Juhtkiri: On pooldajaid, on vastaseid

Suurel Paunvere Väljanäitusel, mida Palamusel täna üheksandat korda peetakse, on veendunud pooldajaid ja veendunud vastaseid. Viimaste hulka kuuluvad need, kes ei armasta üldse suuri rahvakogunemisi, ja need, kes tahaksid laadal näha ainult ehedat eesti käsitööd ning omamaiseid aia- ja põllusaadusi, aga mitte odava hinna ja küsitava kvaliteediga rõivaid-jalatseid, mis vallutanud kõik Eestimaa turud.

            Väljanäituse pooldajaid on vist siiski rohkem kui vastaseid: muidu ei näitaks müüjate ja publiku arvud nappi, aga järjekindlat kasvutendentsi. Ja küllap on maainimesed, kel suurtes linnades ?oppamas käia pole aega ja kellele Stockmanni hinnad taskukohased pole, väljanäituse korraldajatele tänulikud sellegi eest, et nad käsitöö ja aiasaaduste pakkujate kõrval ka rõiva- ja jalatsimüüjad jutule võtavad.

            Linnainimesele tõestab Paunvere väljanäitus jälle seda, et elu maal pole sugugi nii igav ja sisutu kui vahel arvatakse. Ning et virisejate ja poe juures õlle libistajate kõrval on maal palju ettevõtlikke ja nutikate ideedega inimesi. Suurtesse kaubanduskettidesse nende omanäoline, aga väikesemahuline toodang tihti ei jõua, küll aga Paunvere laadale. Kus ringi käies tunned alailma, et eestlane olla on ikka uhke ja hää küll.

            Palamuse oleks muidugi tuntud väljanäitusetagi. Selle eest hoolitses juba kadunud Oskar Luts ja tänapäeva palamuslased on olnud agarad tema alustatut jätkama. Aga ega väljanäituse poolt toodav lisakopik kohalikel kaupmeestel, toitlustajatel, majutajatel ja turismiedendajatel mööda külgi maha jookse. Nii, nagu korraldajatel ühe tõeliselt suure ja rahvarohke ürituse läbiviimise kogemuski.

            Tõsi, eks lõivu maksta ikka tuleb. Kui paar-kolmkümmend tuhat inimest ühe päevaga üle väikese aleviku traavib, tuleb kohalikel mõnedki tavatoimetused selleks päevaks ümber sättida ja pärast koduümbrust prahist koristada. Aga suurt nurinat pole selle üle siiani tõusnud. Isegi pärast ülemöödunudaastast paduvihma-laata, kui paljud Palamuse haljasalad ülesküntud uudismaad meenutasid, ei peetud vihast mokalaata, vaid tasandati platsid talgukorras ära ja külvati uus muru peale. Ning võeti vihmast ilma mitte kui karistust, vaid väärt kogemust: kui saadi selle ilmaga hakkama, saadakse igasugusega.

            Tänaseks ennustavad aga kõik allikad sooja ja päikest. Nii et täiel rinnal laadamelu nautimist ei peaks miski segama. Kui, siis ehk võimalik pettumine presidendivalimistulemustes.

blog comments powered by Disqus