Juhtkiri: Toit läheb hinda

Algaval aastal peaks eriti hästi minema toidutootjatel, eriti rapsi- ja teraviljakasvatajatel. Sest kütuste kallinemine sunnib vaatama biodiisli ja metanooli poole. Sellepärast ka surve nende tooraine kasvatajatele.

Toiduainetetööstuses suurenes toodang mullu novembris eelmise aasta novembriga võrreldes neli protsenti, teatas esmaspäeval statistikaamet. Toodang suurenes kõikides toiduainetööstuse allharudes, v.a piimatööstuses, kus hinnad on aastaga tõusnud rohkem kui kolmandiku võrra. Seal toodang hoopis vähenes, sest piima ei jätku.

Hoopis kasulikum oleks Euroopa Liidul praegu näiteks piimakvoodist loobuda, kuid osad liikmesmaad, kellele praegune süsteem on soodne, seda mingil juhul ei tee. Kvoodist loobumine tähendaks tegelikult ju kokkuostuhindade alanemist.
Eesti positsioon on selge: me toetame piimatootmise kvoodi vabaks laskmist niipea, kui see on võimalik.
Kuid see eeldab uusi läbirääkimisi erinevate osapooltega,  mis ei saa kerged olema.
Euroopa Liidus on kokku lepitud, et piimatootmise kvoodi võib vabaks lasta pärast 2015. aastat. See tähendaks, et liikmesriigid võiksid rohkem piimakarja kasvatada, mis vähendaks oluliselt piimapuudust.

Nüüd on siis asjaosalistele väga selgeks saanud, et Euroopa Liidu ühtne põllumajanduspoliitika pole kriitilises olukorras kuigi paindlik.

blog comments powered by Disqus