Juhtkiri: Vabaõhuetenduste buum Jõgevamaal

Kõik, kel pühapäeval vähegi mahti, tulge Saare järve äärde vaatama vabaõhuetendust “Silver Ükssilm ja admirali vanne” ning kindlasti te ei kahetse.

Aga kellel veel nägemata Palamuse amatöörteatri mängitav Oskar Lutsu “Tagahoovis” Rehe Möldri talu õuel, saab seda teha viimast korda reede õhtul.

Kindlasti on paljudel juba nähtud “Pidzaama kuuele ” ja “Klatsh”. 7. augustil etendub Saarel Kalevipoja-teemaline vabaõhuetendus.

Saare järve ääres on tegemist Saare valla metsateatri projektiga, kus löövad kaasa nii kutselised kui ka harrastusnäitlejad, keda on üle Eesti kenake hulk kokku tulnud. Vanemuise näitlejatest löövad kaasa Merle Jääger, Raivo Adlas ja Erkki Rebane ning vabakutseline näitleja Veikko Täär. Harrastusnäitlejaid on rohkem Saare ja Palamuse vallast ning Tartu linnast, kõige kaugem näitemänguhuviline on tulnud Käsmust.

Lavastaja Mati Tikk ütles, et tegemist on vabaõhuetendusega, mis mõeldud kogu perele. Midagi peaksid sellest enda jaoks leidma nii vanaemad-vanaisad kui ka nende lapselapsed. Etenduses on nii sõna, laulu, tantsu kui ka võitlusstseene. Mängitakse järve ääres, aga osa tegevust toimub ka järvel, ei puudu vettekukkumine ega heliefektid püssi- ja kahuripaukude näol. Etendus kestab kokku umbes poolteist tundi. Harrastusnäitlejad teevad seda tööd oma vabast ajast ja tahtest ning tasu näitlemise eest ei saa. Kokku kuulub teatritruppi umbes 20 inimest.

Metsateater on saanud oma nime selle järgi, et enamik projekte ja etendusi on toimunud looduses, vabas õhus. Isekeskis nimetatakse end ka sõbrateatriks, sest enamik osalejatest on teatritrupi hinge Mati Tiku sõbrad või siis vähemalt sõprade sõbrad.

Mati Tikk on kirjutanud näitemängu züzee Heino Välja samanimelise jutustuse põhjal, samuti on ta lavastaja ja mängib ka ise kaasa. Tikk pole kutseline näitleja, tööpäeval on ta ametis metsurina. Kuid ta on tegelenud idamaiste võistluskunstidega, samuti saanud võitluskunstide kogemusi sõjaväeteenistuses olles. Ta on olnud mitmete võitlusstseenide lavastajaks Emajõe suveteatris.

Mõte teha mereröövliteemalist etendust tuli juba umbes viis aastat tagasi, kui sõbraga oli jutuks, et meretemaatikat on vabaõhuetendustes väga vähe käsitletud. Võimalus mereröövliteemaline kogupereetendus lavastada avanes aga alles tänavu.

Eelmine suurem Saare valla metsateatri projekt oli kaks aastat tagasi, kui etendus samas Saare järve ääres ?Võõras vend?. Seda etendust mängiti kokku kuus korda, kõige rohkem tõi see korraga kohale üle kolmesaja vaataja.

Umbes pooled näitlejad on tänavu samad, kes kaks aastat tagasi metsateatri projektis kaasa lõid. Lühemate etendustega on esinetud ka üritustel, peamiselt jaanipidudel. Näiteks juba kolmandat aastat on rahvast hullutanud Hull Krahv, lavastatud on ka rüütliturniiri.

Enamik esinejaid elab proovide ajal Saare järve ääres telkides.

blog comments powered by Disqus