JUHTKIRI. Õige hetk kodu ostuks

Kahetoaline korter Jõgeva südames. Keskmisest tunduvalt parem seisukord, kõik mugavused, täielik sisustus. Hind noorele inimesele ainult 17 000 krooni.

Tõsi, see 17 000 on tegelikult vaid 10 protsenti korteri maksumusest. Ülejäänud 90 protsenti tuleb maksta pangale aastate jooksul. Lisaks intressid. Aga ikkagi on see väga hea pakkumine. Kui tegu pole just tuliuue korteriga, küsib pank tavaliselt 25-35 protsenti omafinantseeringut.

Noore inimese jaoks on aastapalga jagu sääste ebareaalne nõue. Kui tal on kutse- või ülikooliharidus või ta kasvatab kuni 15 aastast last, siis osa omafinantseeringust võib käendada riiklik sihtasutus KredEx. Nii peab laenaja ise sisse maksma ainult 10 protsenti.

Kusjuures ? noor inimene võib laenu võtta väga pika perioodi peale. Kasvõi 30 aastat, kui tahab. Sel juhul on korterilaenu kuumakse juba tunduvalt väiksem igakuisest korteriüürist!

Kinnisvara on praegu Jõgevamaal võrreldes Tartu lähiümbrusega kordades odavam. Kindlasti ei jää see nii. Juba ostavad siia kinnisvara ?investorid?, kelle äriidee on väga lihtne. Ostetakse korter, renditakse paariks aastaks välja ja siis müüakse tunduvalt kallimalt edasi.

Vaadates viimase paari aasta arenguid Jõgevamaa kinnisvaraturul, näeme seda, mis toimus suuremates linnades aastaid tagasi. Ja selle loogika järgi läheb hinnaralli edasi.

Korter, mis 2001. aastal maksis 40 000 krooni, maksab täna maakleri sõnul 140 000. Samaväärne korter Tartus, isegi kõige kaugemas nurgas, on 440 000 krooniga juba päris soodne tehing. Tartus enam palju arenguruumi pole ? vastu tulevad uute korterite hinnad.

Hinnad ei tõuse lihtsalt inertsist, piirkond areneb. Iga uus Painküla tööstuspargi ettevõte tõstaks kinnisvara hinda. Rööbasbuss tooks tartlased. Sest miks osta korter Elvasse, kus kinnisvara on Jõgevast kaks korda kallim ja bussiga Tartusse tööle käimine ebamugavam?

Soodne laenuvõimalus ja küllalt madalad hinnad ei tähenda aga kindlasti seda, et Jõgevamaal tasuks suvalisi objekte suvaliste hindadega osta. Ilmselt on aga väga raske leida kortereid või maju, mida ostes võiks paari aasta perspektiivis rahaliselt kahju kannatada.

blog comments powered by Disqus