Juuli oli keskmisest soojem

Sellevõrra olid aga ööd tavapärasest üldkokkuvõttes poolteist kraadi soojemad. Kõige jahedamaks osutus 22. juuli öö, kui õhus mõõdeti ainult 5 kraadi, kõige soojematel öödel 18. ja 22. juulil aga temperatuur alla 16 kraadi ei langenud.

Taimedele kasulikku (efektiivset üle 5 kraadi) soojust kogunes kuu jooksul keskmisele lähedaselt 365 kraadi ja juuni lõpu poolteisenädalane edumaa looduse arengus juulikuu vältel püsis. Teraviljapõllud muutusid kuu teisel poolel kollaseks ja peagi alustati viljakoristusega, mis on üks varasemaid aegu vaatlusreas. Samuti hakkasid varase kartuli pealsed kolletuma. Aasadel õitsesid kellukad, kesalilled, härjasilmad (rahvakeeli karikakrad), naistepuna ja teised kesksuvised õitsejad.

Sageli tibutas

Pilves ilmu esines kuu jooksul palju ja sageli tibutas vihma. Sadas 18?21 päeval, kuid enamasti jäi sademete hulk väikeseks ja niisutada said ainult taimede lehed. Korralikumalt mulda kastvaid vihmu esines 6?8. ja 25?31. juulil, maakonna lääneosas ka 14. juulil. Suurimateks ööpäevasteks sademehulkadeks mõõdeti 14. juulil Põltsamaal 33 mm ja Pajusis 34 mm ning 31. juulil Luual 31 mm. Kogu kuu sademete hulk ulatus Jõgevamaal 54 millimeetrist Aidus kuni 98 millimeetrini Luual. Lõppkokkuvõttes tuli maakonnas juulis vihma valdavalt normilähedaselt või üle selle. Pool kogu kuu summast sadas kahjuks aga alles juuli viimastel päevadel, mistõttu ka enamik aega juulikuust jäi põllumuld kuivaks ja aedades vajasid peenrad kastmist. Tartumaal 18. juulil möllanud äikesetormist ja rahesajust jäi Jõgevamaa puutumata. Väga tuulised olid siinkandis kuu kaks viimast päeva, kui tuule kiirus ulatus iiliti 18 meetrini sekundis. Puudelt murdusid oksad, esines elektrikatkestusi. Väga tuuline oli ka 5. ja 6. juulil.

Prognoos augustiks

Milline on tavaliselt augustikuu ilm? August on keskmiselt aasta kõige sajusem kuu, kuid sademete hulk on kõikunud Jõgeval 0,5 millimeetrist 2002. aastal kuni 197 millimeetrini 1962. aastal. Viimase 85 aasta keskmiseks sademete hulgaks on Jõgeval 87 mm. Augusti algus on tavaliselt veel suviselt soe, kuid kuu lõpupoole jaheneb ilm 3-4 kraadi võrra. Augustis, eriti selle teisel poolel on Jõgeval maalähedases õhukihis esinenud öökülmasid, kuid keskmisena algavad need meil siin siiski alles septembris.

LAINE KEPPART,
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus