Juhtkiri: Rollimäng või elustiil?

Aastakümneid tagasi sõitsid Eestis mootorratastega ? I?ide, Jawade ja Pannoniatega ? need, kellele auto kättesaamatuks jäi. Nüüd on see pigem teisiti: tsikli hangivad endale hoopis need, kelle jaoks autovaimustus juba läbitud etapp. Tihti on need noored või mitte enam väga noored edukad ametnikud või äriinimesed, kes lihtsalt ei taha seitse päeva nädalas ega 24 tundi ööpäevas pintsaklipslased olla, vaid vajavad vahelduseks ka mingit teist rolli. Harvad pole needki juhtumid, kui täiskasvanud laste kodunt lahkudes otsustavad ema-isa elus kannapöörde teha ja motomatkajateks hakata, keerates nii elus uue lehekülje või naastes hoopis noorpõlveharrastuse juurde, mis vahepeal laste tõttu unarule jäi.

Motomeheks-naiseks olemist võib käsitleda kui teatud rollimängu, mille juurde kuuluvad mitte ainult kiiskav tsikkel, vaid ka stiilsed nahkrõivad ja aksessuaarid. Ent motomatkamist võib võtta ka kui paeluvat elustiili, mis võimaldab tutvuda kodumaa või võõrastegi maade looduse ja vaatamisväärsustega natuke teisel tasandil kui bussi- või autoaknast nähtuna. Siinkohal hakkab mototeema kõlksuma kokku tänase Vooremaa neljandal küljel arvustatud Norra filmi ?Tüütu mees? teemaga: kui limusiinist nähtuna on maailm lõhnatu ja maitsetu, siis tsiklisadulas kihutades võid looduse lõhnu sisse hingata täiel rinnal. Ja inimsuhtedki on motomatkajate vahel tunduvalt soojemad: kui kusagil parklas, bensiinijaamas või maanteekohvikus trehvatakse, ei minda kunagi üksteisest teretamata ja vestlemata mööda.

Jõgevamaa on arvatavasti üks tsiklilembesemaid kante Eestis ja võib-olla kogu maailmas. Ja seda mõistagi Jõgevatrefi pärast, mis juba kuueteistkümnendat korda eri maade motorahva Kuremaale kokku toob. Motomatkajaid mööda tuiskamas nähes tõuseb jõgevamaalase käsi kui iseenesest tervituseks: kes ise motomatkajate ringi ei kuulu, see kindlasti tunneb kedagi motomatkajatest või Jõgevatrefi korraldustoimkonda kuulujatest. Või tunneb kedagi, kes tunneb kedagi, kel ettevõtmises ?käsi sees?.

Motomatkajad toovad Jõgeva kanti laia ilma tuuli. Ja viivad teadmise meist laia ilma. Mitu korda Jõgevatrefil käinud rootslane teeb Kuremaal ja Kuremäel paremini vahet kui keskmine eestlane.

Saabunud nädalavahetus on motolembesel Jõgevamaal eriti mürinarohke: lisaks Jõgevatrefile peetakse ka esinduslikku Linnamäe motokrossi.

blog comments powered by Disqus