Juhtkiri: Oleme võitnud mitu selget päeva

Kogu selle immigrantide põhjustatud tohuvabohu juures, mis viimase nädala jooksul Tallinnas ja ka Ida-Virumaal on toimunud, on igal juhul ilmsiks tulnud vähemalt üks positiivne külg. Kuiva seaduse tõttu oleme endale võitnud mitu selget päeva.

Kuigi paljudele maakondadele, nende hulgas ka Jõgevamaale, kus rahutusi otseselt ei toimunud ja neid ka eriti karta ei olnud, tuli kuiv seadus üllatusena, oli see ainuõige otsus. Nii ei olnud vandaalidel ja märatsejatel mõtet ja motiivi hakata sõitma ühest Eesti otsast teise joogipoolist varuma. Samuti sai nii mõnigi neist kaineks ja imestas ehk isegi, mida alkoholiuimas ja massipsühhoosis viibides oli korda saatnud.

Alkoholi müügipiirangutest ja sellest, kuidas alkoholi ületarbimine mõjutab noori inimesi, on räägitud palju, kuid majandushuvidest lähtuvalt pole Eestis üleriigilist öist müügikeeldu seni suudetud kehtestada.

Viimased päevad on aga meile näidanud, et elu ilma alkoholita on täiesti võimalik ja kindlasti võiksid statistikud üsna kergesti välja arvutada, mitu eestlast jäi nende paari päeva jooksul viinasurma suremata.

Nagu kõikidel keerulistel aegadel, õitseb ka praegu kindlasti mõnede viinaga sahkerdajate salaäri, ent selline kraam on kättesaadav siiski vaid väikesele osale inimestest.

Vooremaa loodab, et pärast normaalse olukorra taastumist riigis, mis juhtub varem või hiljem, ei taastu enam Tallinna kristalliööde-eelne olukord, mil alkohol oli öö läbi kõigile kättesaadav ja mil alkohoolseid jooke oli väga paljudest kauplustest liiga kerge kätte saada ka alaealistel.

Oli ju Mustvee noormehe täiesti mõttetus hukkumises süüdi eelkõige viin. Olgu siis tema enda või teiste joodud. Igal juhul muutus purjus rahvahulk metsikuks ja olukord väljus kontrolli alt. Selge peaga paistab maailm aga hoopis teistsugune ja mitmedki teod, mida viinauimas tehakse, jäävad kainena tegemata.

blog comments powered by Disqus