JUHTKIRI: Prügihunnik linna keskele?

 

Mustvee lugupeetud ettevõtja ja linnavolinik Ignati Aganits võttis nõuks leheprahist üsna eriskummalisel viisil lahti saada. Nimelt tühjendas ta lehekotid jõe äärde kõrkjatesse. Aganit?i leheveo jäädvustas ETV võttegrupp. Ja filmitud katteplaanijupike jõudis ka saatesse, kust Mustvee elanikud oma esindaja loomulikult ära tundsid.

Mullu novembris kirjutas terane jõgevalane, et nägi ja jäädvustas ka digikaameraga, kuidas Jõgeva linna servas tühermaa ääres peatus ?iguli ja sealt väljunud mees tõstis prahikotid maha. Samal päeval, kui kiri Vooremaas ilmus, oli prügihunnik kadunud.

Mullu aprillis jäädvustas Vooremaa fotograaf Laiuse mäe jalamil asuva parkla kõrval seakorjuse. Ka see notsu ei olnud omal jalal autoparkla juurde tulnud ja seal hinge heitnud. Selle korjuse tooja ei jäänud kellelegi silma.

Endine Riigikogu liige Igor Gräzin tõstis mõni aeg tagasi Tartu-Tallinna maantee ääres oma autost välja prügikotid, kus osadel äravisatud asjadel oli tema nimi. Niiviisi tuli ilmsiks prügi omanik.

Kui Mustvee linnavoliniku lehevedu ilmsiks tuli, ei soovitanud linnavõimud Aganitsil vaikselt pattu kahetsedes taganeda, vaid asusid tema tegevust õigustama. Linnapea väitis, et Aganits võis lehti jõe äärde kõrkjatesse kallata, sest seda platsi täidetakse hiljem nagunii.

Tõepoolest, on võimalik, et linn lepib kõikide oma kodanikega kokku – nüüd täidame selle maa-ala lehtedega, siis paneme mulla peale ja saame kõrgema ala, kuhu hiljem tore puid istutada. Millegipärast Mustvees nii ei tehtud.

Ja miks on Mustvee linnal prügiveo eeskirjad? Milleks koostas linn jäätmekava ja miks volikogu selle kehtestas, kui iga kodanik võiks oma leheprahi keset linna maha kallata?

Inimesed, tulge mõistusele! Me ei taha ju oma kodulinnas prügi sisse surra! Eestlastel võivad olla kuitahes suured kultuuritraditsioonid, kuid prügiga ümberkäimise kultuur meil puudub.

Mustvee linnavolinik Ignati Aganit? tahtis parimat, aga välja kukkus suur jama. Nüüd peaks ta Vooremaa hinnangul tõsiselt kaaluma volikogu revisjonikomisjoni esimehe ameti mahapanekut.

blog comments powered by Disqus