Juhtkiri: Vana koolimaja saab uue elu

Umbusi vanas koolimajas algasid ehitustööd. Mittetulundusühingu Khordongi Ühing Eestis eestvõttel ehitatakse sinna välja külakeskuse ruumid Umbusi ja Kablaküla rahva tarvis.

Renoveeritavasse hoonetiiba saab külarahvas kooskäimisruumid, külalistetoa, kööginurga, du?iruumi ja tualeti. Korda tehakse ka külarahvast samas paigas varemgi teenindanud lugemistuba.

Noored pole istunud, käed rüpes, ja lihtsalt kirunud, vaid on aktiivselt tegutsenud. Aktiivsed inimesed suudavad alati leida need projektid, kust on võimalik ka esialgu väga utoopilise plaanide teoks tegemiseks raha saada. Piisab julgest pealehakkamisest ja oskusest projekte kirjutada.

Suurem osa ehitusrahast ehk pea pool miljonit krooni saadakse PRIA kaudu külade taastamise ja arendamise meetmest 3.5. 30 000 krooniga toetab ehitust Põltsamaa vallavalitsus. Hoone omaniku Khordongi Ühingu omafinantseering on 15 000 krooni.

See on vana maja õnn, et noored entusiastlikud inimesed on otsustanud osa sellest korda teha. Küllap millalgi jõuab järg ka ülejäänud majaossa.

Külakeskuses hakatakse koolitusi ja laagreid korraldama. Külalistetoas saab majutada külalislektoreid, du?iruumi saavad kasutada ka telkivad laagrilised.

Mittetulundusühingu algatust toetab ka kohalik omavalitsus. Viimane on nõus sõlmima ühinguga lepingu, mis sätestab, et lugemistuba jääb vanasse koolimajja vähemasti veel viieks aastaks.

Tartu budismihuvilisi koondav Khordongi Ühing Eestis omandas 1950. aastatel rajatud ja 1998. aastani koolimajana kasutusel olnud hoone kolm aastat tagasi.

blog comments powered by Disqus