JUHTKIRI: Puurmani kooli isemoodi õppeaasta

Kunagises Puurmani mõisa peahoones on täie hooga käimas restaureerimistööd. Lõpuks ometi ka teisel korrusel, kuhu seni viis aegade hämarusest pärit vana nagisev puutrepp! Ja midagi pole parata, kui pealinna uhkete tähtsate eliitkoolide lapsed peavad klassiruume jagama Lasnamäe ja Mustamäe linnaosa tavaliste piirkonnakoolidega, siis Puurmani lastel tuleb minna muusikatundideks kultuurimajja, algklasside lapsed on hoopis lasteaia ruumides ning suuremad ja väiksemad sebimised kuuluvad asja juurde.

Remont ju ikkagi! Lõpuks ometi! Õieti on hoones käinud askeldamine kogu suve läbi, mis asjasse pühendamatule kohati mõistatuslikuna tunduda võib. Praegune seis on selline, et kogu teine korrus on lahti võetud ja kõik kohad tolmu ning prahti täis. Sisuliselt tähendab see, et alles nüüd hakkavad lammutustööd lõpukorrale jõudma ja võib remondiga tasapisi alustada. Lepingu järgi peaksid remonditööd lõppema novembris, aga praegu näitavad kõik märgid, et läheb tunduvalt kauem.

Töid on praegu majas riigihanke korras tegemas AS Eviko Tartust. Ametlikult kannab käsil olev projekt, mida rahastab KOIT-programm (Kohaliku Füüsilise Elukeskkonna Arendamise Programm), nime “Puurmani mõisa peahoone II korruse remont-restaureerimine”. Leping on sõlmitud 4 miljoni 50 tuhande krooni peale, kogu projekt läheb maksma aga 4 miljonit 300 tuhat, sest see hõlmab veel omanikujärelevalvet ning muinsuskaitse ja autorijärelevalvet. Nagu teada, nõuavad igasugused projektid ka valla omafinantseeringut.

Et hoone on muinsuskaitse all, peab mõistagi säilima võimalikult kõik endisaegne. Alles nüüd, kui laed ja seinad lahti võetud, on näha, kust talaotsad mädanenud, milline koht nõuab toestamist, kust vaja jätkata, uuendada, parandada jne. Sisse ju ei näe. Seepärast on lammutamine kaasa toonud mitmeid ootamatusi.

Et loss näeks välja nagu kunagi hiilgeaegadel ning selle üle saaks kodukandi rahvas uhkust tunda ja oleks, mida külalistele näidata, selleks kulub veel üksjagu aega ja raha. Korda tegemist nõuavad nii välisvalgustus, fassaad, katusekonstruktsioonid, tornid, ette tuleb võtta pinnase planeerimine jne.

blog comments powered by Disqus