Juhtkiri: Põltsamaa haljastust võib julgelt eeskujuks seada

Põltsamaal on viimasel ajal haljastuse alal nii palju tehtud, et kõlbab teistelegi eeskujuks seada. Sestap oli Põltsamaa just õige koht, kuhu Eesti linnade-valdade haljastusspetsialistid koolitusele kutsuda.

Tegelikult võiks Põltsamaa oma haljastust julgelt teistele eeskujuks seada ja rohkemgi seminare tegema ja haljastajaid kokku kutsuma. Kui see lausa ei hakkaks muud elu segama.

Kuid uut propageerida pole Põltsamaa kunagi kartnud. Teemad oli kolmapäeval ja neljapäeval teoks saanud koolituse korraldajad ? Vooremaa Koolituskeskus ja Põltsamaa linnavalitsuse haljastusspetsialist Inge Angerjas ? valinud haljastusspetsialistide jaoks huvitavad ja tükati suisa intrigeerivad. Parkides liigilise mitmekesisuse säilitamisest kõnelnud Vello Keppart avaldas nimelt arvamust, et kõiki parke või pargiosi ei maksaks sugugi niita, sest pideva niitmise tagajärjel vaesestub pargi taimekooslus ning selle tagajärjel kaovad parkidest omakorda paljud pisiputukad, liblikad ja laululinnud. Paraku ei kipu rahvas sellisest “ökoloogilisest” hooldusviisist sugugi aru saama.

Pargiarhitekt Kersti Lootuse loeng konteinerhaljastusest lõppes praktilise ülesandega Põltsamaa roosiaias. Konteinerhaljastuseks nimetatakse nimelt ilutaimede istutamiste lillekastidesse ja kõikvõimalikesse muudesse õõnesvormidesse. Viide rühma jagatud kolmkümmend kursuslast saidki ette viis ühesugust lillekasti, millesse nad kohapealsest taimmaterjalist kena kompositsiooni pidid looma.

Roosiaias tutvuti selle peremehe Rein Joosti juhtimisel mõistagi ka perspektiivikamate pargi- ja modernroosisortidega ning saadi soovitusi, kuidas neid kasutada.

Üheks huvipakkuvamaks ettekandeks oli Enköpingi (Rootsi) linna peaaedniku Stefan Mattsoni oma. Ta kõneles oma rikkalikest kogemustest linnahaljastuse rajamise ja hooldamise korraldamisel.

Äärmiselt huvitav oli ka väljasõit Pisisaarde Lea ja Väino Jaakuse rippaeda vaatama: sellist nähtust polnud näiteks Paide linnaaednik varem näinudki.

Inge Angerja sõnul ei ole omavalitsuste haljastusspetsialistidel koolitusvõimalusi just ülearu.

blog comments powered by Disqus