Juhtkiri: Sündinud vaimustusest ja heast tahtest

Sihtasutus Lõuna-Eesti Turism hindas tänavuse aasta parimateks turismiobjektideks Tartu hansapäevad ja Peetrimõisa Villa ning nimetas nende kõrval kolme edukama seas ka Kratiküla Jõgevamaal.

Kratiküla on õige noor küla ning pole enda reklaamimisega õieti vaeva jõudnud nähagi. Aga nagu ikka, reklaamib hea asi ennast ise. Ja hea on eelkõige see, mis tehtud südamega. Saarel panid kohalikud entusiastid möödunud aasta jõulude ajal pead kokku ja otsustasid omakandi laste jaoks korraldada midagi toredat. Sihtasutus Kalevipoja Koda, muuseum, raamatukogu ja nende ümber koondunud inimesed on ikka aeg-ajalt midagi uut välja mõelnud, eriti laste jaoks. Lapsed on sellega juba harjunud, et neid oodatakse lustilaagrisse, töötubadesse või muudele ettevõtmistele.

Eelkõige oma- ja isemoodi tegemise soovist Kratiküla mõte ju sündima hakkaski. Et jõulude aegu olid päkapikumaad ja muud sellised juba harilikuks muutunud, otsustas Saare rahvas panna jõulumaa tegelastena tegutsema hoopiski kratid. Suur grupp täiskasvanuid ei pidanud paljuks endale kratiriided selga panna ning oma isiklikust ajast lastega lustima hakata. Peaasi, et lastel lõbus oleks ning et nad koos mänguga ka midagi kasulikku ja head õpiksid. Sündisid asjad, mida kusagil polnud veel tehtud, koos lastega möllasid suured inimesed lumes, käisid mööda salapärast metsarada, et sisendada lastesse koos mänguga teadmisi loodusest. Läbi mängu õpiti koos tundma vanade eestlaste kombeid.

Jõuludele järgnesid Kratiküla vastlad ja koos sellega mõeldi juurde veel põnevaid asju. Täiskasvanute ring, kes laste heaks järjest põnevaid asju välja mõtleb, on Saarel aina laienenud. Kõik on olnud nii innu ja hasardiga ametis, et muinasjutumaa ongi nagu päris. Ju see, mida ise nii väga usutakse ning mida teha tahetakse, niimoodi mõjubki.

Saare rahva innustusest ja heast tahtest tehtu piirid on iseenesest laienema hakanud. Kratte kutsutakse juba Saarelt kaugemalegi lõbustama. Aga osad jõulude aegu Kratikülla tulla soovijad panid ennast juba suvel kirja.

Kratiküla on endale nime teinud turismi kui niisuguse peale otseselt mõtlemata. Nüüd tarvitseb vaid teistel järele tulla, sest tundub, et teeots on lahti tehtud.

blog comments powered by Disqus