Juhtkiri: Prügiooper

Prügimajanduse korrastamine Eestimaal võtab ilmselt veel 20 aastat. Kui rääkida inimesele, kes on eluaeg oma mittepõlevaid ja mittekomposteeruvaid jäätmeid metsa alla vedanud, et 1. jaanuarist peab tal olema prügikast ja prügiveoleping, pööritab ta silmi. Jäätmed pole talle iial probleem olnud. Ja nüüd, tuleb välja, peab mingist eurohullusest tingituna hakkama raha välja käima. Raha nagunii ei jätku.

Kas teate, miks karu suve hakul Sadala kandis mitu päeva inimesi kimbutas? Sest süüa oli tal piisavalt: loomakorjuseid ja muud söödavat vedeles metsas nii palju, et mesikäpp ei pidanudki söögi otsimisega suurt vaeva nägema!

Keskkonnaministeeriumi andmetel jääb praegu Eestis 25-30 protsenti jäätmetekitajatest väljapoole jäätmete kogumissüsteemi. Jah, on täheldatud, et tänase metsaaluse salaprügi olemasolu ei sõltu mitte prügilate arvust, vaid just nimelt sellest, kui paljud jäätmetekitajad on jäätmete kogumissüsteemiga liitunud. Kui lugupeetud poliitik Igor Gräzin ei pea paljuks oma jäätmeid maantee äärde suvalisse prügikasti sokutada, mida me siis tahame veel tavakodanikust?

Möödunud sügisel kirjutas Saare valla memm, et surnuaia juures saab prügikast väga kiiresti täis ja et surnuaia prügikasti ei peaks ikka olmejäätmeid tooma. Edasi muutus vanadaami elu põrguks. Teda sõimati telefonitsi päevad läbi, et ta üldse julges sellel teemal sõna võtta. Õnnetuseks juhtus veel toimetuses ka aps kirja sisestamisel – kella viiest sai kogemata kell üks. See ajas sõimajaid iseäranis marru, äkki olid kõik sel päeval kalmistu juures käinud ja teadsid täpselt, mis kell veel prügikasti midagi mahtus. Enamik neist olid ilmselt oma prügi võõrastesse prügikastidesse sokutajad, kuidas neid see muidu nii valusalt puudutas?

Jõgeval saavad suurte majade prügikastid alailma ülikiiresti täis. Põhjus on üks – suvalised inimesed toovad sinna oma prügi. Aitab ainult prügikastide lukustamine.

Jutt jäätmete sortimisest on helesinine unistus, millest ei tihka rääkidagi. Head keskkonnakaitsjad, omavalitsejad, prügifirmad! Inimesi tuleb harida, harida ja veelkord harida! Ei ole mõtet võtta vastu seadusi, mida nagunii ei täideta.

blog comments powered by Disqus