JUHTKIRI: Tormimurd lööb puiduhinna alla

Eelmise nädalavahetuse torm tegi maakonna neljale metskonnale kokku 37 000 tihumeetri ulatuses kahju. Kõige rohkem murdis torm puid Põltsamaa metskonnas, kus ümber linna on maas 100 hektarit metsa ehk ligi 24 000 tihumeetrit puitu. Pikknurme metskonnas on tuulemurdu ja -heidet kokku 6000 ning Halliku ja Laiuse metskonnas kummaski ligi 3500 tihumeetrit.

Kogu Eestis arvatakse olevat tormimurdu rohkem kui 1 miljon tihumeetrit, sellest rohkem kui pool ehk üle 600 000 tihumeetri erametsades ja ligikaudu 500 000 tihumeetrit riigimetsas. Jõgevamaal on vedanud, sest meie kandis on tormimurdu tunduvalt vähem kui näiteks Viljandi- ja Pärnumaal, kus kümnete hektarite kaupa mets lihtsalt risti-rästi pikali.

Selge on, et tormimurd lööb puidu hinnad alla, sest korraga on turule tulemas üsna palju puitu. Mida kiiremini see puit enamasti tselluloosivabrikusse, aga ehk osa ka saekaatrisse jõuab, seda parem.

Tormimurru ülestöötamisega on kiire, sest ilmade soojenedes on kahjurid platsis. Eelmise nädala algul töötas Põltsamaa metsades juba üks Harvester, teine jõudis metsalangile nädala lõpul. Kui vaja, tuuakse Harvestereid juurde. Ka Pikknurme metsades töötavad mehed juba ammu, tööjärg läks kasvavast metsast sujuvalt tuulemurdu üle. Halliku ja Laiuse metskonnas jäid tormile ette vaid üksikud puud.

Tänavusi töid on oluliselt seganud vesine ning külmumata maapinnaga metsaalune. Kuid mehed töötasid metsas isegi eelmise nädala vihmaste ilmadega. Puid saab küll lõigata, kuid metsast välja tuua ei õnnestu väga paljudes kohtades. Loota, et äkki jõuab veel Eestimaale talvgi, on ilmselt üsna mõttetu. Kuigi nädalavahetuse külm oli päris abiks.

2001. aasta 16. juuli äikesepuhang langetas Põltsamaa kandi metsades 50 000 tihumeetrit puid. Aasta hiljem möllas Peipsi ääres veelgi suurem äikesetorm, mille tagajärjel murdus Halliku metskonnas 170 000 tihumeetrit puid. Tol korral toodi metskonda tormikahjustusi likvideerima üksteist Harvesterit. 2002. aasta juuli alguse torm murdis puid 3-4 km laiuse ribana 30 km ulatuses.

blog comments powered by Disqus