskülaga. Rahvusvahelise õppe hoones oli võimalik jälgida eelmisel aastal Eestit külastanud rühma liidri Meng Ruiseni tundi. Sealsamas kohtuti uuesti ka praegu Guangxi ülikoolis hiina keelt õppiva Eesti tüdruku Anete Elkeniga, kes järgnevatel päevadel delegatsiooniga sageli liitus ja hea meelega kohalikku elu-olu ka oma kogemuste põhjal  tutvustas.

Pärastlõunal tutvuti Nanningi kultuuriga, külastati EXPO näitustekeskust ja Viie Elevandi Väljakut. Seejärel toimus ülikoolikohvikus tervitusõhtusöök, kus grupiga ühines ka rahvusvahelise osakonna asedirektor Guo Yulu.

Tuuli sõnul saatsid uued maitsed ning lõhnad kogu reisi. “Meie jaoks olid toidud alati üllatavad, muu seas siis kanajalad, pardinokk; soolestikurõngad ja supid, mis olid nii vürtsikad, et võtsid silmist vee välja. Söödi kõike, mis kasvas või hingas maa all ja peal,” lisas ta. 

Punane panda on väike armas sell

Järgnevatel päevadel käidi erinevais paigus Nanningis:  Guangxi rahvuste muuseumis, Konfutsiuse templis, Guangxi ülikooli lasteaias, Qingqiu mäel, Bagui farm-pargis, Guangxi linnaplaneerimise keskuses ja ka kohalikus loomaaias.

Seal oli üheks põnevaks loomaks punane panda, kes on igati armas väike sell. Nägime elus esimest korda kasvamas banaani ja granaatõunapuud. Merlele jättis väga sügava mulje Qingqiu mäe alal asuv Guanyini tempel. “See on lihtsalt super!” ütles ta.

Joosep võttis kohaliku liikluskorralduse kokku järgmiselt: “Esmapilgul tundus liiklus hoomamatult sassis olevat. Õige pea aga leidsime, et kui käituda kohalike kombel, siis asi toimib.”

Transpordist üldisemalt rääkides märkis Tuuli, et kuni liiklusvahendi viimane osa küljest pole kukkunud, saab kõigega sõita. Tasu selle eest on imepisike: üks jüaan kas või mitmetunnise sõidu eest linnaliinibussis.

Kadi lisas, et kuumus oli meeletu ning vihma sadas ainult ühel õhtupoolikul. Huvitaval kombel suutis lühiajaline sadu siiski kogu linna transpordisüsteemi sassi ajada.

Guangxi ülikool pakkus noortele ka Hiina kultuuri loengut ja võimalust proovida kätt keraamikat valmistades. Nii mõnigi loomake ja kauss lendas pärast noortega koos Eestisse. 

Lasteaialapsed oskavad inglise keelt

Visiidi jooksul külastati ka Guangxi ülikooli õpetajate lastele mõeldud lasteaeda. Katrinile jäi sellest enim meelde see, et lasteaialastele õpetatakse mängude kaudu ka kauplemist-tingimist. Vanemad pööravad oma lastele palju tähelepanu ja veedavad koos lapsega tihti kogu päeva lasteaias, näiteks joonistades. “Oli muljetavaldav, kui nelja-viieaastased põnnid jooksid meile ligi, hüüdes “How are you?” (Kuidas käsi käib – toim.).

Visiidi jooksul kohtuti uuesti ka enamuse eelmisel aastal Eestit külastanud noortega ning vahetati mõtteid ja kogemusi. 

Tõelisi elamusi pakkus ööturg

Lisaks õnnestus reisi jooksul käia ööturul, mis  on seal tavaline. Ööturg avatakse, kui päike loojub ja temperatuur langeb. Umbes alates kella kaheksast õhtul vähemalt kuni südaööni on tänavad rahvarohked ja osta saab nii värskeid puuvilju, grillitud toitu kui ka riideid ja suveniire.

Huvitav oli ka hiina massaaž, mida nauditi programmivälisel ajal ja aitas aja broneerida Anete. Hiinas nimelt toimuvad massaažiseansid grupiviisiliselt ehk kogu Eesti delegatsiooni kuueliikmeline seltskond heitis end samas toas laudadele ja algas massaaž. Olgu öeldud, et see oli mõnele esmakordne punktmassaaži kogemus ja nõnda kutsus “ai-ai” punktide lahtiharutamine algul esile üksikuid viiksatusi ja seejärel suurema naerupahvaku. Tuuli lisas naerdes, et kogemust võiks ka massaaži- ja naeruteraapiaks nimetada. 

Tuttav giid

Kogu nädala vältel söödi kohalikku toitu, ja sealjuures pulkadega, sest kahvleid-nuge lihtsalt ei olnud. Tagasiteel ajas noori naerma seik, kus lennukis pakuti pearoa kõrvale salatit, mille söömiseks olid ette nähtud nuga ja kahvel. Kui pool salatist söödud, ütles Tuuli järsku kõlava häälega, et pulkadega oleks see juba söödud. Seega, kui esialgu arvati, et äkki peaks Eestist noad-kahvlid kaasa võtma, siis nädal hiljem sooviti, et saaks süüa pulkadega!

Delegatsiooni liikmed on kogetuga väga rahul ja soovivad vaid, et aega oleks rohkem olnud, sest näha oleks olnud veel palju. Kõik reisil käinud on väga tänulikud ülikoolis töötavale Chen Langile, kes oli kogu visiidi vältel delegatsioonile giidiks ja aitas Hiinat paremini mõista.

i

KÄTRIN LIEBERT

blog comments powered by Disqus