Juhtkiri: Rohkem raha muinsuste korrastamiseks

Käesolevaks aastaks on riik eraldanud Jõgevamaale 2 miljonit krooni muinsuskaitse all olevate mälestiste restaureerimiseks ja korrastamiseks. Eraldatud raha on mõnesaja tuhande krooni võrra rohkem kui möödunud aastal ja see kulutatakse ehitusmälestiste, kirikute ja kunstimälestiste restaureerimiseks.

Arhitektuurimälestistest hakati tänavu Jõgevamaal esimesena taastama Jõgeva alevikus asuvat mõisakeldrit. Põltsamaa linnuse konvendihoone ja Laiuse linnuse müüride konserveerimise alustamine sõltub ilmastikust. Raha kulub ka Betti Alveri sünnimaja, Elistvere mõisaaida ja Igavere postijaama restaureerimiseks.

Riiklikust programmist Pühakodade investeeringud  Jõgevamaale eraldatud 750 000 krooni kasutatakse Kursi kiriku remontimiseks. Kunstimälestiste ennistamiseks sai Jõgevamaa tänavu  65 593 krooni, mille eest taastatakse Kükita vanausuliste koguduse evangeeliumiköide, Palamuse kiriku altarimaalid ja Torma kiriku veinikann.

Kuid kõigi vajalike tööde tegemiseks tänavustest muinsuskaitserahadest ei jätku. Kindlasti vajaks veel miljoneid Laiuse kirik, põhjalikult tuleks ennistada ka  Maarja kirikut.  Kõikide inimeste annetused, kes tahaksid muinsuste restaureerimist toetada, on alati teretulnud. Rohkem tuleks ringi vaadata ja uurida rahasaamise võimalusi ka kõikvõimalikest fondidest ja organisatsioonidest. Ainult Eesti riigi toetusele lootma jäädes muinsused hävivad.

blog comments powered by Disqus